Dienas ziņas

Nenodrošinātie kreditori: «LM» pārdošanas process nav godīgs

Dienas ziņas

Rēzeknē ievieš obligātu suņu reģistrāciju un nodevu

Carnikavieši neatbalsta 330 kV elektropārvades līnijas izbūvi

Carnikavieši neatbalsta 330 kV pārvades līnijas izbūvi

Apdraud veselību, no zemes gabala nekas pāri nepaliks, turklāt nav saprotams, cik un kurus īpašumus skars. Tādus Carnikavas novada iedzīvotāju iebildumus sabiedriskajā apspriešanā par 210 kilometru garas augstsprieguma līnijas izbūvi nācās uzklausīt projekta īstenotājam - uzņēmumam ''Latvijas elektriskie tīkli''. Pēc 100 miljonu eiro vērtā  projekta realizācijas Latvija, iespējams, varētu  saņemt lētāko - ziemeļvalstu elektrību.

Lai uzlabotu elektrības piegādi Baltijas valstīs, līdz 2020. gadam plānots izbūvēt 330 kilovoltu augstsprieguma līniju no  Igaunijas līdz Rīgas TEC apakšstacijai. Tās kopgarums būs 210 kilometri, no kuriem 109 šķērsos divdesmit trīs Latvijas novadus, tostarp arī Carnikavas novadu.

Projekta ieceres sabiedriskajā apspriešanā tiek piedāvāti divi varianti. Vienā trase iet caur mežiem un prasa lielākus ieguldījumus, bet otrā tiek rekonstruēta jau esošā līnija.

Mērķis ir to līniju izbūvēt, pēc iespējas mazāk skarot jaunus īpašumus. Ņemot vērā, ka mums jau ir esošas līnijas no Rūjienas līdz Rīgai, un tad pa šim esošajām līnijām mēs skatāmies, kā varētu izbūvēt šo jauno 330 kilovoltiem,” saka a/s „Latvijas elektriskie tīkli” valdes loceklis Jānis Kirkovalds.

Projekta īstenotāju iecerētais lētākais variants gan izsauc sašutuma vētru iedzīvotājos. „Pa esošo vietu noteikti neatbalstu, jo konkrēti manā gadījumā blakus zemes gabalam iet cauri šī esošā līnija, un, ja viņi to jaudu palielina... Es loģiski apzinos, ka tas atstāj iespaidu uz cilvēkiem, kuri tur tuvumā dzīvo,” norāda carnikavietis Rūdolfs Pundiņš.

Bažas par savu veselību nav vienīgais iemesls iedzīvotāju pretestībai. Aizsargjosla augstsprieguma līnijai, kuru zemes īpašniekam praktiski nav iespējams izmantot, ir 54 metri no ass.

Te gan uzreiz jāpiebilst viena lieta, ka mūsu zemes gabali ir 500-600 kvadrātmetri, un šajā gadījumā zaudēt 100 vai 200 kvadrātmetrus ir vairāk nekā nopietni. Protams, ka perspektīva būtu kabeļi, kas tiek norakti zemē,” saka Carnikavas novada būvvaldes vadītājs Ainārs Grikmanis.

To, kuru īpašumi tiktu skarti, projekta īstenotājs paskaidrot nevar, jo tehniskais projekts tiks izstrādāts vien 2016. gadā. Arī par to, vai būtu iespējams kabeļus ierakt zemē, skaidrības nav, bet tādu kārtību nosaka pašreizējā likumdošana. „Šobrīd mēs cenšamies saņemt visas iebildes, ieteikumus, ierosinājumus un tos apkopojam, lai izstrādātu konkrēto novietojumu,” saka Kirkovalds.

Ieguvums no elektropārvades līnijas izbūves būtu lētākās ziemeļvalstu elektrības nonākšana Latvijā, bet garantija, ka par elektrību nākotnē tiešām maksāsim mazāk, dota netiek.  Savus iebildumus 100 miljonus eiro vērtās līnijas izbūvei iedzīvotāji var iesniegt a/s „Latvijas elektriskie tīkli'' līdz šā gada 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti