Būtiskas pārmaiņas piedzīvos Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums

Būtiskas pārmaiņas piedzīvos Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums, kas šobrīd īsteno apjomīgu, vairāk nekā septiņus miljonus eiro vērtu projektu, kam piesaistīts valsts un ERAF līdzfinansējums. Pašlaik notiek Tehnoloģiju centra ēkas pārbūve, un to plānots pabeigt 2023. gada rudenī. Vienlaikus tas būs ieguvums vecpilsētai, jo tiks sakārtota ēka vēsturiskajā centrā, kas līdz šim vairāk līdzinājās graustam. Padomju laikā tur atradusies slimnīca un dzemdību nodaļa.

Būtiskas pārmaiņas piedzīvos Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kuldīdznieki ēkas, kur šobrīd notiek pārbūve, atceras kā Kuldīgas slimnīcu, stāsta Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa. Agrāk izmantotas arī citiem mērķiem, pēdējos gadus tās atradušās bēdīgā stāvoklī. 

„Vienā no ēkām tiešām bijusi Adatu fabrika. Savukārt ēka, kur šobrīd būvē tehnikumu, bijusi arī Kuldīgas apriņķa ēka. Vēsturiski izmantotas dažādiem mērķiem. Liela daļa atceras kā slimnīcas ēkas, pēc tam tika nopirktas, bet neveiksmīgi, līdz ar to nonāca bankas īpašumā. Pašvaldībai izdevās ēkas atgūt, šobrīd ir liels gandarījums, ka pašā pilsētas centrā pie pilsētas laukuma visas šīs ēkas iegūst jaunu dzīvību,” saka Inga Bērziņa.

Adatu fabrikas komplekss, kas vienlaikus ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, atdzīvojas, turklāt pašā pilsētas centrā. Ilgi gaidītas pārmaiņas vainagojušās ar jaunām iespējām Kuldīgas pilsētai. Blakus tiek īstenoti divi atsevišķi projekti, viens jau ir gandrīz pabeigts un saistīts ar Mākslas akadēmiju, otrs ir tehnikuma modernizācija, kur šobrīd notiek aktīvi būvdarbi, turpina domes priekšsēdētāja. 

„Vienā no ēkām darbosies Kuldīgas mākslinieku rezidence, kur būs Mākslas akadēmijas starptautiskā maģistra programma pakalpojumu dizainā, kur darbosies arī Digitālais centrs un LIAA biznesa inkubators un būs iespēja arī iedzīvotājiem nākt apgūt dažādas prasmes. Savukārt otrā ēkā Kalpaka ielā 1, ko kuldīdznieki atceras kā terapijas korpusu, šobrīd notiek būvdarbi, kur  tiek būvēts Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma kompetences centrs. Esam gandarīti, ka tas kopīgiem spēkiem ir izdevies. Ēku esam nodevuši Izglītības un zinātnes ministrijai, kas piesaistīja finansējumu ERAF, ” stāsta Inga Bērziņa.

 Tehnikuma projektu finansiāli atbalstījusi arī pašvaldība. Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums atrodas vēsturiskā ēkā, taču tagad izglītības iestādei būs daudz plašākas iespējas un tas kļūs modernāks.

„Mūsu tehnikums ir ļoti nozīmīga izglītības iestāde darba tirgum Kurzemē, mēs ilggadēji sagatavojam jaunos speciālistus uzņēmējdarbībai, īpaši kokapstrādes virzienā jeb mēbeļu galdniecībā, viesmīlības, tūrisma nozarē un restaurācijā. Līdz šim mūsu tehnikums nebija saņēmis nekādu struktūrfondu finansējumu, atšķirībā no pārējiem valstī esošajiem tehnikumiem. Šis projekts ir pirmais finansējums mūsu izglītības iestādei no struktūrfondu līdzekļiem. Pateicoties Izglītības un Zinātnes ministrijai, pateicoties Valsts izglītības attīstības aģentūrai, Kuldīgas novada domei un īpaši Latvijas Kokapstrādātāju federācijai, Latvijas Pārtikas uzņēmēju federācijai, arī Latvijas  Viesnīcu un restorānu asociācijai, tātad nozaru speciālistiem, bija iespēja saņemt atbalstu projekta īstenošanai," stāsta direktore Dace Cine.

Tehnoloģiju centru ekspluatācijā nodos nākamā gada rudenī.

„Te būs divas jaunas piebūves. Vienā notiks apmācības pārtikas ražošanā, otra ir galdniecība, kur ir ģērbtuves, darbnīcas, klases. Pārtikas nodaļai būs arī savs restorāns, kur apmācīt oficiantus utt.,” skaidro būvfirmas „Inbuv” valdes loceklis Toms Trubins.

Objekta būvniecība nav vienkārša, jo ēkai tiek veidotas ne tikai jaunas piebūves, bet jāsaglabā vēsturiskās fasādes, kas šobrīd nostiprinātas ar milzu metāla stieņiem, lai tās nesabruktu. 

„Tas mums pašiem ir izaicinājums, prieks, ka Kuldīgas puika to var izdarīt. Vecās sienas savāks tā, lai nebojājas tālāk, un ēka būs vēsturiska,” turpina Trubins.

Tehnikuma direktore atklāj, ka šobrīd būvniecības procesu ietekmē sadārdzināšanās, taču atrasts risinājums, lai pabeigtu projektu veiksmīgi. 

„Tehnikums ir pārskatījis paredzamos līdzekļus mēbeļu un aprīkojuma iegādei, iespēju robežās ir samazināti līdzekļi mēbeļu iegādei un optimizēts iekārtu saraksts, lai būvniecība varētu sekmīgi notikt,” norāda Dace Cine.

Tajā pašā laikā būs jaunas iekārtas, jo tas ir viens no projekta mērķiem – modernizēt apmācību iespējas.  Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā mācās vairāk nekā 540 audzēkņu, no tiem 30% pieaugošo izglītības pilna laika programmās.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt