Broka: Lēmums nepiešķirt pielaidi valsts noslēpumam ir politiskais pasūtījums

Pielaidi valsts noslēpumam neieguvusī tieslietu ministre Baiba Broka (VL/TB-LNNK) uzskata, ka Satversmes aizsardzības biroja (SAB) lēmums nepiešķirt pielaidi ir politiskais pasūtījums.

Viņa ir pārliecināta, ka viņas darbībā nav melno plankumu, kas liedz šo pielaidi saņemt, un arī valsts noslēpumu viņa prastu glabāt.  Tāpēc Broka grasās pārsūdzēt SAB lēmumu prokuratūrā.

Kamēr sūdzība nav izskatīta, Broka negrasās atkāpties no amata, pirmdien preses konferencē žurnālistiem pavēstīja Broka.

Viņa skaidroja, ka par politisko pasūtījumu liecinot „Vienotības” līderes Solvitas Āboltiņas izteikumi, ka Brokai nebūšot pieejas valsts noslēpumam. Broka ir pārliecināta, ka „Vienotība” uzskata viņu par spēcīgu politisko konkurentu, ņemot vērā labos rezultātos Rīgas domes vēlēšanās.

Savukārt premjerministre Laimdota Straujuma („Vienotība”)  noliedza, ka „Vienotībai” būtu iespēja ietekmēt SAB vadītāju Jāni Maizīti, turklāt viņa neredz rīcības motīvus, kāpēc „Vienotībai” tas būtu jādara, kāpēc būtu jādiskreditē viens ministrs, radot liekas problēmas valdībai.

„Es tiešā tekstā paprasīju Maizīša kungam,  vai viņš izjutis kādu politisko spiedienu, un viņš teica – nē. Es pati personīgi to neesmu izdarījusi, un es ticu Maizīša kungam, ka viņš nav saņēmis šo politisko spiedienu,” sacīja Starujuma.

Publiskajā telpā iepriekš jau parādījušies vairāki minējumi par atteikuma iemesliem – tie saistīti galvenokārt Brokas kā zvērinātas advokātes saimniecisko darbību. Piesaukta gan viņas strādāšana skandalozā Ķemeru sanatorijas attīstītāja “Ominasis Latvija” labā, gan sadarbība ar ietekmīgo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu. Pati ministre šādas versijas  noraida.  

Satversmes aizsardzības birojs apšauba tieslietu ministres Baibas Brokas uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu. Tāds bija oficiālais pamatojums, kādēļ augstākās kategorijas pielaide valsts noslēpumam Brokai pēc vairāku mēnešu pārbaudes ir atteikta. Tieslietu ministre to uzskata par izrēķināšanos ar politisko konkurenti un sola pārsūdzēt Satversmes aizsardzības biroja lēmumu ģenerālprokuroram.

„Šobrīd man ir pietiekami liels apliecinājums tam, ka no paša sākuma tas ir bijis pietiekami politiski angažēts process, jo no paša sākuma tādi „Vienotības” pārstāvji, kā Dombrovska kungs un Āboltiņas kundze zināja šo lēmumu un teica, ka Brokai pielaides nebūs. Es mēģināju piesardzīgi izturēties šajā procesā, sakot, ka es uzticos SAB, veicot pārbaudi. Un šobrīd šīs aizdomas, pat neslēptās un kultivētās, un presē nopludinātā dažāda informācija, faktiski ir apstiprinājusies, un lēmums kādam ir bijis zināms daudz iepriekš,” skaidroja Broka.

Par to, ka „Vienotība” savās politiskajās spēlēs izmanto drošības dienestus, šīs partijas konkurenti atklāti runā jau sen. Tomēr gan līdz šim, gan arī tagad tas tiek noliegts.

Broka nedomā, ka pielaides atteikšanu varētu būt ietekmējusi viņas pazīšanās ar maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu, kurš ir arī Nacionālās apvienības ziedotājs, vai arī saistība ar kādreizējo Ķemeru sanatorijas īpašnieku „Ominasis Latvia”.

 „„Ominasis Latvia” es strādāju līdz 2006. gadam un pildīju juridiskās padomnieces pienākumus. Un pat tad, ja kādam liekas, ka no Saūda Arābijas īpašnieks varētu būt apdraudējums, šis cilvēks trīs gadus jau miris,” norādīja Broka.

Un arī nekā cita, kas apšaubītu viņas uzticamību un spēju glabāt valsts noslēpumu, ministre savā pagātnē neredzot.  

„Protams, labi, man var pārmest, ka esmu vientuļā māte ar diviem bērniem, un tāpēc esmu vieglāk ietekmējama. Bet, manuprāt, mēs Latvijā esam pievienojušies tam, ka mums ir dzimumu līdztiesība ir garantēta, un tas nevar būt pamats, lai neieņemtu amatus,” sprieda ministre.

Pagaidām nav skaidrs cik ilgi prokuratūra izskatīs Brokas sūdzību. Iespējams, ka tas būs līdz pat vēlēšanām. Līdz tam laikam viņa atkāpties negrasās un arī Straujuma viņai neprasīšot pamest amatu. Līdz ģenerālprokurora lēmuma pieņemšanai Straujuma pārņēma no Brokas Satversmes aizsardzības biroja pārraudzību. 

SAB piektdien pieņēmis lēmumu par pieeju valsts noslēpuma objektiem tieslietu ministrei. Ņemot vērā to, ka personai ar SAB vēstules saturu ir jāiepazīstas pašai, nevis jāuzzina tas no plašsaziņas līdzekļiem, komentārus par šo jautājumu birojs piektdien nesniedza.

Pirmdien SAB gan paziņojumā medijiem informēja, ka birojs ir "pieņēmis lēmumu atteikt izsniegt tieslietu ministrei 1.kategorijas speciālo atļauju pieejai valsts noslēpuma objektiem". Plašākus komentārus Satversmes aizsardzības birojs nesniegs.

Broka amata pienākumus pilda jau kopš janvāra, un iespējas pielaidi piešķirt Brokai tiek vērtētas padziļināti.

Iepriekš LTV raidījums „Panorāmas” ziņoja, ka SAB rūpīgi izvērtē gan Brokas kādreizējo sadarbību ar Ķemeru sanatorijas bijušo investoru "Ominasis Latvia", kā arī jautājumus par viņas pārstāvētās Nacionālās apvienības sponsoru ietekmi uz partijas pieņemtajiem lēmumiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti