Panorāma

Aizdomas par vadošo būvnieku karteli

Panorāma

Tiesa neapcietina N. Garbaru

Būvnieku karteļa lietā divi aizturētie

Būvnieku karteļa lieta: KNAB korupcijas izmeklēšanā 6 figuranti

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) kriminālprocesā, kurā 3. septembrī veiktas vairākas kratīšanas, nopratināšanas, izņemšanas būvniecības uzņēmumos un pašvaldībā, pašlaik figurē sešas personas.

Paziņojumā medijiem KNAB informēja, ka otrdien, 3. septembrī, KNAB veikto procesuālo darbību rezultātā izņemti dokumenti un datu nesēji, aizturētas divas personas. Abas aizturētās personas otrdien atbrīvotas, nepiemērojot tām drošības līdzekļus. 

Kriminālprocesa ietvaros sešām personām šobrīd ir tiesības uz aizstāvību. KNAB skaidroja, ka saskaņā ar Kriminālprocesa likumu izmeklēšanā tiesības uz aizstāvību ir aizturētajiem, aizdomās turamajiem vai personām, pret kurām sākts kriminālprocess.

Vienlaikus KNAB norāda, ka izmeklēšana ir sākuma stadijā. Lai to novestu līdz sekmīgam iznākumam, procesa virzītājam esot jāpaveic apjomīgs darbs, nostiprinot procesuālo darbību laikā iegūto informāciju. Procesa virzītājs ir uzsācis izņemtās dokumentācijas analīzi, datu nesēju apskati un tajos esošās informācijas apstrādi.

Vienlaicīgi turpināsies kriminālprocesā iesaistīto personu pratināšana, informēja KNAB.

Minētais kriminālprocesu tika sākts 2018. gada 19. septembrī par kukuļņemšanu un kukuļdošanu lielā apmērā, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā. Paralēli KNAB veiktajām pirmstiesas izmeklēšanas darbībām Konkurences padome (KP) veic izmeklēšanu par iespējamu aizliegtu karteļa vienošanos.

KNAB sola turpināt sadarboties ar KP, nosūtot tai kompetences ietvaros kriminālprocesu laikā iegūto informāciju.

Lai arī gan KNAB, gan Konkurences padome apliecinājusi, ka lietā iesaistīti vismaz 10 būvuzņēmumi, otrdien valsts iestāžu interesi apliecināja tikai divos – “ReRe” grupā un SIA “Merks”. Arī trešdien, mēģinot sazināties ar virkni vadošo valsts būvuzņēmumu, tas vai nu neizdevās vispār, vai arī, uzzinot par zvanīšanas iemeslu, klausule tika ātri vien nomesta, vai arī uzņēmumā apgalvoja, ka nekādas procesuālās darbības tajā nav veiktas.

Tomēr aģentūra LETA ziņo par konkurences padomes interesi par SIA “Monum”. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Ozoliņš atzinis, ka Konkurences padome jautājumus uzdevusi tieši par karteļa lietu. Sastapt pašu Ozoliņu LTV neizdevās. 

Uzņēmumi, kuri apstiprinājuši valsts iestāžu interesi karteļa lietā, KNAB minētajā trīs gadu periodā uzvarējuši virknē iepirkumu. SIA “Merks” apjomīgākās uzvaras bijušas konkursos par Rīgas lidostas un kopā ar SIA “Ostas celtnieks” arī Ventspils mūzikas skolas būvdarbiem. SIA Monum – konkursos par izglītības iestāžu celtniecību Alūksnē, Siguldā un Ādažos. Bet “ReRe” grupas uzņēmumi uzvarējuši gan konkursā par Jaunā Rīgas teātra, gan kopā ar LNK Mežaparka lielās estrādes rekonstrukciju. Vai arī kāds no šiem daudzmiljonu iepirkumiem mākslīgi sadārdzināts, pagaidām nav zināms.

KONTEKSTS:

KNAB un KP ir aizdomas par iespējamu vismaz 10 lielāko būvuzņēmumu iesaisti noziedzīgos nodarījumos un aizliegtu karteļa vienošanos. KNAB izmeklē lietu par par kukuļņemšanu un kukuļdošanu lielā apmērā, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu un pārsniegšanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā. Savukārt KP veic izmeklēšanu par iespējamu aizliegtu karteļa vienošanos.

3. septembrī KNAB un KP veica tiesas sankcionētas neatliekamās kriminālprocesuālās darbības lielākajos Latvijas būvuzņēmumos, tostarp "Rere Grupa" un "Merks". "Arčers" un "Binders" līdzīpašnieks Armands Garkāns, bijušais "Skonto Būve" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis un Māris Martinsons pabijuši KNAB. Konkurences padomes (KP) pārstāvji runājuši arī ar būvfirmas SIA "Monum" lielāko īpašnieku un valdes priekšsēdētāju Māri Ozoliņu, aģentūrai LETA apstiprināja Ozoliņš.

KNAB viesojās arī Valmieras domē un tikās domes priekšsēdētāju Jāni Baiku. Tāpat KNAB telpās iztaujāts bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kuram piemērots liecinieka statuss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt