Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

B. Broka KNAB aizdomas noliedz

Broka apturēs darbību Nacionālajā apvienībā uz izmeklēšanas laiku

Pārpratums, politisks pasūtījums vai būvnieku cīņa par miljoniem – šādus iespējamos skaidrojumus savai aizturēšana piektdien, 12. jūlijā, tiekoties ar medijiem, minēja kukuļošanā aizdomās turētā politiķe Baiba Broka. Viņa pilnībā noliedz, ka būtu iesaistīta koruptīvos darījumos, tomēr, lai nemestu ēnu pār Nacionālo apvienību (NA), uz izmeklēšanas laiku apturējusi darbību partijā.

ĪSUMĀ:

  • Broka apturējusi darbību Nacionālajā apvienībā, bet turpinās darbu kā Rīgas domes deputāte.
  • Politiķe uzsvēra, ka nav iesaistīta koruptīvās darbībās nav saņēmusi kukuli caur ziedojumu Biatlona federācijai.
  • Broka: konkrētais ziedojums federācijai bijis 2017. gadā, kad vēl nebija LU lēmuma par LU Rakstu māju.
  • Politiķei lietā noteikts drošības līdzeklis, kas tikšot pārsūdzēts, norādīja Brokas advokāti.

Tikšanos ar medijiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) nedēļas sākumā aizturētā Broka, kura uzreiz pēc iznākšanas no īslaicīgās aizturēšanas izolatora bija visai nerunīga, sarīkoja bijušajā viesnīcā "Latvija" (tagad "Radisson Blu Hotel Latvija"). Broka uz preses konferenci ieradās divu advokātu pavadībā.

Politiķe pavēstīja, ka uz izmeklēšanas laiku nolēmusi apturēt darbību NA, taču turpinās darbu kā Rīgas domes deputāte.

Turpinājumā Broka izklāstīja, ar ko ziedojums biedrībai atšķiras no kukuļa, un uzsvēra, ka Latvijas Biatlona federācijā darbojas bez atalgojuma, no Biatlona federācijas nekad nav saņēmusi naudu un nekādās koruptīvās darbībās nav iesaistīta.

"Man rodas jautājumi. Vai viss notikušais ir pārpratums. Negribētos ticēt, ka tas ir politiski angažēts process, kurā esmu ierauta es un KNAB, un Latvijas Universitāte.

Vai arī esmu nonākusi būvniecības industrijas milžu cīņu krustugunīs," sprieda Broka.

Broka arī uzsvēra, ka KNAB ieinteresējušais 2017. gada maijā veiktais uzņēmuma "Roadeks" ziedojums Biatlona federācijai noticis tad, kad viņas vadītā iepirkumu komisija, kas tagad vērtē pretendentus konkursā uz Latvijas Universitātes (LU) Rakstu mājas celtniecību, vēl nav bijusi izveidota.

"Vēl jo vairāk, uz brīdi Latvijas Universitātē vadības līmenī nebija pieņemts neviens lēmums, ka šāda Rakstu māja vispār tiks būvēta. (..) Kāds sakars 2017. gada aprīlī veiktam ziedojumam ar projektu, kura nosaukums vēl vispār neeksistēja," vaicāja politiķe.

Tiesa, jau 2017. gada martā Rakstu mājas projekts minēts vienā no Ministru kabineta rīkojuma projektiem, tāpat tas atrodams arī LU 2016.-2018. gada attīstības stratēģijā.

Viegli pārprotams bija arī Brokas paustais par šobrīd ritošo konkursu: "Līdz brīdim, kad KNAB veica kriminālprocesuālās darbības 8. jūlijā un piemēroja man aizturēšanu uz 48 stundām, neviens pretendenta piedāvājums nebija iesniegts."

Kā skaidro LU, konkurss par Rakstu mājas celtniecību izsludināts jau maijā. Jūnijā noslēdzās tā pirmā kārta un sākās nākamā, un līdz ceturtdienai, 11. jūlijam, atlikušajiem pretendentiem bija jāiesniedz jau precizētie finanšu piedāvājumi. Tomēr iztaujāt Broku par to sīkāk nebija iespējams, jo,

pateikusi visu iecerēto, viņa paziņoja, ka uz žurnālistu jautājumiem atbildēs viņas advokāti.

Advokāti līdzīgi kā Broka noraidīja visas pret klienti vērstās aizdomas un uzsvēra, ka Latvijas Biatlona federācija pasūtījusi neatkarīgu grāmatvedības ekspertīzi, lai kliedētu bažas par ziedojumu saistību ar korupciju. Neatkarīgā ekspertīzē tikšot pārbaudīti federācijas finanšu dati, tostarp ziedojumi.

Brokai noteikts drošības līdzeklis: aizliegums izbraukt no valsts, aizliegums tuvoties noteiktām personām un ieņemt noteiktu amatu. Politiķes advokāti paskaidroja, ka viņai aizliegts ieņemt amatu LU iepirkumu komisijā, kas atbild par Torņakalna ēku būvniecību.

Advokāti arī norādīja, ka piespriestais drošības līdzeklis tiks pārsūdzēts.

Rīgas domes (RD) NA frakcija šodien informējusi RD atbildīgās amatpersonas par frakcijas vadības sastāva maiņu.

NA frakcija par savu priekšsēdētāju ievēlējusi līdzšinējo priekšsēdētāja vietnieku Daini Loci, bet par priekšsēdētāja vietniekiem – deputātus Ģirtu Lapiņu un Jurģi Klotiņu. Iepriekš NA frakcijas vadību veidoja priekšsēdētājs Nauris Puntulis, kurš pašlaik pilda kultūras ministra amata pienākumus un tādēļ nolicis deputāta pilnvaras uz laiku, priekšsēdētāja vietnieks Dainis Locis, kā arī priekšsēdētāja vietniece Broka, kura informējusi sabiedrību, ka uz laiku atteikusies ieņemt šo amatu frakcijā.

KONTEKSTS:

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pirmdien, 8.jūlijā, lietā par vismaz 20 000 eiro kukuļa ņemšanu aizturēja trīs personas, tostarp Rīgas domes deputāti un LU rektora vietnieci juridiskajos jautājumos Broku. Tāpat KNAB darbinieki veica procesuālas darbības "Skonto" grupas līdzīpašnieka Gunta Rāvja birojā un dzīvesvietā. Arī Rāvis un uzņēmējs Ivars Millers tika aizturēti.

KNAB pirmdien vēstīja, ka birojs ieguvis ziņas, kas liecina, ka kāda valsts amatpersona, būdama iepirkumu komisijas priekšsēdētāja vietniece, iespējams, darbojusies konkrētu uzņēmēju interesēs. Procesa virzītāja rīcībā esošie fakti dod pamatu uzskatīt, ka valsts amatpersona, iepriekš vienojoties, pieņēmusi uzņēmēju kukuļa piedāvājumu, kukuli noformējot kā ziedojumu kādai biedrībai. Iespējamā kukuļa summa neesot mazāka par 20 000 eiro.

Kriminālprocesā iespējamais kukulis bija noformēts kā ziedojums Brokas vadītajai Latvijas Biatlona federācijai. Pieejamā informācija rāda, ka Biatlona federācija pēdējos trīs gados saņēmusi trīs ziedojumus, kuri bijuši 20 000 eiro apmērā, tostarp vienu no "Roadeks", kas pastarpināti pieder Rāvim. KNAB kratīšana notikusi arī "Roadeks". Savukārt pats Rāvis sacīja, ka uzņēmumam lūdzis pārskaitīt ziedojumu federācijai, lai atbalstītu sportistus.

Broka atstādināta no rektora vietnieces amata un zaudējusi arī vadītājas amatus abās LU iepirkumu komisijās. LU uzskata, ka Brokai nav bijusi iespēja ietekmēt iepirkumus. Tomēr konkursu par Torņakalnā būvējamo trešo LU ēku - Rakstu māju - uz laiku iepauzēs, lai noskaidrotu, vai tajā nav konstatējamas nelikumības. Konkursā piedalījās arī "Skonto būve", bet LU neatklāja, vai tā iekļuvusi fināla četriniekā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti