Sadaļas Sadaļas

Nakts ziņas

Šonakt kratīšanas «Rīgas namu pārvaldniekā»

Nakts ziņas

Jelgavai atņem republikas pilsētas statusu

Rīga sola celt algas arī bez budžeta apstiprināšanas

Burovs izdevis rīkojumu īstenot prioritātes bez budžeta pieņemšanas

Lai nodrošinātu Rīgas pašvaldības iestāžu darbību un iedzīvotājiem sniedzamos pakalpojumus laikā, kamēr nav pieņemts galvaspilsētas budžets, Rīgas domes priekšsēdētājs Oļegs Burovs ("Gods kalpot Rīgai") pirmdien, 10. februārī, izdevis rīkojumu par Rīgas pilsētas pašvaldības finanšu resursu vadību 2020. gadā, informēja domē. Tādējādi varētu nodrošināt vismaz daļu no šā gada plāniem, kas ir vērtējami kā jaunas programmas un tādēļ nepieņemta budžeta apstākļos nebūtu īstenojami.

Rīgas pilsētas pašvaldības 2020.gada budžeta projekta prioritātes

Sociālais atbalsts:

 • Jaundzimušo rīdzinieku pabalsta palielinājums vecākiem no 150 EUR uz 250 EUR (0,6 miljoni EUR); 
 • Sociālo aprūpētāju atalgojuma palielinājums 110 EUR mēnesī (0,5miljoni EUR);
 • Brīvpusdienas – visiem skolēniem līdz 12.klasei un bērnudārzu audzēkņiem – 27,3 miljoni EUR;
 • Atlaides sabiedriskajā transportā – iepriekšējo gadu līmenī; 
 • 500 000 EUR tiks novirzīti siltā ēdiena izdales vietu  reorganizācijai, aprīlī atverot vēl divas jaunas vietas Vecmīlgrāvī un Bolderājā papildus līdzšinējām sešām. Tāpat kā iepriekš, validējot Rīdzinieka karti, mazaizsargātākie iedzīvotāji darba dienās tajās varēs saņemt siltā ēdiena porciju. Paredzēts, ka tiks uzlabota izsniegtā ēdiena kvalitāte, tāpat šajās ēdiena izdales vietās būs pieejamas arī socializēšanās iespējas un Sociālā dienesta speciālistu konsultācijas.
 • 2020. gadā rīdziniekiem būs pieejami 17 sociālo pabalstu veidi – gan vienreizēji, gan ikmēneša pabalsti visdažādāko dzīves situāciju gadījumos, kā arī 45 sociālo pakalpojumu veidi.

Izglītība, tajā skaitā remontdarbi:

 • 28 jaunas pirmsskolas grupas 560 bērniem – 5 miljoni EUR. Plānots veidot grupiņas 4 vietās – Apūzes ielā 74, Stokholmas ielā 24, Motoru ielā 3a un Rīgas 80. vidusskolā
 • Atalgojuma palielinājums pirmsskolas pedagogiem – 100 eiro mēnesī 2,6 miljoni EUR; 
 • Veselības apdrošināšanas polises interešu un profesionālās ievirzes pedagogiem - 2,2 miljoni EUR;
 • Jauna datortehnika mācību procesa nodrošināšanai - 1 miljons EUR;
 • 10%  atalgojuma palielinājums izglītības iestāžu medicīnas darbiniekiem.
 • Izglītības iestāžu remontam - 7,2 miljoni EUR
 • Bērnudārzu telpu atjaunošanai – 1,1 miljons EUR. Kopā plānots remonts 45 iestādēs - atjaunot 22 grupas, 8 aktu zāles 6 kāpņu telpas un veikt citus atsevišķus remontus
 • Skolu/ sporta skolas/interešu iestādes ēku telpu un teritoriju atjaunošanas darbi - 6,1 miljons EUR. Plānots veikt darbus 33 iestādēs, piemēram, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, Rīgas Hanzas vidusskolā, Āgenskalna Valsts ģimnāzijā u.c.
 • Piebūves Rīgas Klasiskajai ģimnāzijai un Zolitūdes ģimnāzijai – 21,9 miljoni EUR

Pilsētvide:

 • Iekškvartālu sakārtošana – 2 miljoni EUR;
 • Pilsētas ielu apzaļumošana, t.sk. apstādījumi Kr.Barona ielā – 0,7 miljoni EUR
 • Rīgas pilsētas parku sakārtošana un renovācija – 2 miljoni EUR.
 • Dailes teātra skvēra atjaunošana – 1,6 miljoni EUR (līdzfinansē ES)

 
 Satiksme:

 • Austrumu maģistrāles 1.kārta – 10 miljoni EUR;
 • Sarkandaugavas pārvada būvniecība – 18 miljoni EUR;
 • Marijas un Aleksandra Čaka ielu seguma atjaunošana - 5 miljoni EUR;
 • Bruņinieku un Sporta ielas seguma atjaunošana – 3,2 miljoni EUR;
 • Krasta ielas veloceliņu izbūve no Salu tilta līdz Ogres ielai – 1,4 miljoni EUR;
 • A.Deglava ielas pārvads – 5,5 miljoni EUR;
 • Brasas stacijas satiksmes pārvada pārbūve – 9,3 miljoni EUR.

 
Kultūra:

 • Dalība XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos – 0,8 miljoni EUR;
 • Mežaparka Lielās estrādes atjaunošana – 10,9 miljoni EUR.

Drošība

 • Videonovērošanas sistēmas ierīkošana Vecmīlgrāvī – 0,76 miljoni EUR

Medicīna un veselība:

 • Rīgas 1.slimnīcas jauna operācija bloka izveidei – 1,7 miljoni EUR.
 
Rīgas domes vadība atradusi veidu, kā nepieņemta budžeta apstākļos finansēt vismaz daļu jauno projektuEdgars Kupčs

 

 

ĪSUMĀ:

 • Burovs izdevis rīkojumu prioritāšu īstenošanai, kamēr nav pieņemts budžets.
 • Palielinās algas pirmsskolas izglītības iestāžu speciālistiem, kā arī sociālās aprūpes darbiniekiem.
 • Vēl nevarēs palielināt bērna piedzimšanas pabalstu.
 • Tiek saglabātas atlaides sabiedriskajā transportā un bezmaksas ēdināšana skolās, kā arī bērnudārzos.
 • Izdomāts arī veids, kā īstenot jaunas programmas.
 • Pilsētā paredzēti arī būvdarbi.

Likums paredz, ka, kamēr nav pieņemts pašvaldības budžets, izdevumi mēnesī nedrīkst pārsniegt divpadsmito daļu no iepriekšējā gada izdevumiem. Tāpēc rīkojumā uzdots iestādēm attiecīgi plānot izdevumus, lai nodrošinātu iestāžu darbību un iedzīvotājiem sniegtos pakalpojumus. Izdevumu plānošanu un izpildi kontrolēs Rīgas domes Finanšu departaments. Rīgas vadības plāns paredz, ka līdz budžeta oficiālai pieņemšanai nerīkosies tikai ar 13 miljoniem eiro, kas izdevumos pārsniegtu pērnā gada tēriņus. Tāpat līdz domes balsojumam vēl nevarēs par simt eiro palielināt bērna piedzimšanas pabalstus.

Domē norādīja, ka no 1. februāra uzdots nodrošināt atalgojuma palielināšanu izglītības iestāžu medicīniskajiem darbiniekiem, pedagogiem izglītības iestādēs, kurās tiek īstenota pirmsskolas izglītības programmas, kā arī sociālajiem aprūpētājiem. Rīgas domes izpilddirektoram uzdots izvērtēt iespēju nodrošināt veselības apdrošināmas polises arī interešu un profesionālās izglītības iestāžu pedagoģiskajiem darbiniekiem 2020. gadā, nepārsniedzot pagaidām nepieņemtā budžeta projektā noteikto apjomu.

Ņemot vērā izglītības iestādēm noteikto mācību gada un mācību semestru sākuma un beigu laikus, Rīgas pilsētas pašvaldībā izveidojušos rindu uz pirmsskolas izglītības iestāžu sniegto pakalpojumu, būvsezonas ierobežojumiem klimatisko apstākļu dēļ transporta būvju nozarē, atsevišķu ielu infrastruktūras objektu slikto stāvokli, Īpašuma departamentam, Satiksmes departamentam un Rīgas pilsētas izpilddirektoram uzdots veikt iepirkuma procedūras, slēgt pašvaldībai saistošus līgumus un sākt būvniecības darbus, saskaņā ar budžeta projektu 2020. gadam.

“Bērnudārzu, skolu un ielu remontdarbu laiku ierobežo gan meteoroloģiskie apstākļi, gan mācību gads. Lai darbi tiktu savlaicīgi pabeigti, departamentiem ir jābūt iespējai jau tagad virzīties uz priekšu ar iepirkumiem un līgumiem, un turpināt būvdarbus. Šogad remontdarbi ir ieplānoti 45 bērnudārzos un 33 skolās. Tāpat ir plānots izveidot jaunas grupiņas kopumā 560 bērniem, šiem mērķiem tiek veikta ēku pārbūve un pielāgošana, ieguldot 5 miljonus eiro,” paziņojumā medijiem raksta Burovs. Viņš norādīja, ka nozīmīgi ir arī palielināt algas par 100 eiro pirmsskolas iestādēs, jo tajās trūkst darbinieku. Tāpat algas palielinātas arī pašvaldības sociālās aprūpes centros strādājošajiem aprūpētājiem no 500 uz 610 eiro, lai risinātu sarežģīto situāciju sociālajā jomā.

Burovs arī informēja, ka 2020. gadā tiek saglabātas atlaides sabiedriskajā transportā un bezmaksas ēdināšana skolās līdz pat 12. klasei, kā arī bērnudārzos.

2020. gada budžeta projektā ir ietverts arī palielinājums pabalstiem, ko saņem jaundzimušo rīdzinieku vecāki - no 150 līdz 250 eiro. Pašlaik tiekot gatavotas nepieciešamās izmaiņas pašvaldības saistošajos noteikumos.

Labklājības departamenta direktore Irēna Konrāde cer, ka noteikumus domnieki apstiprinās par spīti politiskajiem nemieriem Rātsnamā.

Ar Rīgas domes priekšsēdētāja rīkojumu ir noteikts, ka Rīgas domes Finanšu departamentam ir tiesības veikt izmaiņas budžeta izpildītāju iesniegtajos finansēšanas plānos, lai nodrošinātu likuma “Par pašvaldību budžetiem” 19. panta nosacījumu izpildi.

Iestādēm uzdots veikt iepirkuma procedūras un nodrošināt konkursu norisi, bet neslēgt pašvaldībai saistošus līgumus budžeta programmās, kuras nebija apstiprinātas pašvaldības 2019. gada budžetā. Vienīgais izņēmums paredzēts XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku procesa nodrošināšana.

Ja kapitālsabiedrībām un nodibinājumiem, kuri saņem pašvaldības dotāciju, plānotie izdevumi pārsniegs pagājušā gada finansējumu, tie būs jāieplāno 2020. gada otrajā pusgadā. Pašvaldības budžeta iestādēm un aģentūrām nebūs tiesības uzņemties jaunas saistības Eiropas Savienības politiku instrumentu finansēto projektu  īstenošanai, ja projekta līdzfinansējums pārsniegs 100 000 eiro.

Rīkojumā arī noteikts, ka Finanšu departamentam būs tiesības parakstīt aizņēmuma pieprasījumus un aizņēmuma līgumus par aizņēmuma saistībām, ja tiks saņemta Pašvaldību aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomes aizņēmumu atļauja. Tāpat Finanšu departamentam uzdots, atbilstoši noslēgtajiem finanšu saistību līgumiem, nodrošināt līgumos paredzēto pašvaldības saistību - pamatsummas, procentu un apkalpošanas izdevumu apmaksu, kā arī citu ar noslēgtajiem līgumiem uzņemto finanšu saistību apmaksu.

Jaunos plānus dome cer īstenot pēc budžeta pieņemšanas. Piemēram, 800 tūkstoš eiro Rīgas Filmu fondam būs pēc domes balsojuma. Taču filmu veidotāji naudai varēs pieteikties, plānojot, ka to izmaksās pēc budžeta pieņemšanas. Tāpat divi miljoni eiro parku atjaunošanai un 300 000 eiro piesārņoto vietu revitalizācijai tikšot piešķirti tikai pēc budžeta apstiprināšanas.

Vēl pilsētā paredzēti plaši remontdarbi uz ceļiem un iekšpagalmos dzīvojamajos mikrorajonos. 

Iekškvartālu, piebraucamo ceļu un pagalmu atjaunošanas darbi šogad plānoti desmit Rīgas apkaimēs – Vecmīlgrāvī, Teikā, Juglā, Purvciemā, Krasta masīvā, Āgenskalnā, Bolderājā, Ziepniekkalnā, Imantā un Daugavgrīvā.

Ziemeļu izpilddirekcijas teritorijā darbus plānots veikt koplietošanas ceļiem kvartālā starp Atlantijas, Mērnieku un Rīnūžu ielām, piebraucamajā ceļā Ropažu ielā 34, kā arī koplietošanas ceļos Raunas ielā 35, 35k-2, 37, 37k-2, 39 un 39k-2,  piebraucamajā ceļā pie Vangažu ielas 26 un  Brīvības gatvē 398, piebraucamajā ceļā pie Ezermalas ielas 2, pie Jaunciema gatves 231 un Augusta Deglava ielas paralēlās joslas posmā pie Nīcgales ielas.

Austrumu izpilddirekcijas teritorijā plānots darbus veikt Krasta ielas rajonā - piebraucamajos ceļos kvartālā starp Slāvu ielas pārvadu, Salaspils, Indrupes un Maskavas ielu.

Savukārt Pārdaugavā darbi plānoti Ed. Smiļģa ielā 32, Kalnciema ielā 1/1, 1/2, 1/3, Lemešu ielā 15, 17, 19, Saulkalnes ielā 16, 14, 12, gājēju celiņā gar ēkām Kurzemes prospektā 154, M. Krūmu ielā 1, 3, Parādes ielā 28, 30, 30A, 32,  Lēpju ielā 15 k-1, k-2, 17 un Valentīna Pikuļa alejā 14.

KONTEKSTS:

Rīgas šī gada budžetu nevar pieņemt domē esošo partiju konflikta dēļ. "Gods kalpot Rīgai" (GKR) un "Saskaņas" koalīcija Rīgas domē sašūpojās pēc ilggadējā mēra Nila Ušakova (“Saskaņa”) aiziešanas no pašvaldības. Pērnā gada izskaņā vien mēnesi pēc tam, kad mēra amatā izdevās noturēties Burovam, koalīcijas partijas rosināja atcelt viņu no amata. Nesaskaņas koalīcijā izmantoja opozīcija, piesakot balsojumu par vicemēru atlaišanu.

GKR cerēja uz parakstu atsaukšanu Burova atcelšanai, taču, to nesagaidot, 16. janvārī domes opozīcija un vairāk GKR deputāti lēma no amatiem gāzt mēra vietniekus Vladovu un Druvi Kleinu (deputātu bloks “Rīgai!”). Pēc balsojuma Burovs paziņoja, ka domes koalīcijā palikusi tikai GKR frakcija. Dažas dienas vēlāk "Saskaņas" deputāts Jānis Ločmelis atsauca savu parakstu, līdz ar bijušo koalīcijas partiju iecere atstādināt Burovu izgāzās. "Saskaņa" gan solīja nepadoties, mēra atlaišanai parakstus savākt no jauna, kā arī nebalsot par galvaspilsētas šā gada budžetu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt