Dienas notikumu apskats

Bērnu tiesībsargi nobažījušies par iespējamu pašnāvības izaicinājuma spēli internetā

Dienas notikumu apskats

Atkal atsākas Sīrijas miera sarunas

Čakša bija neapmierināta ar atlūgumus iesniegušās Austrumu slimnīcas vadības darbu

Čakša bija neapmierināta ar atlūgumus iesniegušās Austrumu slimnīcas vadības darbu

Veselības ministre Anda Čakša nebija apmierināta ar Austrumu slimnīcas vadības darbu, un trešdien, 22.februārī, saņemtais Valsts kontroles ziņojums par slimnīcas darbības efektivitāti varētu arī kļūt par iemeslu neuzticības izteikšanai, taču valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga un valdes loceklis Viesturs Boka ceturtdien paši iesniedza atlūgumu

Čakša ceturtdien medijiem pastāstīja, ka atlūgumi viņai nebija pārsteigums. Trešdien ministrija saņēma Valsts kontroles ziņojumu “ar zīmīgu nosaukumu – vai Austrumu slimnīcas darbības efektivitāti var uzlabot”, kurā pētīts, cik efektīvi darbojas arī slimnīcas vadība.

Secinājumi par slimnīcas vadības efektivitāti nebija pozitīvi, finansējumu neizmanto efektīvi, piemēram, joprojām neapvienoja laboratorijas, izmantoja ārpakalpojumus, lai gan iekšēji pakalpojumi būtu lētāki, sacīja Čakša, norādot, ka drīz ziņojums būs arī pieejams publiski.   

Čakša uzsvēra, ka šobrīd, kad veselības aprūpes jomā trūkst finansējuma, ir īpaši svarīgi, lai procesi slimnīcās būtu caurskatāmi un labi organizēti, lai pacienti varētu piekļūt pie speciālistiem, lai samazinātu gaidīšanas laiku.

Ministre pauda, ka Austrumu slimnīcas vadība arī nepietiekami koncentrējās uz cilvēkresursu piesaistīšanu, vairāk fokusējoties uz administratīvajiem procesiem.

Čakša atzina, ka ziņojums un neapmierinātība ar slimnīcas vadības darbību varēja kļūt par iemeslu neuzticības izteikšanai, bet valdes locekļi paši iesniedza atlūgumus.  

Savukārt Slokenbergas izteikumus, ka viņa neredz iespēju vadīt lielāko slimnīcu Latvijā, kad Veselības ministrijai nav skaidras vīzijas problēmu risināšanai, Čakša komentēja, sakot, ka ministrei jāskatās uz sistēmu kopumā, nevis kā mātei jāpieskata mazi bērni. 

Veselības ministrija informēja, ka līdzšinējās slimnīcas vadības nepietiekami aktīva rīcība vai nepārdomāti lēmumi ir būtiski ietekmējuši slimnīcas finanšu rezultātus. Kaut arī 2015.gadā ir samazinājušies slimnīcas zaudējumi, tas nav bijis saistīts ar vadības panāktajiem uzlabojumiem slimnīcas darbībā, bet gan ar papildu finansējuma piešķiršanu.

Pēc ministrijas rīcībā esošās informācijas līdz pat 53% no visām Austrumu slimnīcas telpām netiek izmantotas ārstniecības procesa nodrošināšanai, to uzturēšanai tiek nelietderīgi izlietoti vismaz 115 000 eiro gadā. Tāpat slimnīcai nodarīti zaudējumi vismaz 424 000 eiro apmērā, jo savstarpēji nesaskaņotas rīcības rezultātā ilgstoši slimnīcas rekonstruētās telpas nav tikušas izmantotas ārstniecībā.

Zaudējumi radušies, nolemjot slimnīcas telpu uzkopšanas darbu nodrošināšanai piesaistīt ārpakalpojumu, tādejādi radot izmaksu sadārdzinājumu pa 700 000 eiro. Arī ēdināšanas pakalpojumu nodošana ārpakalpojumā slimnīcai nesusi zaudējumus 2,5 miljonu eiro apmērā.

Tāpēc pārmetumus Veselības ministrijai Čakša uzskata par nepamatotiem, jo efektīva darba organizēšana ir slimnīcas vadības pienākums: “No šī ziņojuma ir skaidrs, ka finansējums slimnīcā nav izmantots efektīvi daudzās lietās. Joprojām nav notikusi laboratoriju apvienošana, ir izmantots neefektīvs ārpakalpojums tādā ziņā, ka iekšēji konkrēti pakalpojumi izmaksātu lētāk nekā iegādājoties ārpakalpojumu. No ministrijas puses es varu teikt, ka šobrīd, kad veselības aprūpes sistēmā ir tik nepietiekams finansējums, svarīgi, lai procesi ir caurskatāmi, labi organizēti. Tas attiecas uz pacientu piekļūšanu ārstiem, gaidīšanas laiku, arī šie darbi nevedās tik labi kā gribētos. Tāpat būtiska lieta ir cilvēkresursu piesaistes trūkums.”

Jau ziņots, ka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga un valdes loceklis Viesturs Boka ceturtdien, 23.februārī, iesniedza atlūgumus. 

Slokenberga norādīja, ka neredz iespēju vadīt lielāko slimnīcu Latvijā apstākļos, kad neseko skaidra vīzija problēmu risināšanā no atbildīgās Veselības ministrijas puses.  Personāls slimnīcā ir novecojis, ir kritiska finanšu situācija un cilvēki ir neapmierināti ar atalgojumu.  

“Neredzu iespēju vadīt slimnīcu pašreizējās Veselības ministrijas nostājas sakarā. Jau vairākkārt esmu vērsusi uzmanību uz to, ka universitātes slimnīcās situācija ir kritiska un ka to pastāvēšana Latvijas valstī, varētu teikt, ir apdraudēta,”  pauda Sokenberga.

Veselības ministrija ir pieņēmusi amatpersonu atlūgumus, savukārt uz vakantajām valdes locekļu amata vietām tuvākajā laikā tiks izsludināti atklāti konkursi. Tikmēr Austrumu slimnīcas valdes locekļu darba pienākumus pildīs ministrijas pārstāvis.

Slimnīcas valdē darbu turpina valdes locekļi Artūrs Bērziņš un Kaspars Plūme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti