Dienas ziņas

Godinot karavīru piemiņu, dobelnieki veido Gaismas ceļu

Dienas ziņas

Krastmala mirdz svecīšu gaismā

Valsts aizsardzības mācība skolēniem patīk

«Būris». Ko valsts aizsardzības mācībā apgūst skolēni?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lāčplēša dienā, kad atceramies kritušos kareivjus, bieži runājam arī par nākamajiem valsts aizstāvjiem. Latvijā ir teju 100 skolu, kur jau dažus gadus kā izvēles priekšmets vidusskolās tiek piedāvāta valsts aizsardzības mācība. Ko šajās stundās mācās jaunieši?

Rīgas 31. vidusskola ir viena no 99 Latvijas vidusskolām, kur reizi mēnesī jaunieši nevis mācās klasiskos priekšmetus, bet gan pievēršas patriotismam un valsts aizsardzībai. Skola ir priecīga par šo iespēju, jo jauniešiem tas dod ļoti daudz. 

Rīgas 31. vidusskolas direktores vietniece mācību darbā Maija Kākere norādīja: “Tie skolēni, kas izvēlējušies valsts aizsardzības mācību, tie nebaidās iziet ārā, ir sportiski, fiziski, tie ir ieinteresēti jaunas zinības apgūt, un tad arī izdodas. (..) Jums dzīve piedāvā ko citu, ne tikai matemātiku, latviešu valodu, tā klasiski, bet arī pasaules lietas redzēt no šī punkta.”

Valsts aizsardzības mācība nav klasiska stunda ar sēdēšanu solā. Tai tiek veltīta viena diena mēnesī, kad skolēni citas stundas neapmeklē, bet bieži pat dodas prom no skolas. Orientēšanās un kartes lasīšana, lauka mācība un maskēšanās, nedaudz arī pamatprasmes šaušanā, bet lielākoties jaunieši mācās, kā rīkoties jebkādā krīzes situācijā. 

Jaunsardzes virsseržants Juris Šinkūns pastāstīja par mācību norisi: “Piemēram, mēs mācām jauniešiem, kā sagatavoties krīzes situācijai, ko likt somā, ja jāpamet māja steidzami uz vairākām dienām. Tāpat, kā rīkoties krīzes situācijā, ja valstī kara stāvoklis, un militārajā blokā mēs pasniedzam lauka kaujas iemaņas, ierindas mācību. Tāpat arī sakaru procedūras – mēs ņemam rācijas, sūtām ziņojumus viens otram, mācāmies fonētisko alfabētu, procedūru vārdus, nav tik viegli runāt pa rāciju, tas nav tā, kā runāt pa mobilo telefonu.”

"Būris": Obligātais dienests

Vairāk

Jaunsardze ir viena no organizācijām, kas veido patriotiskus, patstāvīgus un darboties spējīgus bērnus un jauniešus. Un tas noteikti var kļūt par pirmo pakāpienu ceļā uz militāru karjeru. Mūsu kaimiņvalstis izvēlējušās citu ceļu – obligāto militāro dienestu. Igaunijā tas bijis vienmēr, Lietuva pie tā atgriezās pirms 6 gadiem. 

Lietuvas Eiropas Parlamenta deputāte Rasa Juknevičiene skaidroja: “Tā bija kļūda šo dienestu atcelt. Tas ir nepieciešams mūsu aizsardzības stratēģijai. Papildus mūsu aizsardzības spēkiem mums ir nepieciešami rezervisti – cilvēki, kas būs gatavi pievienoties, ja būs nepieciešama mobilizācija. Mūsu sabiedrībai ir jābūt sagatavotai, ar labāku izpratni par to, ko nozīmē aizstāvēt savu valsti.” 

Plānots, ka no 2024. gada valsts aizsardzības mācība varētu kļūt par obligātu mācību priekšmetu vidusskolās. 

KONTEKSTS:

LTV digitālā satura projekts "Būris" ir vieta, kur atklāti diskutēt un cieņpilni ieklausīties jautājumos, kas nereti šķeļ sabiedrību un raisa neizpratni – ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs. Skarba pieredze un emocionāli līdzcilvēku dzīvesstāstiasas diskusijas ar citādi domājošiem, ekspertu viedokļi, Eiropas Parlamenta kompetence un citu Eiropas Savienības dalībvalstu lēmumi – to visu atradīsi "Būrī".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti