Panorāma

Olšūnas ziedos tikai dzemdējušās?

Panorāma

R.Vējonis uzrunā Saeimu

A.Čakša grib pagarināt reformu termiņus veselības aprūpē

Čakša grib pagarināt reformu termiņus veselības aprūpē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Anda Čakša, kuru šonedēļ Saeima varētu apstiprināt veselības ministres amatā, plāno pārcelt iecerētos reformu termiņus un turpināt diskusijas. Premjers gan noliedz, ka būtu gaidāmas būtiskas kavēšanās, bet Latvijas Bankā pauž satraukumu par iespējamo reformu ieilgšanu.

Ministra kandidatūras politiskie virzītāji – Zaļo un zemnieku savienība – lēš: lai turpinātu darbus, Čakšai nevajadzēs ieskriešanās laiku.  Bet, piemēram, viens no nozares speciālistiem, Gaiļezera operāciju bloka virsārsts Pēteris Tomiņš netic, ka jaunā ministre panāks būtisku progresu.

“Tas ir jautājums par mērķi. Ja valdošie nostādīs tautu par mērķi, tad viņi atradīs veidus, kā ātri pabeigt diskusijas. Man ir aizdomas, ka tās mūžīgās bažas īstenībā ir tikai un vienīgi par savu vietu pie siles. Un par visu pārējo jau nekādu būtisku bažu nav. Pašreizējai domājamajai ministrei jau bija iespēja sevi izpaust tad, kad viņa bija  iepriekšējā ministra padomniece. Vai nu viņai vajadzētu to drēbi saprast un ķerties pie darīšanas, vai arī... Es īstenībā sagaidu, ka nekāda darīšana jau nebūs. 20 un cik gadus nekāda darīšana jau nav bijusi. Tie paši vēži, un pat kulīte ir tā pati,” saka Tomiņš.

Salīdzinot ar līdzšinējo ministru Gunti Belēviču, Čakša, šķiet, būs piesardzīgāka un nesteigsies atvērt reformas tik plašā frontē. Jau tagad viņa stāsta, ka iecerētos reformu termiņus nāksies pārcelt un vēl turpināt diskusijas.

“Tās ir pietiekami lielas un būtiskas pārmaiņas, kas ir vajadzīgas. Un tas ir tāds ļoti liels zilonis, ko tomēr vajadzētu sadalīt gabaliņos. (..) Man šobrīd pat būs grūti pateikt, pie kura termiņa es varētu būt nepiekāpīga. Es vairāk laikam palikšu pie tā, ka man ir svarīgi, ka mēs skaidri vienojamies un tad ejam soli pa solim. Un tajā brīdī, kad  noliksim tos termiņus, pie tiem arī turētos,” saka Čakša.

Vilcināšanos diskusiju dēļ par lielu problēmu neuzskata Pasaules Veselības aizsardzības organizācijā, kas tuvākajā laika nāks klajā ar finansēšanas modeļu plusu un mīnusu izvērtējumu. Veselības reformas ir tik nozīmīgas un jūtīgas, ka diskusiju ieilgšana esot saprotama.

“Tas tiešām saistīts ar cilvēku iesaisti, darba devēju, darba ņēmēju maksājumiem. Cilvēkam ir jābūt skaidrai sapratnei  par to, kas tad uzlabosies. Vai samazināsies rindas? Cik ilgā laikā? Vai mazināsies līdzmaksājumi? Cik ilgā laikā? Šim ir jābūt saprotamam. Mēs dodam, mēs vienojamies, mēs mēģinām saprast un mēģinām piekrist jaunajam modelim, bet mums ir jābūt skaidriem spēles noteikumiem un ieguvumiem,” norāda Pasaules Veselības organizācijas pārstāve Aiga Rūrāne.

Premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) gan tomēr saka, ka būtiskas kavēšanās neesot gaidāmas: “Noteikti nemainīsies šis pats galvenais termiņš par nākotnes finansējuma modeļa izvēli. Jo, kā jau es teicu, ir diezgan kvalitatīvi sagatavoti gan trīs iespējamie ceļi, gan paraugi no dažādām valstīm, kur tie novedīs, katru ceļu ejot. Tā ka mums būs iespējas analizēt. Un valdība no tā neatkāpsies, ka rudenī būs jānosaka no trijiem viens ceļš.”

No Latvijas Televīzijas uzrunātajiem vislielāko satraukumu par reformu ieilgšanu pauž Latvijas Bankā. Tur uzskata, ka ir vismaz četri darbi, kas jāveic nekavējoties: izveidot kvalitatīvu elektroniskās informācijas sistēmu nozarē, noteikt sniedzamo pakalpojumu grozu, izcenot, cik tas maksā un papildus valsts apdrošinātājam piesaistīt privātos.

Latvijas Bankas vēlējums premjeram ir iespējami ātrāk pārtraukt līdzšinējo praksi: “Mēs redzam, ka šī papildu naudas piešķiršana atkal ir naudas liešana tukšā vai caurā spainī. Un faktiski tas apdraud arī budžeta  situāciju kopumā. Tāpēc, ņemot vērā, ka tik daudz tagad ir šķēpi lauzti ap šo veselības aprūpes sistēmu, tiešām izmantot šo momentu. Man liekas, ka tas ir vēsturisks moments,” saka Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Viņaprāt, tagad reformām jāizmanto brīdis, kad notiek diskusijas un radušās idejas: “Būtu svarīgi, ka premjers apsēdina visus cilvēkus pie viena galda, konstruktīvi mēneša laikā izdiskutē trīs modeļus. (..) Tad – rudenī visas šīs te lietas izskaitļot, sarēķināt un 2017.gadā vismaz palaist to saucamo pilotprojektu, lai 2018.gadā to varētu ieviest. “

Ārpus reformām gan ir citas aktualitātes, piemēram, jau ceturtdien, 16.jūnijā, Saeima plāno skatīt demisionējušā ministra Gunta Belēviča rosinātos likuma grozījumus, ka ziedot olšūnas drīkstēs tikai dzemdējušas sievietes. Čakša jau ir paziņojusi, ka šo iniciatīvu neatbalstīs.

Jau vēstīts, ka pēc skandāla saistībā ar ķirurģisku manipulāciju veikšanu Latvijas Onkoloģijas centrā, apejot oficiālo pacientu reģistrācijas kārtību, Belēvičs piektdien atkāpās no amata. Tāpat Belēvičs paziņoja par izstāšanos no Latvijas Zaļās partijas  un nolika arī Saeimas deputāta mandātu.

Zaļo un Zemnieku savienības valde oficiāli nolēma virzīt vakantajam veselības ministra amatam Bērnu slimnīcas vadītāju Andu Čakšu. Veselības aprūpes nozarē par Čakšu vērtējumi gan ir pretrunīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti