Panorāma

Topošā koalīcija optimistiska par valdības izveidi

Panorāma

Panorāma

VP pabeidz izmeklēšanu Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā

Bunkus slepkavības lietā kriminālvajāšanu lūdz sākt pret četrām personām

Valsts policija pabeigusi izmeklēšanu maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā un lūdz prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret četrām personām – trīs Latvijas pilsoņiem un vienu Krievijas pilsoni, informēja policijā.

Jau ziņots, ka apcietinājums šajā lietā tika piemērots Mihailam Uļmanam un Aleksandram Babenko, kas ir bijušie biznesa partneri. Tāpat tika aizturēta vēl viena persona Arkādijs Judins, kurš no apcietinājuma pēc tam atbrīvots. Ziņots arī par aizdomās turamo Krievijas pilsoni.

Policijā norādīja, ka lietas šķetināšana un noziegumā iesaistīto personu noskaidrošana prasījusi mazliet vairāk par četriem gadiem aktīva policijas darba, kas, izmeklēšanu noslēdzot, apkopota 121 sējumā. Izmeklēšanas laikā policija guvusi un nostiprinājusi pierādījumus, kas ļāvuši kriminālprocesā par aizdomās turētajām atzīt četras personas - trīs Latvijas un vienu Krievijas pilsoni. Izmeklēšanas laikā ir gūta skaidra aina par nozieguma apstākļiem un iesaistītajām personām, tostarp lomu sadali - no pasūtītāja līdz slepkavības organizatoram un izpildītājam. 

Kriminālprocess kvalificēts pēc vairākiem Krimināllikuma pantiem par dažādiem krimināli sodāmiem nodarījumiem, kas personām inkriminēti atbilstoši nodarījumiem:

  • 1974. gadā dzimušu personu rosināts apsūdzēt pēc trīs Krimināllikuma pantiem, proti, par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā, par šaujamieroča, šaujamieroča būtisko sastāvdaļu, munīcijas nelikumīgu apriti un par pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu bez izmeklētāja vai prokurora atļaujas. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Krievijas pilsonis.
  • 1961.gadā dzimušu personu rosināts apsūdzēt par slepkavības sevišķi pastiprinošos apstākļos uzkūdīšanu un atbalstīšanu. Inkriminētā norma par slepkavības uzkūdīšanu un atbalstīšanu paredz atbildību par noziegumu organizētā grupā, turklāt noziegums pastrādāts, jo cietušais vai viņa tuvinieks, pildot dienesta vai profesionālos pienākumus, piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas kriminālprocesā. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Aleksandrs Babenko.
  • Pret 1953.gada dzimušu personu rosināts sākt kriminālvajāšanu par slepkavības sevišķi pastiprinošos apstākļos uzkūdīšanu. Inkriminētā norma par slepkavības uzkūdīšanu paredz atbildību par noziegumu organizētā grupā, turklāt noziegums pastrādāts, jo cietušais vai viņa tuvinieks, pildot dienesta vai profesionālos pienākumus, piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas kriminālprocesā. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir uzņēmējs Mihails Uļmans.
  • Savukārt pret 1970. gada dzimušu personu rosināts sākt kriminālvajāšanu par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Arkādijs Judins. TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš ziņoja, ka Judins ir pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados dibinātas firmas "A.V.V." līdzīpašnieks. Uzņēmuma prezidents tajā ilgus gadus bijis kādreiz ietekmīgā Ivana Haritonova grupējuma lietā notiesātais Genādijs Vaļagins. Pēc neoficiālām ziņām, Judins pēdējos gados bijis Vaļagina miesassargs un šoferis.

Trim aizdomās turētajiem piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, bet vienam - ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Jau ziņots, ka Judins šoruden atbrīvots no apcietinājuma pēc pāris mēnešu pavadīšanas cietumā.

Papildus šim kriminālprocesam pieņemts lēmums par vēl divu jaunu kriminālprocesu sākšanu.

Vienu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, organizētā grupā, attiecībā pret 1970. gadā dzimušo personu, un otru par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā attiecībā pret 1961. un 1953. gadā dzimušām personām. Izmeklēšana izdalītajos kriminālprocesos pašlaik turpinās.

Policijā akcentēja, ka maksātnespējas administratora slepkavības izmeklēšanā būtiska nozīme bija arī starptautiskajai sadarbībai. Tostarp, gan īstenojot informācijas apmaiņu un ieguvi uz izmeklēšanu interesējošiem jautājumiem no vairākām citām valstīm, gan organizējot speciālas starptautiskas izmeklēšanas darba grupas, arī ar "Europol" atbalstu.

Ņemot vērā, ka Valsts policija vairs nav procesa virzītājs un kriminālprocess vēl jānoved līdz notiesājošam spriedumam, Valsts policija šobrīd vēl nevar publiski sniegt detalizētāku informāciju par izmeklēšanas laikā konstatētajiem faktiem un noskaidroto notikušā gaitu. Tiklīdz šādu informāciju varēs sniegt, sabiedrība tiks informēta.

Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka informēja, ka lieta saņemta 24. novembrī un prokuroram desmit dienu laikā jāpieņem lēmums par personu saukšanu pie kriminālatbildības.

Līdz ko būs iespējams, sabiedrība tiks plašāk informēta par šo lietu.

Mārtiņa Bunkus ģimenes pārstāvji pirmdien, 28. novembrī, izplatītā paziņojumā izsaka pateicību Valsts policijai. Vienlaikus viņi atgādināja – lieta vēl nav noslēgta.

"Nekas vēl nav beidzies, priekšā ir tiesas process un mēs ceram uz taisnīgu tiesu. Mēs rūpīgi sekosim līdzi procesam un celsim trauksmi katru reizi, kad radīsies mazākās aizdomas par spiediena izdarīšanu vai mēģinājumiem ietekmēt procesu, ar ko diemžēl bija jāsaskaras izmeklēšanas gaitā," teikts paziņojumā.

Tāpat ģimenes paziņojumā teikts, ka valsts iekšējai drošībai ir jākļūst par vienu no valsts prioritātēm, tāpat kā ārējai drošībai.

KONTEKSTS:

Maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus tika nošauts 2018. gada 30. maija rītā Mežaparkā pie Rīgas Brāļu kapiem savā automašīnā "Range Rover". 2022. gada maijā – vairākus gadus pēc Bunkus slepkavības – policija paziņoja, ka izdevies noskaidrot Bunkus slepkavībā faktiski visu iesaistīto personu ķēdi, sākot no pasūtītāja līdz organizētājam un izpildītājam. 24. maijā tikušas aizturētas vairākas personas, tostarp izpildītājs un pasūtītājs.

Valsts policija šī gada novembrī informēja, ka, turpinot izmeklēšanu Bunkus slepkavības lietā, aizturēta vēl viena persona Arkādijs Judins, kurš no apcietinājuma pēc tam tika atbrīvots. Iepriekš apcietinājums šajā lietā piemērots Mihailam Uļmanam un Aleksandram Babenko, kas ir bijušie biznesa partneri. Bunkus ģimenes pārstāvji Uļmana vārdu jau iepriekš bija minējuši Mārtiņa Bunkus slepkavības kontekstā, turklāt pats Mārtiņš Bunkus 2016. gadā tika vērsies policijā, ka saņēmis nāves draudus, taču lieta tika izbeigta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti