Panorāma

Vai braucam ar atļauto ātrumu?

Panorāma

Panorāma

Ukraiņus atbalsta izgatavojot sprāgstvielu "astītes"

Brīvprātīgie atbalsta ukraiņus, drukājot lādiņu «astītes»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai atbalstītu ukraiņu karavīrus, brīvprātīgie ar trīsdimensiju printeriem drukā lādiņu "astītes". Tās nepieciešamas, lai, palaižot lādiņu, tas kristu taisni un veiksmīgi detonētu. Brīvprātīgie par saviem līdzekļiem izgatavojuši jau vairāk nekā tūkstoš šādu astīšu. Tomēr vajadzība pēc tām nesarūk.

Pirms ieslēgt 3D printeri, jāpievelk lauku mājai elektrība. Jānis Ozols, kurš ir "astīšu" printēšanas idejas autors stāsta, ka nav nepieciešams nekas daudz. Tagad savu 3D printeri paņēmis līdzi uz lauku īpašumu un pēc dažām minūtēm, pabeidzot printera kalibrāciju, drukāšanu varēs atsākt. 

"Var jebkurā vietā atbraukt, ātri uzstellēties un sākt darbu. Šo es nopirku par aptuveni 300 eiro, bet tam vairs nekas nav oriģināls, viss ir pārbūvēts," stāsta "Facebook" lapas "3D Savvaļas bites" vadītājs Jānis Ozols.

Viņš rāda, kāds izkatās gala produkts. Ukrainā to piestiprina pie lādiņa. Pašlaik tiek drukātas divu veidu "astītes", diviem dažādiem lādiņu veidiem. Astītes uzdevums gan abos gadījumos ir vienāds. 

"Viņiem ir dažādu granātu modeļi. Šis ir VOG-17 un šis ir VOG-25. Tās astes pievienošanas vietas un resnumi atšķiras, līdz ar to mēs izgatavojam dažādas. Granāta tiek iegriezta, un krītot tā nesāk kūleņot. Ja tā nokrīt uz sāniem, tad nesprāgst. Tai ir jānokrīt tieši ar galu pret kādu cietu objektu," skaidro Ozols.

Pielāgot var visu. Ne tikai 3D modeļa saderību ar lādiņu tipiem, bet pēc nepieciešamības arī drukas ātrumu un kvalitāti. 

"Cik ātri tas notiks, cik biezas būs sieniņas, – to visu es varu regulēt, lai panāktu lielāku vai mazāku kvalitāti. Šajā gadījumā ir svarīgi, lai detaļa ir diezgan izturīga un arī izdrukātos ātri," norāda Ozols.

Tāpēc vienas astes druka prasa 40 minūtes. Pašlaik ar druku nodarbojas ap 10 cilvēku. Visi to dara brīvprātīgi, paši pērkot drukai nepieciešamo materiālu. 100 astīšu izdrukāšana patērē elektrību aptuveni 6 eiro vērtībā.

"Sākumā es vēlējos izgatavot dronus un sūtīt tos gatavā veidā uz Ukrainu, bet, tā kā detaļas nebija pieejamas, es sāku meklēt citas iespējas, kā es varu palīdzēt," stāsta Ozols. "Visvairāk mums pieteicās cilvēki, kuriem mājās ir 3D printeri. Kopumā 20 printeri mums visiem puišiem ir. Jautājām ukraiņiem, ko varam palīdzēt. Mēs stāstījām, kādas mums ir iespējas. (..) Viņi lūdza daudz astītes izgatavot, simtiem. Tagad jau tūkstošos aiziet."

Motivācija katram ir sava, bet "Facebook" grupas "3D Savvaļas bites" vadītājs Jānis Ozols stāsta, ka ir Latvijas patriots un pagātnes notikumu dēļ ir ļoti motivēts palīdzēt ukraiņiem uzvarēt šo karu. 

"Mani radi gāja bojā izsūtījumā Sibīrijā. Tāpat arī vecvectēva brālis krita Brīvības cīņās, līdz ar to esmu "pateicību" parādā sarkanajiem iebrucējiem un neatceros viņus ar labām domām. Iebrukt citā zemē un postīt, nogalināt mierīgos iedzīvotājus nav pareizā rīcība. Bet tas viņiem jāsaprot, ciešot zaudējumus frontē," skaidro Ozols.

Viņš ir drošs, ka astītes palīdz ukraiņim. To teikuši gan Latvijas Bruņoto spēku pārstāvji, gan ukraiņi, kuri tās izmanto kaujas laukā. No ukraiņiem arī aizgūts grupas nosaukums "Savvaļas bites", tāpat sauc ukraiņu inženieru vienību, kurai palīdzēts jau vairākkārt. Arvien augsti tiek vērtēti tie, kuri izvēlas pievienoties un palīdzēt drukāt astītes. Tās arvien ir nepieciešamas. Ukraiņi gan lūguši vēl ko, bet pagaidām nav skaidrs, kā to realizēt. 

"Mēs vēlamies arī izgatavot pasūtījumu, kuru veica ukraiņu dronu vienība, kura pati taisa savus dronus. Viņi lūdza, lai izgatavojam detonatorus, kuri sprāgtu divus metrus virs zemes. Bet pagaidām mums tas nav izdevies. Tā ir diezgan sarežģīta elektronika. Mums noderētu kāds, kas varētu palīdzēt ar šo augsti tehnoloģisko projektu," stāsta Ozols.

Šodien uz printera karstās virsmas tiek pabeigtas pēdējās astītes, kuras atzīmē lielu darbu, kas jau padarīts. Pašlaik tiek drukāta 1500. aste. To plānots izsolīt, un līdzekļus nodot ukraiņu vienībai, lai varētu nodrošināt dronu pilotu apmācību.

Kur astītes nonāk un kā var palīdzēt tās drukāt, var uzzināt brīvprātīgo "Facebook" lapā "3D Savvaļas bites". 

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti