Dienas ziņas

Viduslaiku cīņas Rēzeknes pilskalnā

Dienas ziņas

Slīteres nacionālajam parkam - 95!

Brīvprātīgie mācās palīdzēt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Brīvprātīgie nometnē Tīnūžos mācās palīdzēt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Brīvprātīgais darbs ir kā tilts starp cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un sabiedrību. Lai jauniešiem interesantā veidā veicinātu izpratni un papildinātu zināšanas, kā palīdzēt cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, Tīnūžos notika nometne, kurā piedalījās 30 brīvprātīgie no dažādām valstīm.

Brīvprātīgie palīgi visbiežāk talkā tiek aicināti, organizējot lielus festivālus vai sporta spēles. Biedrība "Lux Viridia" jau vairākus gadus iesaistās arī sportisko un radošo aktivitāšu organizēšanā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tomēr nereti  brīvprātīgie palīgi atzinuši, ka pietrūkstot zināšanu, kā ar šādiem cilvēkiem darboties. Tā radusies ideja par nedēļu garu apmācību brīvprātīgajiem.

"Nu iemācīt jau droši vien nevar, bet mēs varam ar dažādām interaktīvām un savādākām metodēm kaut mazliet pietuvināties tām sajūtām, kādas ir cilvēkiem ar kādām no šīm problēmām," atzina projekta koordinatore Zanda Vītola.

Jauniešu pieredze darbā ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir visai dažāda. Grūtākais esot šos cilvēkus nevis žēlot, bet pieņemt kā līdzvērtīgus partnerus.

"Priekš manis parasti ir tā, ka, protams, man ir jāuzsāk kontakts. Jāpieiet pie tā cilvēka. Ir jābūt ļoti drošam par sevi un ir jābūt, pirmkārt, pozitīvam," stāstīja brīvprātīgā darba veicējs Artis.

Izpratni par fiziskām un emocionālām atšķirībām cilvēkiem ar īpašām vajadzībām šī projekta dalībnieki iegūst teatrālās un muzikālās aktivitātēs. Tas ir kā tilts starp cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un pārējo sabiedrību.

"Tā ir forma, kas ļauj pārnest akcentu no savas nevarēšanas uz savu varēšanu. Mēs nedomājam par savu problēmu, bet domājam par to, ko gribam sasniegt, uz kurieni iet," klāstīja režisors un pedagogs Vitalijs Ljubota no Ukrainas.

Ar jaunatnes starptautisko programmu "Erasmus+" projektā iesaistījušies arī jaunieši no Ukrainas un Azerbaidžānas. Sara jau ir sociālā uzņēmēja, bet Latvijā lielākais pārsteigums bijis biedrības ''Cerību spārni'' apmeklējums.

"Kad es veidoju savu projektu, es gribēju parādīt mūs cilvēkiem, ka ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir jāstrādā.

Un, kad es ieraudzīju jūsu centru - to veikaliņu, kur pārdod lietas, ko šie cilvēki radījuši, es biju ļoti saviļņota. Azerbaidžānā šādu centru faktiski nav,"

sacīja sociālā darba veicēja Sara no Azerbaidžānas.

Nometne noslēgsies ar  performanci  Ogrē, lai parādītu, ka cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nav jāuzsver tas, ko viņi nevar, bet  jāparāda, ko šie cilvēki var.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti