Dienas notikumu apskats

Komisija turpinās diskutēt par dabasgāzes tirgus atvēršanas principiem

Dienas notikumu apskats

VID sanāksmē atskaitās par aizvadītā gada rezultātiem un paziņo par šī gada prioritātēm

Skolu kafejnīcās atļaus tikai uz vietas ceptas, sabalansētā ēdienkartē iekļautas bulciņas

Brīvpusdienām skolās no valsts maka cer atvēlēt vairāk naudas; līdz tam atvieglos liegto vielu sarakstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pašlaik maksa par vienu brīvpusdienu ēdienreizi skolā vienam skolēnam - 1,42 eiro - ir nepietiekama, lai ar šo summu varētu īstenot Veselības ministrijas ieceri par veselīgāku pārtiku skolās. Tāpēc šo summu vajadzētu palielināt līdz diviem eiro, bet tikmēr aizliegto produktu un vielu sarakstu varētu mīkstināt. Tā pēc Veselības un Zemkopības ministriju tikšanās atzina abu nozaru ministri.

“Tas 1,42 eiro ir stipri par īsu, lai varētu izdarīt to, ko veselības ministrs bija ierosinājis uzreiz ar rītdienu. Mēs sapratni atradām šinī jautājumā. Un ir atsevišķi produkti, vielas, kuru [aizliegumam] termiņš stājas spēkā ar rītdienu, mēs esam nedaudz pagarinājuši termiņu. Tas nenozīmē uz visiem laikiem,” skaidroja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība). Vielu sarakstu, kuras tomēr ļaus pagaidām iekļaut skolu ēdienkartē, plāno izstrādāts līdz nākamai Ministru kabineta sēdei, kur to varētu apstiprināt.

To apstiprināja arī veselības ministrs Guntis Belēvičs (Zaļo un zemnieku savienība), sakot – lai gan iepriekš grozījumi ir labi domāti, tomēr ieceri nevar ieviest, ja vienas ēdienreizes cena ir 1,42 eiro. “Un ir skaidrs, ka pa 1,42 eiro, kur ir pievienotās vērtības nodoklis, komersanta peļņa, pavāra alga, telpu noma, maksa par elektrību, siltumu, tur štrunts vien paliek produktu iepirkumam. Tātad valstij apzināti jāiet tajā virzienā, lai mēs palielinātu šo maksu par pusdienām. Optimālā naudas summa būtu divi eiro,” skaidroja ministrs.

Turklāt iecerēts panākt to, lai 70% no skolu pusdienām atvēlētās summas tiktu veltīts produktu iegādei, no kuriem tiek pagatavotas pusdienas.

Šāds kopsaucējs rasts Zemkopības un Veselības ministrijas vadošo darbinieku diskusijā, kuras laikā nolemts izveidot sarakstu ar vielām, kas būs aizliegtas skolās, sociālās aprūpes un ārstniecības iestādēs, bet pēc gada. Tas ir kā pārejas laiks ražotājiem un ēdinātājiem, savukārt ministri sola līdz 2017.gadam panākt, ka ēdināšanai atvēlētā summa tiek palielināta.

Atsevišķi lēmumi pieņemti arī par šo gadu. Ēdienkartē tomēr drīkstēs iekļaut no janvāra aizliegto rūpnieciski pārstrādātu zivju produkciju, kā arī, piemēram, sieru ar dabisko krāsvielu – beta karotīnu. 

“Apzinoties, ka par atvēlēto naudas summu – 1,42 eiro – nevar nopirkt svaigu vai saldētu zivi, būs iespējama arī rūpnieciski pārstrādāta zivju produkcija. Vienu reizi nedēļā būs siers, dzeltens, būs iespējas gan sabalansētās ēdienkartes ietvaros ēdnīcā apēst bulciņu,” skaidroja Belēvičs.

Arī daudzās skolās nu tukšos kafejnīcu plauktus drīkstēs atkal papildināt – ar īpaši izvēlētu veselīgo produktu klāstu un ēdnīcā pagatavoto. Kā piemērus zemkopības ministrs minēja sviestmaizes un raugu pankūkas.

Tiesa, “tas nenozīmē bulciņu katru dienu un bulciņu dienā vairākkārtīgi”, norādīja ministrs.

Viņš gan atzina, ka pagaidām tās ir sarunas un definīciju veidā ministrijas vēl to noformulēs. “Pamatdoma, ka tam ēdienam būs jābūt gatavotam uz vietas. Nevar savest kaut kādas picas,” skaidroja Dūklavs.

Abi ministri uzsvēra, ka ēdienam jābūt “sabalansētas ēdienkartes ietvaros”. “Lai piecas dienas pēc kārtas neēd siļķi ar kartupeļiem,” skaidro Dūklavs.

Pārtikas ražotāji vēl nekomentē ministru piedāvāto kompromisu. Kā Latvijas Radio atzina Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas priekšsēdētāja Ināra Šure, līdz Ministru kabineta sēdei nākamotrdien uzņēmēji plāno tikties katru darba dienu, lai pilnībā izvērtētu grozījumus un dotu savu atzinumu. 

Kā ziņots, ar 1.janvāri stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas aizliedz izglītības iestādēs ēdinātājiem iepirkt tādus produktus, kuru sastāvā ir tādas pārtikas piedevas kā konservanti, krāsvielas, saldinātāji un aromatizētāji. Līdz ar to ražotājiem radušās problēmas, jo aizliegto piedevu sarakstā nokļuva arī dabīgās krāsvielas, kas ražotas, piemēram, no burkāniem vai bietēm.

Šī novitāte gan ir izsaukusi asu pārtikas ražotāju un Zemkopības ministrijas reakciju, kas sola cīnīties par vismaz daļēju jauno ierobežojumu atcelšanu. Veselības ministrija gan atbildējusi, ka nav noskaņota noteikumu grozījumus mainīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti