Pēcpusdiena

Snieg, puteņo, gaidāms auksts laiks

Pēcpusdiena

Saeimā iesniegta iniciatīva par PET pudeļu depozīta sistēmas ieviešanu

Problēma ar C hepatītu inficētu donoru asiņu izmantošanu atklāta jau Belēviča laikā

Čakša: Belēviča risinājums ar C hepatītu inficētu donoru asiņu problēmai – dārgs un nepamatots

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Iepriekšējā veselības ministra Gunta Belēviča laikā izstrādātais risinājums ar C hepatītu inficētu donoru asiņu problēmas risināšanai noraidīts, jo tas bija dārgs un nepamatots. To intervijā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" paziņoja pašreizējā ministre Anda Čakša.

Ministre atzīmēja, ka Valsts asinsdonoru centrs (VADC) jau šobrīd strādā gana rūpīgi un pārbauda visus donorus un to nodotās asinis, un tas tiek darīts ne reizi vien.

"Tas nozīmē, ka ir šis Eiropas standarts, bez kura Asinsdonoru centrs nevar strādāt. Te ir jautājums par to, ka kāds gribēja iegādāties jaunas tehnoloģijas, kas maksā tiešām ļoti lielu naudu," skaidroja ministre.

Pēc ministres teiktā, neesot bijis sagatavots informatīvais ziņojums valdībai par šo problēmu, kā to norādījis Belēvičs, bet gan ministra rīkojums par "lielas naudas summas pārlikšanu" uz VADC.

"Ja kopējais budžets Asinsdonoru centram ir septiņi miljoni eiro, tad papildus klāt vēl trīs miljoni eiro ir diezgan būtiska summa," teica ministre.

Veselības aprūpes sistēmā tik liela papildu finansējuma nav, un to varētu atrast, tikai pārdalot un paņemot no citiem, teica Čakša, atzīstot, ka viņai nav zināms tas, kur Belēvičs vēlējies rast šo finansējumu.

"Bet šobrīd tam nav ne pamatojuma, ne finansējuma, lai lektu uzreiz uz tik dārgām ierīcēm," teica ministre.

Viņa norādīja, ka iepriekšējais ministrs Belēvičs pats bija sācis dienesta pārbaudi pret VADC vadītāju Ivetu Ozoliņu par darba organizēšanu. "Un šī lieta palika nepabeigta uz viņa galda."

"Tas, ka šis jautājums nav ticis atrisināts jau iepriekšējā periodā, ir taisnība. Mēs tādēļ arī šobrīd turpinām šo dienesta izmeklēšanu [pret Ozoliņu]," teica ministre.

Pēc viņas teiktā, disciplinārlietā pret Ozoliņu sākta jauna izmeklēšana - VADC vadītāja esot uzņēmusies būtiskas īstermiņa finansiālās saistības, ko centrs nevar izpildīt.

"Līdz ar to man nav pārliecības, ka tas viss ir darīts pacientu un valsts labā," teica Čakša.

Kādreizējais veselības ministrs Belēvičs intervijā laikrakstam "Neatkarīgā Rīta Avīze" norādījis, ka aizdomas, ka izmantotas ar C hepatītu slimu cilvēku donoru asinis, kļuvušas zināmas laikā, kad viņš bija veselības ministra amatā, vēsta LETA.

Belēvičs skaidrojis, ka  šo problēmu pacēlusi VADC vadītāja Ozoliņa, kura šobrīd ir atstādināta no amata uz dienesta izmeklēšanas laiku. Belēvičs par problēmas mērogu esot informējis gan premjeru, gan Valsts prezidentu un finanšu ministri.

Esot bijusi vienošanās, ka Veselības ministrija iesniegs valdībai informatīvo ziņojumu par situāciju, tās risinājumu un tam nepieciešamajiem līdzekļiem. Kā norāda Belēvičs, viņa uzdevumā Ozoliņa izstrādāja VADC reformu plānu, kas ministrijā saskaņots un virzīts tālāk jau ministres Čakšas vadībā. Viņa to neesot parakstījusi un valdībai neiesniedza, teicis Belēvičs.

Jau vēstīts, ka Valsts asinsdonoru centrs 28 Latvijas slimnīcām nosūtījis vēstules par 195 asins komponentēm, kas pēdējos gados nosūtītas uz slimnīcām pacientu glābšanai - asins pārliešanai -, taču pēcāk izrādījies, ka donors ir inficēts ar hepatītu C. To atklāt ļāva slimnīcas jaunā asins testēšanas iekārta, kas daudz agrāk atklāj inficēšanos nekā iepriekšējā iekārta, kas palaidusi garām vāji pozitīvus rezultātus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti