Čakša piekāpjas: e-recepšu un e-darbnespējas lapu brīvprātīgas lietošanas periodu pagarinās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Veselības ministre Anda Čakša tomēr piekāpjas un tuvākajā laikā piedāvās valdībai noteikt pārejas periodu e-veselības projekta ieviešanai. Izmaiņas paredzēs, ka no 1.decembra elektronisko recepšu un slimības lapu izrakstīšanu ārsti apgūs pakāpeniski, saglabājot iesēju izrakstīt tos arī uz papīra.

Ministre rosinās grozījumus noteikumos, kas pašlaik paredz obligātu e-veselības sistēmas lietošanu no 1.decembra. Grozījumi paredzēs sistēmas lietošanu  pilotprojekta veidā, informēja Veselības ministrija.

Pagaidām vēl nav zināms, cik ilgs varētu būt šis pārejas periods, to vēl apspriedīs ar iesaistītajām pusēm.

"E-veselības sistēma ir funkcionējoša, un gan ārstniecības personas, gan farmaceiti, ārstniecības iestādes un aptiekas, kā arī ikviens iedzīvotājs to var lietot, ko aicinām arī darīt, ņemot vērā tos ieguvumus, ko sniedz e-vide. Taču, apzinoties, ka 1.decembrī var būt ārsti, kas nebūs sākuši lietot e-veselību, pacienti var nesaņemt tiem nepieciešamos pakalpojumus un tas nav pieļaujams,” atzina Čakša.

“Tāpēc mēs pārejas periodu noteiksim, pārrunājot to ar iesaistītajām pusēm, lai būtu droši, ka tas tiks ievērots," norādīja  Čakša.

Šādas izmaiņas ļautu ārstniecības iestādēm un ārstniecības personām pakāpeniski apgūt jauno e-veselības sistēmu, saglabājot iespēju medicīnisko dokumentāciju (receptes un darba nespējas lapas) aizpildīt arī uz papīra veidlapām, kā līdz šim.

Līdz ar to nebūtu apgrūtināta arī pacientu iespēja saņemt veselības aprūpes pakalpojumus saistībā ar ārstniecības iestāžu darbu jaunajā sistēmā (piemēram, nepietiekamas ārstniecības iestādes vai ārstniecības personas zināšanas par e-veselības funkcionēšanu). 

Ģimenes ārsti asi iebilda, bet Veselības ministrija iepriekš uzstāja, ka elektroniskās darbnespējas lapas e-veselības sistēmā obligāti jāsāk izrakstīt no 1.decembra, bet papīra darbnespējas lapas no šīs dienas izzudīs. Ģimenes ārstu asociācijas gan vēl pauda cerību, ka ministrija mainīs domas.

Pēc pašreizējiem datiem, ar ārstniecības iestādēm ir noslēgti vairāk nekā 380 līgumi, bet procesā ir vairāk nekā 2400. Visiem mediķiem vēl nav bijis iespējas iziet apmācību kursu darbam e-vidē. Līdz šim tādu saņēmuši aptuveni 3500  speciālistu visā Latvijā.   

Piemēram, Liepājas ģimenes ārsts Roberts Barons norāda: mediķi nav pret e-veselību, tieši pretēji – tie par sakārtotu e-medicīnu interneta vidē esot cīnījušies 10 gadus, bet mediķus neapmierinot konkrētās sistēmas nepilnības. Lielākās pretenzijas ir par laiku, kuru nāktos pavadīt, izrakstot e-receptes un slimības lapas.  

“Sistēmā var pieslēgties tikai ar maniem personīgiem datiem, piemēram, ko mēs arī iebilstam, ar bankas karti. Nu, man nepatīk, es negribu, ka mana bankas karte aiziet uz slimo kasi, aiziet uz visu internetu,” šaubas par sistēmu pauda Barons.

 Attiecībā uz drošības jautājumu, e-veselības izstrādātāji garantē pacientu un ārstu datu aizsardzību, kas ir pārbaudīta, izmantojot neatkarīgu IT speciālistu pakalpojumus. Pieslēgšanās reize e-veselības sistēmai tiek reģistrēta un vajadzības gadījumā – pārbaudīta. Nacionālais veselības dienests norāda, ka par to, vai e-veselības modelis strādā, varēšot spriest tikai pēc tā ieviešanas datuma – 1.decembra.

E-veselības sistēma izstrādāta ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu, un tās izmaksas ir 10,2 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti