4. studija

Siena pret troksni nepalīdzēšot

4. studija

4. studija

Carnikavas baznīcu cels no jauna

Carnikavā nodegušās baznīcas draudze plāno dievnamu celt no jauna

Postošais ugunsgrēks Siguļu baznīcā Carnikavā atstāj emocionālas rētas, saka draudzes mācītājs. Nu draudze ir apņēmības pilna atjaunot dievnamu, un šim mērķim jau sākta ziedojumu vākšana.

Carnikavas vēsturiskajā centrā – Siguļos – atradās vienīgais koka dievnams Vidzemes piekrastē. Tas celts 1728.gadā un bija saglabājies līdz mūsdienām.

Siguļu baznīca nodega otrās adventes svētdienas naktī. Vietējie iedzīvotāji un draudzes cilvēki atsteidzās uz ugunsnelaimes vietu  un bezpalīdzīgi noraudzījās, kā 300 gadus vecais kultūrvēsturiskais mantojums nodeg līdz pašiem pamatiem.

“Carnikavas dievnams, kas šogad ir nodedzis, ir atstājis daudzas emocionālas rētas, it sevišķi tās paaudzes atmiņās, kuri ir piedzīvojuši dievnamu garīgajā dzīvē. Iedomājieties – jūsu albumā, kur glabājas bildes, ir sadegušas lapas, palikuši vien vāki.

Šobrīd no baznīcas palikuši tikai pamati, un tā ir kā melns caurums dvēselē,” saka Ādažu evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Ivars Jēkabsons.

Dievnams piedzīvojis dažādas grūtības, pārcietis divus karus, tomēr bija saglabājies līdz mūsdienām. “Zaldāti bija nokurinājuši koka solus, ērģeles izpostījuši, arī baznīcas priekšmeti pazuda,” stāsta Carnikavas novadpētniecības centra pārstāve Maija Sarkane.

Piecdesmitajos gados, kā daudzviet Latvijā, baznīcas izmantoja kolhoza vajadzībām. Saimnieciskiem mērķiem ticis izmantots arī šis dievnams. “ Tur ierīkoja mehānisko darbnīcu, elektrosadales skapjus ierīkoja,” zina stāstīt Sarkane.

Baznīcā jau vairākus gadus notika rekonstrukcijas darbi par Carnikava domes, Ādažu draudzes un privāto ziedotāju līdzekļiem. “Emocionālie zaudējumi milzīgi. Materiālie: pēdējos četrus gadus mēs esam iztērējuši 130 tūkstošus [eiro] restaurācijas projektā. Restaurācija sākās 2009.gadā, es iesaistījos 2014.gadā,” stāsta draudzes pārvaldnieks Artūrs Veispāls.

Skaistais koka dievnams bija jau gandrīz pabeigts. “Ēkā nebija nekā no vecās elektroinstalācijas. Elektrība bija tikai jauns kabelis, kas tiek izmantots instrumentiem. Tur nebija apsildes, tur nebija nekas tāds, kas varētu veicināt aizdegšanos,” apgalvo Veispāls.

Draudzes locekļi saka, ka elles ugunīgajai rīklei dievnamu tik un tā neatdos un to cels no jauna.

Tāpēc cilvēki jau sākuši ziedot jaunas baznīcas būvniecībai. Par ziedojumu kampaņas saukli draudze ir izvēlējusies – “Celsimies un celsim Carnikavas baznīcu!" 15. decembrī atklāts arī ziedojumu tālrunis 90067001 naudas līdzekļu vākšanai jauna Carnikavas dievnama celtniecības projekta uzsākšanai. Šobrīd paredzets, ka ziedojumu tālrunis darbosies vienu mēnesi.

Bet sestdien, 16.decembrī, no pulksten 10 plānota talka pie Carnikavas baznīcas Siguļos, lai novāktu baznīcas ugunsgrēkā radušos izdedžus un gružus, kā arī sakoptu baznīcas apkārtni, informēja Ādažu evaņģēliski luteriskās draudzes mācītājs Ivars Jēkabsons. Talkotājus aicina ņemt līdzi cimdus, grābekļus, lāpstas, ķerras, zāģus un ģērbties apģērbā, ko nav žēl nosmērēt, jo jānovāc
sadeguši materiāli. Talkas organizatori spēkam paredzējuši vārīt uz ugunskura lielu zupas katlu.

Tikmēr LTV raidījums “4.studija”, filmējot dievnama krāsmatas, pamanīja metāllūžņu uzpircēju aktīvu interesi par to, ko varētu dabūt no šīs nelaimes savam biznesam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti