Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Eiropas dienā – pastiprināti reidi uz ceļiem

Diskutē par pārmaiņām būvniecības nozarē

Būvnieki atzinīgi vērtē atteikšanos no zemākās cenas principa iepirkumos

Gan būvnieki, gan pašvaldību pārstāvji pozitīvi vērtē atteikšanos no zemākās cenas principa iepirkumu konkursos, tomēr atzīst, ka vēl pāragri spriest par jūtamām izmaiņām būvniecības nozarē. Atteikšanās no zemākās cenas principa tika ieviesta, pieņemot grozījumus Publisko iepirkumu likumu.

Zemākās cenas princips ilgus gadus negatīvi ietekmēja būvniecības nozari. Būvuzņēmēji atzīst, ka tādējādi tika kropļots tirgus, “dempingotas” cenas, veicināta ēnu ekonomika.

“Kaut kas šinī lietā bija jādara, jo zemākā cena (..) nav ne tā labākā kvalitāte, ne arī izpildes termiņi ātrākie,” atzīst SIA “Sanart” valdes priekšsēdētājs Artis Knoks.

Nu būvobjekta pasūtītājam ir lielākas iespējas izvēlēties darbu veicēju, tiesa, princips, ka pašvaldībām darbi jāuztic lētāko izmaksu piedāvātājam, tomēr joprojām cieši iesakņojies. Arī Valmieras pašvaldībā atzīst, ka ir jāpierod pie jaunās kārtības un, protams, jāspēj pierādīt, kāpēc savu reizi ir vērts maksāt vairāk.

“Ļoti būtiski ir precīzi definēt, kas ir jābūvē, kas ir jānopērk. Tad, ja tas ir ļoti precīzi definēts kvalitatīvi, arī ir vieglāk strādāt ar tiem, kas kaut kādā mērogā cenšas kaut ko “dempingot”, tikt pie pasūtījuma un tad skatīties, kā nu būs, pēc tam kādu uzmest, jo tas nav nekas svešs mūsdienās,” saka Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.

Tāpēc arī Latvijas Būvuzņēmēju partnerība, sadarbojoties ar Iepirkumu uzraudzības biroju, ir izstrādājusi metodoloģiju, kas gan būvniekus, gan iepirkumu konkursu izsludinātājus un vērtētājus aicina ieviest praksē saimnieciskā izdevīguma principus. “Tiešām izvērtēt, lai tas saimnieciskais izdevīgums nebūtu tikai uz pieteikuma brīdi konkursā, bet, lai saimnieciskais izdevīgums būtu tieši tas, ka ir kvalitatīvāka būve, ir ilgtspējīgi uzņēmumi, un galu galā arī kvalitātes un cenas līdzsvars ir rasts,” norāda Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.

Lai arī būvnieki atzīst, ka vēl grūti spriest, par zemākas cenas principa atcelšanas ietekmi uz nozari, tomēr zināmas pozitīvas vēsmas jau ir jūtamas. “Ir pasūtītāji, kuri ir vārda tiešā nozīmē apdedzinājušies un izvēlas būvnieku, kuram ir pieredze, un tad sākas īstais darbs. Tā, lai paši būtu pārliecināti, ka nebūs viņiem papildus jāpiemaksā, termiņus nekavēs,” saka AS “Siguldas būvmeistars” būvniecības direktors Juris Pošeika.

Šodienas konferencē tāpat arī tika pārrunāti citi aktuāli jautājumi, tai skaitā par ģenerālvienošanās noslēgšanu, kas ļautu būvniecības nozarei noteikt atšķirīgu minimālo algu tajā strādājošajiem un tādējādi krietni samazināt aplokšņu algu īpatsvaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt