Dienas ziņas

Samazinās avārijās iekļuvušo gājēju un velobraucēju skaits

Dienas ziņas

Aicina nedoties mežā

Uzņēmēji nesteigšoties atlaist nevakcinētos darbiniekus

«Burkāna un pātagas» vietā pārrunas un priekšnieku piemērs. Dārzkopības institūtā Covid-19 sertifikāts – 85% darbinieku

Covid-19 ierobežojumi jau ilgu laiku vairāk vai mazāk ir apgrūtinājuši uzņēmumu darbību, tāpēc uzņēmēji ar dažādiem bonusiem cenšas motivēt darbiniekus vakcinēties pret koronavīrusu. Tomēr bieži vien lielajos uzņēmumos vakcinēta aptuveni trešā darbinieku. Tikmēr Dārzkopības institūtā izdevies panākt daudz augstāku rezultātu – 85% darbinieku imūni pret Covid-19.

Dārzkopības institūtā – imūni 85%

Ziemā Dārzkopības institūta darbinieki bijuši ļoti piesardzīgi, tāpēc no Covid-19 uzliesmojumiem izdevies izvairīties, bet tagad darbs laboratorijās noris, varētu teikt, pat gluži tāpat kā pirms pandēmijas, jo darbinieki ir vakcinēti pret Covid-19.

“Noteikti ērtība strādāt ir ļoti svarīga, jo gluži vienkārši mūsu darbs nav tikai sēdēšana pie datora. Mūsu darbs ir praktiskais, un, ja tas tiek liegts, tiek kavēti darbi, kavēti projekti. Es domāju, ka mēs, tie, kas ir vakcinēti, vairāk vai mazāk esam pasargāti no cilvēkiem, kuri nav vakcinējušies, un tā ir viņu pašu atbildība, vai viņi vēlas piedalīties mūsu kolektīvā darbībā,” sacīja Dārzkopības institūta vadošā pētniece, nodaļas vadītāja Dalija Segliņa.

Institūtā strādā ne tikai zinātnieki. Arī saimniecības daļā vakcinēti esot visi, turklāt bez ''burkāniem un pātagām''. Priekšzīmi rādījis saimniecības nodaļas vadītājs Artis Balodis. “Mani motivēja, ka tuvākam vai tālākam paziņam Covid-19 beidzās letāli. Un daži paziņas, kas ir izslimojuši, teica, ka tas nav nekas labs, ir ļoti smagi un otrreiz ar neko tādu negribētu slimot,” sacīja Balodis.

Kopumā no institūtā strādājošajiem nedaudz vairāk nekā 100 darbiniekiem vakcinācijas sertifikāts esot 85%. Tas atbilst apjomam, kas nepieciešams, lai iestātos pūļa imunitāte, ko infektologi gribētu redzēt arī Latvijā kopumā.

Ar valdības iecerēto plānu no 1. oktobra ļaut atlaist nevakcinētos darbiniekus institūta direktore Inese Ebele ir apmierināta. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka labais rezultāts panākts individuālās pārrunās, un, visticamāk, atlaišana netikšot pielietota.

“Šādā situācijā darbiniekiem, kas nebūs vakcinēti, nebūs iespēja atrasties Dārzkopības institūta telpās. Ja viņi darba pienākumus var veikt attālināti, nav problēmu. Ja nevar, būs jārisina ļoti individuāli, jo iemesli varbūt dažādi. Ja cilvēks saklausījies nepatiesu informāciju un nobijies, tā var būt saruna. Ja kas cits, bezalgas atvaļinājums. Bet mēs katru gadījumu risināsim individuāli,” sacīja Ebele.

Par nevakcinēto atlaišanu nedomā

Vienā no lielākajiem uzņēmumiem Bauskas novadā – olu ražotnē ''Balticovo'' – precīzas statistikas par vakcinētajiem darbiniekiem nav, bet tiek lēsts, ka Covid-19 sertifikāts varētu būt 30–40% darbinieku. Vakcinācijas jautājums katrā sanāksmē tiekot pārrunāts ar ražošanas daļu un personāldaļu, bet ko uzspiest darbiniekiem gan nevarot atļauties.

“Ļoti jauki, ka ir kaut kāda juridiska brīvība, bet es domāju, ka tas nekādā mērā nemainīs mūsu ikdienu, mūsu attieksmi. Jo ir skaidrs, ka darbinieki mūsdienās ir vislielākā vērtība, un dabūt un arī noturēt kvalitatīvus darbiniekus ir liels izaicinājums ikvienam uzņēmējam, kur nu vēl ražošanā,” norādīja ''Balticovo'' valdes loceklis Toms Auškāps.

Savukārt kūdras pārstrādes uzņēmumā ''Laflora'', kur patstāvīgi strādā aptuveni 300 darbinieku, pret Covid-19 vakcinēti esot tie, kuri strādā ar klientiem. Pārējiem jāizlemj pašiem. Par ieceri dot vairāk juridiskas brīvības, kas varbūt ļautu piespiest pārdomāt vakcinācijas pretiniekus, uzņēmuma vadītājs Uldis Ameriks ir skeptisks un sauc to par ielāpu likšanu valdības kļūdām.

“Mēs būtībā tagad esam ķīlnieka lomā, jo cilvēki ir neizpratnē. Tai pretējai pusei, kas uzskata, ka nedrīkst [vakcinēties pret Covid-19], ka ir ļoti lieli riski, nav tāda izsvērta pretargumentācija. Diemžēl arī kampaņa vairāk rada tādu negatīvu efektu, manuprāt,” pauda ''Laflora'' valdes priekšsēdētājs.

Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta datiem, vismaz vienu vakcīnas pret Covid-19 devu saņēmuši gandrīz 712 000 cilvēku.

KONTEKSTS:

Latvijā pieaugot Covid-19 vīrusa lipīgākā delta varianta izplatībai un gatavojoties vīrusa uzliesmojumam rudenī, valdība atbalstīja obligātu vakcinācijas pret Covid-19 prasību ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs no 1. oktobra. Savukārt citās nozarēs, ja darbinieks strādā saskarsmē ar klientiem vai ir nozīmīgs uzņēmuma darbībai, darba devējiem būs tiesības pēc 1. oktobra atlaist nepotētos darbiniekus

Valdība likuma grozījumos paredzējusi, ka valsts institūcijās līdz gada beigām vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu varēs aizstāt ar paša apmaksātu negatīvu Covid-19 testu, kas gan būtu jāveic ik pa divām dienām. Saeima grozījumus par obligāto vakcināciju varētu skatīt augusta sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti