Burtnieku novada Matīšos cenšas izdzīvot bez ģimenes ārsta un aptiekas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Vieta, kur tukšā ārsta kabinetā putekļus krāj pacientu slimības vēstures, bet vietējo iedzīvotāju veselības aprūpes nasta gulstas uz divu ciema farmaceišu pleciem – tāda ir situācija Burtnieku novada Matīšos.

Matīšu doktorāts darbu pārtrauca pirms teju gada, jo mūžībā aizgāja ģimenes ārsts Gints Dunkurs. Bet šī nav pirmā reize, kad labiekārtotā darba vieta palikusi tukša. Pirms vairākiem gadiem te strādāja ārste Inese Gabrāne; līdzko viņa pārtrauca darbu Matīšos un turpināja Valmierā, daļa pacientu pierakstījās pie viņas tur, bet daļa gaidīja jaunu ārstu. Un sagaidīja Vadimu Serafimovu, kurš te nostrādājis vien deviņus mēnešus.

“Cilvēki sāka tikai vasarā sev meklēt ģimenes ārstus. Citi uz Mazsalacu brauc, citi uz Valmieru. Visi jau tie vecie cilvēki meklē, kur ir autobuss," stāstīja Matīšu un Vecates pagastu pārvalžu vadītāja Skaidrīte Klāsone. "Ģimenes ārstiem pieraksti ir diezgan pilni, un ir grūti cilvēkiem arī, ko nepieņem. Es zinu, ka daļa brauc uz Mazsalacu, jo kādreiz mums Mazsalacas dakterītis brauca šeit," piebilda Matīšu iedzīvotāja Anita.

Divas farmaceites te ir vienīgie cilvēki, pie kuriem ikviens var griezties, lai uzzinātu, kādi  medikamenti jālieto, lai izmērītu asinsspiedienu un pat pārsietu brūces. Aptiekas vadītāja nesen saņēmusi aicinājumu atvērt aptieku arī Burtnieku pagastā, bet atteikusies, jo laukos šis neesot labs bizness, dators un aprīkojums esot dārgs. Novada centrā Burtniekos, piemēram, arī nav aptiekas.

“Jaunai aptiekai, kura ir gatava pārņemt Burtnieku teritoriju, pašvaldība no savas puses piedāvā par ļoti, ļoti demokrātisku cenu telpas nomāt, ceram, ka tādā veidā arī noturēsim," atzina Burtnieku novada domes priekšsēdētājs Edvīns Straume.

Ja Matīšos būtu savs ģimenes ārsts, visdrīzāk, ka arī pieprasījums pēc aptiekas būtu lielāks. Ir pagasti, kur aptieka strādā tikai tajās dienās, kad pacientus pieņem ģimenes ārsts, lai cilvēki uzreiz varētu iegādāties ārsta izrakstītās zāles. Bet kā lai atrod ģimenes ārstu, kurš gribētu strādāt te? Novada vadītājs Edvīns Straume stāsta, pašvaldība lēmusi situāciju kaut nedaudz uzlabot, darbā aicinot feldšeri, kura pienākumos būtu arī veikt pārbaudes izglītības iestādēs un tur nodrošināt medicīnisko palīdzību.

“Es domāju, ka atalgojums ir konkurētspējīgs valsts apmaksātiem amatiem. Kas saistās ar telpu uzturēšanu, lielā mērā to pašvaldība var ņemt uz sevi," pauda Straume. Feldšera pieejamība uzlabotu situāciju Matīšos, bet nevar teikt, ka atrisinātu, jo ir lietas, ko darīt var tikai ģimenes ārsts, piemēram, izsniegt receptes valsts kompensējamiem medikamentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti