Nedzirdīgajiem

Vides fakti

Nedzirdīgajiem

Personīgā lieta

Tieša runa: «Ko pacientiem un mediķiem sola ministres Andas Čakšas reformu plāns»

Čakša: Daudzi veselības reformas punkti bez naudas nav reāli, finansējuma avots vēl nav zināms

Daudzas no Veselības ministrijas piedāvātajām veselības aprūpes reformām bez papildu finansējuma nevarēs realizēt, LTV raidījumā “Tieša runa” atzina veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzītā).

Taču viņa aizvien neatbildēja, kur varētu rast papildu finansējumu. Par to diskusijas turpināsies, ceturtdien par to paredzēta tikšanās ar premjeru un finanšu ministri, tāpēc Čakša vēl nevarēja precīzi pateikt, kas varētu būt finansējuma avots.

To, ka reformai nepieciešams finansējums, “visi zina, šobrīd diskutējam par to, kāds varētu būt labākais variants”, sacīja ministre.

Viņa arī atzina, ka visvairāk naudas pietrūkst tieši mediķu atalgojumam, un tikai palielinot ārstu un medmāsu algas, viņus varēs pārvilināt no privāta sektora uz valsts sistēmu.

Čakša arī sacīja, ka par investīcijām veselības aprūpē runās kontekstā ar nodokļu reformu, bet bez finansējuma daudzas lietas nav realizējamas.

Tam piekrita arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks («Vienotība»), uzsverot, ka reformu  plāns neparedz finansējuma avotu, bet “neviena reforma nebūs iespējama bez finansējuma”.

Sabiedrība neapzinās veselības finansējuma postu, bet plānā nauda nav paredzēta, tā nav pat teorētiski paredzēta budžetā, uzsvēra Ražuks.

Tikmēr Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs Valdis Keris atgādināja, ka veselības aprūpes sistēmai šogad būtu nepieciešami papildu 370 miljoni eiro, bet valdība piešķīra tikai 70.  

Ārste, bijusī veselības ministre Ingrīda Circene («Vienotība»), pieļāva, ka finansējumu varētu rast, samazinot iedzīvotāju ienākuma nodokli no 23% līdz 21%, nevis līdz 20%, kā to iecerēja Finanšu ministrija, un starpību atvēlot veselībai. 

Jau ziņots, lai nodrošinātu pacientiem efektīvu, savlaicīgu un pieejamu veselības aprūpi, jau nākamgad ministrija sāks reformas - gaidāmas pārmaiņas slimnīcu darbā, veidojot reģionālo slimnīcu un atbalsta slimnīcu apvienības, iecerēts ieviest ģimenes ārstu kopprakses un vienotas elektroniskas pacientu rindas pie speciālistiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti