Rīta Panorāma

Carnikavā top jauns pretplūdu dambis

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Patērētāju interešu tiesību aizsardzības asociācijas juristu Andreju Vanagu

Telefonintervijas ar Ingusu Vircavu un Dinu Šmitu.

Būvvalde par kļūdām «Stradiņu» jaunajā korpusā: Būvnieki bijuši nevērīgi

Topošā Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa konstrukciju deformāciju noteikti varēja novērst, un tagad būvvaldes konstatētās kļūmes liecina par nevērīgo attieksmi pret darbu un kvalitāti, LTV raidījumam „Rīta Panorāma” atzina Rīgas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs.

Viņš stāstīja, ka saskaņā ar būvvaldes rīcībā esošo informāciju būvnieki iespējamās problēmas konstatēja jau pagājušā gada beigās un mēģināja novērst.

Taču no problēmām noteikti varēja izvairīties, jo, cik zināms būvvaldei, deformācija radusies tāpēc, ka atsevišķās vietās „atstāti vaļā tādi kā caurumi, pa kuriem iekļuva ūdens”, un loģiski, ka ziemā tas radīja problēmas.

Vircavs atzina, ka tā bija speciālistu nevērīga attieksme pret savu darbu un kvalitāti, tāpat viņš pieļāva, ka problēmas varēja radīt nepareiza detaļu un paneļu  transportēšana.  

Pašlaik būvvalde gaida slimnīcas nolīgtā būveksperta slēdzienu par situācijas nopietnību un iespējamo turpmāko rīcību, kuru plānots iesniegt 1.aprīlī. Vircavs norādīja, ka no šī slēdziena arī būs atkarīgs, vai būs jāstiprina konstrukcijas, vai kāda daļa no tām būs jānojauc.

Stradiņa slimnīcas valdes vadītājs Dins Šmits savukārt LTV „Rīta Panorāma” uzsvēra, ka viņa galvenās rūpes ir uzbūvēt jauno korpusu, kas slimnīcai ir ļoti vajadzīgs.

Arī  būveksperts, Rīgas Tehniskas universitātes docents, Zolitūdes eksperimenta vadītājs Aigars Ūdris intervijā Latvijas Radio norādīja – ja visi rūpīgi un godprātīgu pildītu savus pienākumus, problēmām nevajadzētu būt.   

Taču šobrīd ir jūtama nekompetence, pieredzes trūkums, būtībā bieži vien objektos vērojama paļāvība uz kolēģiem – „ja tik daudz cilvēki strādā, gan jau kāds parūpēsies un sakārtos, lai viss būtu kā vajadzīgs”, sacīja Ūdris.

„Kopējā paļāvība bieži vien noved pie bēdīgām sekām, daudz kas paliek neizdarīts, pieļauti trūkumi,” pauda eksperts, norādot, ka „atbild visi, un īsto atbildīgo pēc tam atrast ir grūti”

Viņš arī kritizēja normatīvo aktu prasības, stāstot, ka būvprojekti, ko akceptē pašvaldības, bieži vien ir tā novienkāršoti, ka tur nevar atrast būves nesošo konstrukciju risinājumu.

Arī kontroles prasības nav gana stingras, un dažreiz izskatās, ka kontrolētājam nepieciešamas zināšanas ne vairāk kā trešās klases skolniekam – jāmāk vien saskaitīt, cik ēkai ir stāvu. 

Pilna intervija ar būvekspertu, RTU docentu Aigaru Ūdri: Par problēmām būvniecības nozarē
00:00 / 12:18
Lejuplādēt

Jau ziņots, ka  Veselības ministrijas valsts sekretāre Solvita Zvidriņa pieļāva, ka daļa ēkas, iespējams, būs jāceļ no jauna. Ministrija patlaban gaida ekspertu atzinumu.

Jaunā korpusa būvniecībai Stradiņa slimnīca 2007. gadā saņēma valsts galvotu kredītu 66 miljonu eiro apmērā. Gandrīz septiņi miljoni jau ir atmaksāti, liecina Valsts kases oficiālais pārskats par valsts galvojumiem. Jaunā korpusa būvniecība bija uzticēta pilnsabiedrībai ”SBRE”, kas ir arī Rīgas pils būvdarbu veicējs. Janvāra vidū ”Valsts nekustamie īpašumi” vērsušies tiesā ar civilprasību, pieprasot atlīdzināt teju piecus miljonus eiro lielus zaudējumus saistībā ar Rīgas pilī notikušo ugunsgrēku.

Rīgas pilsētas būvvalde februārī apturējusi Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvniecības darbus. Slimnīcas jaunā korpusa pirmās kārtas celtniecības darbi uz laiku bija pārtraukti arī pagājuša gada novembrī, jo objektā nebija nodrošināts atbildīgais būvdarbu vadītājs.

Jaunā korpusa pirmās kārtas kopējais finansējums ir 74,8 miljoni eiro, no kura 24,07 miljoni eiro ir piesaistītie līdzekļi no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF). Būvniecībai slimnīca izmanto arī valsts galvoto aizdevumu, un, sākot no 2012.gada, kredīta atmaksai no slimnīcas budžeta tiek izlietoti aptuveni 3,2 miljoni eiro gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt