Panorāma

Noraida iniciatīvu par visu ģimeņu tiesisko aizsardzību

Panorāma

Pagarina atbalstu Ukrainas bēgļiem

Atklāj faktus par Mārtiņa Bunkus slepkavām

Bunkus slepkavības lietā – apsūdzības trim personām

Maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā apsūdzība celta trim personām, ceturtdien žurnālistus informēja Rīgas tiesu apgabala prokuratūras prokurors Aldis Lasmanis.

ĪSUMĀ:

  • Bunkus slepkavības lietā apsūdzības celtas trim personām; slepkavības organizētājs miris.
  • Pret vienu personu lieta izbeigta, bet šoferis nav identificēts.
  • Pasūtījuma slepkavība izmaksāja 300 tūkstošus eiro.
  • Pirmo reizi Bunkus mēģināja noslepkavot jau 2016. gadā.
  • Izmeklēšanas laikā arests uzlikts līdzekļiem 50 miljonu eiro apmērā.
  • Izmeklēšanā izdevies iegūt pierādījumus par aizturēto personu saistību arī ar citām slepkavībām.

Divām personām celtas apsūdzības par uzkūdīšanu, kas nozīmē slepkavības pasūtīšanu. Aģentūra LETA ziņo, ka šīs personas ir uzņēmēji Aleksandrs Babenko un Mihails Uļmans. Viena no iepriekš minētajām personām apsūdzēta arī par slepkavības atbalstīšanu.

Bunkus slepkavības lietā – apsūdzības trim personām
00:00 / 03:16
Lejuplādēt

Apsūdzēts arī šāvējs, no kura raidītajām lodēm mira Bunkus. LETA vēsta, ka šī persona ir 1974. gadā dzimis Krievijas pilsonis Viktors Krivošejs. Vīrieti policija aizturējusi Latvijā.

Lasmanis norādīja, ka apsūdzība pret slepkavības organizētāju nav celta, jo viņš ir miris. Par šo personu viņš pastāstīja, ka tas ir Latvijas iedzīvotājs, kas miris vardarbīgā nāvē.

Valsts policijas preses konference

Pret vienu personu lieta tika izbeigta, jo netika konstatēta nozieguma atbalstīšana. Likumsargi gan vārdu neprecizēja, taču šī persona, visticamāk, ir 1970. gadā dzimušais Arkādijs Judins.

Lietā nav izdevies identificēt vienu personu – šoferi. Viņu turpina meklēt.

Kā pastāstīja Rīgas tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors Armīns Meisters, iegūti pierādījumi, kas apliecina slepkavu profesionalitāti un saistību ar citiem noziegumiem, tostarp, slepkavībām Latvijā.

"Rūdīti noziedznieki nevis iesācēji. Kuru dzīves veids ir noziedzīgā pasaule, tās darbības principi. Līdz ar to visa domāšana. Kā mēs ikdienā nākam uz darbu, tā viņi plāno, kā nodarīt pāri, kādu aplaupīt. Ir ziņas par šo personu saistību ar citām slepkavībām, gan notikušām, gan plānotām," pastāstīja

Bunkus slepkavība bijusi rūpīgi plānota. Vieta, kur to īstenoja, nebija nejauša. 

"Šī bija vieta Mārtiņa Bunkus maršrutā, kas faktiski netiek kontrolēta ar novērošanas kamerām. Kur ir ļoti labi atkāpšanās ceļi. Es domāju, ka tā tika izvēlēta kā labāka vieta, kur veikt šo slepkavību," stāstīja Lasmanis.

Pasūtījuma slepkavība izmaksāja 300 tūkstošus eiro.

Prokuratūra gan detaļās neatklāja slepkavības motīvu. Lasmanis sacīja: “Radās nepatika par to, kā cilvēks veic savus profesionālos pienākumus. Kā rezultātā pieņemts lēmums [par], ja gribiet, likvidēšanu.”

Pirmo reizi Bunkus mēģināja noslepkavot jau 2016. gadā, kad viņš ziņoja par draudiem. Slepkavības mēģinājums neizdevās, jo neizšāva ierocis. 2016. gadā slepkavības mēģinājumu veikuši tie paši cilvēki, kas slepkavību īstenoja 2018. gadā.

Valsts policija izdalīja vēl divus kriminālprocesus – vienu par noziedzīgu līdzekļu legalizāciju un otru par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā. Policijā informēja, ka izmeklēšanas laikā arests uzlikts līdzekļiem 50 miljonu eiro apmērā. Tā esot gan nauda bankā, gan nekustamie īpašumi, gan transportlīdzekļi.

Valsts policijas Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska arī pastāstīja, ka izmeklēšanas laikā bijusi cieša sadarbība ar astoņu citu valstu dienestiem, nopratināti virs 200 lieciniekiem. Palīdzējis arī sabiedrības atbalsts.

"Bez sabiedrības iesaistes šo lietu būtu grūti atklāt. Piemēram, personas, kuras ar savu videoreģistratoru ierakstīja, nozīmīgi palīdzēja izmeklēšanā," norādīja Bauska.

Par procesa gaitā gūtās informācijas nopludināšanu pret vienu Valsts policijas amatpersonu uzsākta disciplinārlieta. TV3 raidījums "Nekā personīga" vēstīja, ka saistībā ar Bunkus slepkavības lietu oktobra sākumā atstādināts Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 1. nodaļas priekšnieka vietnieks Jānis Kāpostiņš.

Prokuratūra un Valsts policija ir pārliecināta, ka pierādījumi pret slepkavām un atbalstītājiem ir pietiekami. 

Meisters gan norādīja: “Protams, ar to kriminālprocess nebeidzas. Ir uzsākta kriminālvajāšana. Turpinās izmeklēšanas grupa, kurā darbojas divi prokurori un sešu struktūrvienību darbinieki.”

Līdz šim trīs apsūdzētie un aizturētie nav snieguši savas liecības. Prokuratūra uzskata, ka viņi jāpatur apcietinājumā līdz notiesāšanai. Gaidot gala lēmumu, viņi var palikt apcietinājumā 22 mēnešus. 

KONTEKSTS:

Maksātnespējas administrators Mārtiņš Bunkus tika nošauts 2018. gada 30. maija rītā Mežaparkā pie Rīgas Brāļu kapiem savā automašīnā "Range Rover". 2022. gada maijā – vairākus gadus pēc Bunkus slepkavības – policija paziņoja, ka izdevies noskaidrot Bunkus slepkavībā faktiski visu iesaistīto personu ķēdi, sākot no pasūtītāja līdz organizētājam un izpildītājam. 24. maijā tikušas aizturētas vairākas personas, tostarp izpildītājs un pasūtītājs.

Valsts policija šī gada novembrī informēja, ka, turpinot izmeklēšanu Bunkus slepkavības lietā, aizturēta vēl viena persona Arkādijs Judins, kurš no apcietinājuma pēc tam tika atbrīvots. Iepriekš apcietinājums šajā lietā piemērots Mihailam Uļmanam un Aleksandram Babenko, kas ir bijušie biznesa partneri. Bunkus ģimenes pārstāvji Uļmana vārdu jau iepriekš bija minējuši Mārtiņa Bunkus slepkavības kontekstā, turklāt pats Mārtiņš Bunkus 2016. gadā tika vērsies policijā, ka saņēmis nāves draudus, taču lieta tika izbeigta.

Policija 2022. gada novembra beigās vēstīja, ka pabeigusi izmeklēšanu Bunkus slepkavības lietā un lūdz prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret četrām personām – trīs Latvijas pilsoņiem un vienu Krievijas pilsoni,.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti