Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Eiropadome lems par sankciju ieviešanu pret Baltkrieviju

E. Makrona kundze ielūkojas reto grāmatu krājumā un apmeklē operu

Brižita Makrona Latvijā ielūkojās reto grāmatu krājumā un apmeklēja operu

Pēc svinīgās ziedu nolikšanas ceremonijas pie Brīvības pieminekļa Francijas galvenā pāra ceļi vizītē Latvijā uz laiku šķīrās. Kamēr Francijas prezidents Emanuels Makrons piedalījās apaļā galda diskusijā par demokrātiju digitālajā laikmetā, Brižita Makrona viesojās Latvijas Nacionālās operas un baleta ēkā, kā arī aplūkoja ar Franciju saistītu reto grāmatu un manuskriptu kolekciju.

Prezidentu kundzes ne vienmēr dodas līdzi saviem vīriem oficiālās vizītēs uz citām valstīm. Bet, iespējams, Francijas prezidenta kundzi Brižitu Makronu iedvesmoja pirms diviem gadiem notikusī Baltijas valstu simbolismam veltītā izstāde Parīzē Orsē muzejā. Viņai māksla, kultūra un literatūra nav svešas. Arī šīs vizītes laikā Brižita Makrona apmeklējusi Latvijas Nacionālo operu un baletu, kā arī ieradusies Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Francijas Republikas prezidenta kundze Brižita Makrona kopā Valsts prezidenta kundzi Andru Leviti Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) ieradās uz aptuveni pusstundu ilgu ekskursiju. Prezidentu kundzes apskatīja Dainu skapi, kurā glabājas latviešu folklorista Krišjāņa Barona apkopotās latviešu tautasdziesmas. Bet pēc tam ielūkojās ar Franciju saistītu reto grāmatu un manuskriptu kolekcijā.

“Mēs nolēmām parādīt tās vērtības, kas Nacionālajā bibliotēkā glabājas un ir saistītas vai ir kontekstā ar Franciju. Mums ir pāris 14. un 15. gadsimta darbi rokrakstā no franču kultūras. Mums ir seniespiedumi, kas ir iespiesti 15. un 16. gadsimtā. Ir daži ļoti interesanti izdevumi, piemēram, mācītājs 18. gadsimtā Mazsalacā un Rūjienā, kurš bija izveidojis tipogrāfiju. Šajā tipogrāfijā drukāja franču valodā Voltēru un Rablē, un citas franču izcilības, kas ir zināms fenomens tam laikam. Droši vien lielākā nagla, ko mēs parādīsim, būs Stendāla rokraksts, kurš ir saglabājies,” pastāstīja LNB direktors Andris Vilks.

Ekskursijas noslēgumā Francijas prezidenta kundzei pievienojās vīrs Emanuels Makrons. Francijas pārstāvji Latvijas Nacionālajai bibliotēkai pasniedza franču dzejnieka Renē Šāra mīlas dzejoļu krājumu, kas turpmāk glabāsies Tautas grāmatu plauktā.

Pirms ierašanās bibliotēkā Francijas prezidenta kundze viesojās arī Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) ēkā. Tur Brižitai Makronai bija ekskluzīva iespēja ielūkoties Džakomo Pučīni operas “Toska” mēģinājumā, kuras pirmizrāde gaidāma 4. oktobrī.

Brižita Makrona un Andra Levite pie LNOB ēkas, 30.09.2020.

“Viņa apmēram 20 minūtes bija beletāžas ložā, zālē. Pēc šī mēģinājuma beletāžas zālē mums bija kafijas galds un tikšanās, runāšanās, arī fotografēšanās. Kundze kopā ar mūsu prezidenta kundzi Andru izgāja arī uz balkona. Parunājāmies arī par mūsu solistiem, par mūsu operas izredzēm un pašreizējiem plāniem. Mikus Čeže, mūsu dramaturgs, arī pastāstīja nelielu vēstures faktu kopsavilkumu ar dažiem skaņu un video paraugiem. Es ceru, ka viņai šis apmeklējums pie mums operā patika,” sacīja LNOB vadītājs Egils Siliņš.

Makrona kundze esot bijusi patīkami pārsteigta par solistu ansambļa augsto sniegumu, kā arī par to, kādā intensitātē Latvijas solisti uzstājušies Parīzes ''Grand Opera''.

Brižita Makrona, Egils Siliņš un Andra Levite pie LNOB ēkas, 30.09.2020.

Francijas līdera vizītē Baltijas valstīs daudzi pamanījuši arī līdzību prezidenta kundžu apģērba krāsā gan Latvijā, gan Lietuvā. Ierodoties Lietuvā, gan Brižita Makrona, gan prezidenta Gitana Nausēdas kundze Diāna bija tērptas zilā, savukārt Latvijā – vairāk gaišos smilšu krāsas toņos. Īpaši Lietuvas presē raisījušās plašas diskusijas par to, vai tērpi dāmām tiešām ir saskaņoti. Un izrādās, ka nav. Saskaņo aptuveni to, kas būs mugurā, bet krāsu ne. Tātad varētu būt arī sakritība.

KONTEKSTS:

Septembra nogalē Francijas prezidents Emanuels Makrons un Brižita Makrona devušies vizītē uz Baltijas valstīm. Makrons vizītē Rīgā aicina uz stratēģisku dialogu ar Krieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt