Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Izstāde "Kolekcija | Latvijas starptautiskā keramikas biennāle" no Daugavpils

C hepatīta ārstēšana – nauda visiem nepietiek

C hepatīta ārstēšanai atvēlētās valsts naudas visiem nepietiek

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 7 mēnešiem.

Pēdējo divu gadu laikā valsts beidzot sākusi rūpēties par C hepatīta slimniekiem. Lai gan ir daudz labāk, proti, valsts sākusi kompensēt ārstēšanos un jaunās paaudzes medikamentu iegādi, liela daļa slimnieku paliek aiz borta. Lai gan inficētie cilvēki vēlas tikt galā ar šo slimību pēc iespējas ātrāk, valsts apmaksāts ārstniecības kurss pieejams tikai tiem, kuru veselības stāvoklis ir vissliktākais.

 

Sākotnējie C hepatīta simptomi ir ļoti nemanāmi, un cilvēks, neko nenojauzdams, ar šo vīrusu var sadzīvot pat vairākus gadus.  Neārstēta C hepatīta galējā stadija bieži mēdz būt aknu ciroze vai aknu vēzis. Slimības izraisītājs ir vīruss, kas izplatās ar asinīm. Tikai 10% gadījumu slimības sākotnējā izpausme var būt ādas dzeltēšana.

"Ja ir nespecifiski simptomi, piemēram, nespēks, galvassāpes vai diskomforta sajūta vēderā labajā paribē, ne vienmēr cilvēks vēršas pie ārstniecības personām un ne vienmēr tiek veikti specifiski izmeklējumi. Un tā šī akūtā epizode paliek neatpazīta," atzīst Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse.

Tiek lēsts, ka Latvijā  ar šo vīrusu varētu būt inficējušies 40 000 cilvēku. Ir gadījumi, kad cilvēka organisms pats tiek galā ar vīrusu. Ir cilvēki, kuriem tas norit ļoti vieglā formā, un ir tādi, kuriem bez medikamentu lietošanas neiztikt.

Kopš pērnā gada Latvija beidzot ir sākusi pilnā apmērā kompensēt ārstēšanos un sākusies atteikties no pirms 10-15 gadiem izgudrotu medikamentu izmantošanas.

"Pagājušajā gadā vēl bija tā labā lieta, ka parādījās pilnīgi jaunas paaudzes medikamenti. Šie preparāti ir ļoti labi panesami, tie ir tablešu preparāti, ārstēšanās kurss vairs nav 48 nedēļas, kā tas bija agrāk, bet 12 nedēļas. Medikamenti dod ļoti labu rezultātu. Patiesībā pacientus var izārstēt," stāsta Ķūse.

Šobrīd Latvijā pacienti tiek ārstēti līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, tomēr ir problēmas ar rindām. Valsts budžetā šogad nauda bija atvēlēta 460 cilvēku ārstēšanai. Februāri piešķirti papildu pieci miljoni eiro, kas varētu divkāršot šo skaitu, taču arī tas ir par maz.

"Pacienti, tā vienkāršoti sakot, tiek dalīt pēc aknu bojājumu stadijas. No 0-4, kur 4 ir pats smagākais. Šobrīd Latvijā prioritāti liekam uz  fibrozes stadiju 4 un 3 un, kolīdz varēsim nosegt šos smagākos pacientus, mēs dosimies virzienā uz vieglākajiem," stāsta Hepatīta pacientu apvienības vadītājs Kristaps Kaugurs.

Lai gan pirmās stadijas pacienti uz ārstēšanu varot gaidīt, ir pilnīgi saprotams, ka cilvēki vēlas tikt galā ar šo slimību pēc iespējas ātrāk. Tas gan nozīmē, medikamenti jāiegādājas pašiem – to izmaksas Eiropas Savienībā ir ap 14 000 eiro.  Šī iemesla dēļ daļa pacientu dodas zāļu meklējumos uz Indiju. Tur tās var iegādāties par 1500 eiro, bet muitā tās var tikt konfiscētas.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti