Brīvprātīgie meklētāji – pēdējā cerība bezvēsts pazudušo tuviniekiem

Saulaina sestdiena. Brīvprātīgie no cilvēku meklēšanas biedrības bezvēsts.lv tiekas netālu no Aizkraukles. Šodien visi meklēs 72 gadus veco Ainu Krūmiņu. Ineses, Initas un Ilonas mammu. Viņa izgāja no savām mājām “Bērziņiem” un pazuda. Īsi pirms Ziemassvētkiem. Pazuda bez pēdām. 

Biedrība Bezvests.lv izveidota pirms septiņiem gadiem. Nedaudz vēlāk radās arī vietne internetā, kas faktiski ir meklētāju tribīne. Te ikviens tuvinieks var ziņot par pazudušajiem. Te var uzzināt par meklēšanas pasākumiem un to, kā var atbalstīt  brīvprātīgos. 

No mazas organizācijas, kas apvienoja četrus pirmos šī darba darītājus, viņi ir izauguši līdz 130 cilvēku apvienībai. No nezināmas brīvprātīgo kopas līdz organizācijai, kas saņēmusi vairākus apbalvojumus un prezidenta atzinību un piesaistījusi latviešus arī citviet Eiropā.

Policijas statistika liecina, ka pēdējo sešu gadu laikā Latvijā ir pazuduši pat vairāki cilvēki dienā. 2010.gadā - 851 pazudušais. 2011.gadā - 870, krietni mazāk 2012.gadā, tad lēciens - 814 pazudušo 2013.gadā. 730 cilvēki pazuda pērn.

Ir dienas, kad nepazūd neviens, ir, kad pazūd pieci. Paliela daļa apmaldās, ir nelaimes gadījumos cietušie, kā arī klaiņotāji bērni. Labā ziņa ir tā, ka lielākā daļa pazudušo tiek atrasti sveiki un veseli. Bērni–klaiņotāji, nereti viena gada laikā šajā sarakstā nonāk pat piecas reizes. Katru reizi, kad aizbēg no krīzes centra vai aprūpes iestādes. Citi atrodas ārzemēs, kurp dodas prom no parādu jūga, nesamaksātiem rēķiniem vai  meklējot labāku darbu un dzīvi. Citi sastrīdas ar radiniekiem un vienkārši grib, lai viņiem liek mieru.

Diemžēl vairāki meklētie tiek atrasti miruši un viss liecina, ka tā ir bijusi pašnāvība. Gados veci cilvēki aiziet bojā, nespējot saviem spēkiem atrast palīdzību. Vardarbīga nāve konstatēta nelielam pazudušo skaitam.  Diezgan maz no šiem 700 gadījumiem, pat mazāk nekā 10, kur ir aizdomas par noziegumu.

No šī gada bezvēsts.lv cilvēkus spēj meklēt arī no gaisa. Tās ir jaunas iespējas, jo viens pats lidotājs var pārmeklēt lielu teritoriju, izpētīt arī upes un ezerus. Ārkārtīgi noderīgi ir suņi. Atrodot cilvēka mirstīgās atliekas, suņi par to ziņo vienkārši. Rej.

Kad meklēšanas diena tuvojas noslēgumam, nometnes vietā top pusdienas. Griķi ar gaļu. Pabarot visus meklēšanā iesaistītos ir tradīcija. Dažkārt, pārmeklējot apkaimi, noieti desmit un divdesmit kilometri. Visus gaida arī karsta tēja un kafija. Pamazām nometnes vietā atgriežas pārējie brīvprātīgie. Viņi ir pārmeklējuši visu kartē atzīmēto teritoriju. Šodien Aina Krūmiņa nav atrasta.

Vidēji katru dienu Latvijā pazūd divi cilvēki. Lielākā daļa atrodas. Bet tos, kas nepārnāk, meklē bezvēsts.lv brīvprātīgie. Un sameklē. Dzīvus. Vai mirušus...

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt