Pusdiena

Kā policija meklēja pazudušo Ivanu

Pusdiena

Ģimenes ārsti streiku ceturtdien turpinās; neizdodas vienoties par kapitācijas naudu

Āva: Visu Ivana Berladina meklēšanā iesaistīto atbildība tiks rūpīgi izmeklēta

Policija un brīvprātīgie: Smagi apzināties, ka mazo Ivanu neatradām dzīvu

Joprojām tiek uzdoti jautājumi, vai varējām izdarīt vairāk, lai pazudušo zēnu Ivanu varētu atrast vēl dzīvu. Šī sajūta nepamet brīvprātīgos, kuri piedalījās zēna meklēšanā. Šādi paši jautājumi virmo arī Valsts policijas darbinieku vidū, kuri izmeklē zēna pazušanas apstākļus.

Dubeņos pārdzīvo par zēna nāvi

Zēns tika atrasts mežā aptuveni 17 kilometru attālumā no viņa dzīves vietas Liepājā, kur vairākas dienas pēc kārtas pulcējās brīvprātīgie no malu malām, lai zēnu atrastu. Piecus gadus veco bērnu mirušu atrada mežā aptuveni divus kilometrus no vietas, kur zēns izkāpa no autobusa.

Dienu pēc mirušā zēna atrašanas Latvijas Radio Dubeņos uzrunāja vienu no vietējā veikala pārdevējām. No veikala durvju loga Ivana fotogrāfija, ko atveda brīvprātīgie, ir noņemta. Sieviete personiski uztvērusi notikušo, jo pašai dzīvē nācies pārdzīvot dažādas situācijas: “Tas ir briesmīgi bērnam sameklēt nāvi mežā. Es tagad domāju, kādā veidā viņam tas ir noticis. Var bērnam sirds neizturēt no bailēm. Tā ir viena versija, ko es domāju. Mana bērnība arī bijusi smaga, esmu dzīvojusi uz ielas un zinu, ko tas nozīmē.”

Izskan dažādas versijas par autobusa šofera atbildību un cilvēkiem, kuri bijuši autobusā. Kāda sieviete stāsta par to, kur zēns Dubeņos izkāpis: “Iespējams, bērniņš sajaucis autobusu. Noteikti sapratis, ka nepareizi un gribējis braukt atpakaļ. Dubeņos apkārt ir mežs. Doma bija, ka viņš varēja uz dārziņu pusi aiziet, bet policija tur neko neatrada. Nākamais ceļš ir tepat pāri dzelzceļam caur mežu, un tur arī bērniņš ir gājis.”

“Šeit daudz bērnu staigā. Viņi ir iemācīti, viņi zina savu maršrutu un arī, ja kas notiek, viņi var aiziet kādam paprasīt. Viņi nepazudīs. Saprotiet - tā ir tā atšķirība. Mātei ir jāuzņemas atbildība,” stāsta kāda Dubeņu iedzīvotāja.

Atbildību izvērtēs

Liepājas autobusa parka valdes loceklis Māris Ārbergs plašākus komentārus nesniedza, taču jautājums par šofera atbildību un to, kas īsti noticis, tiks apspriests ar policiju. “Es nekomentēšu, ko kāds ir darījis vai nedarījis. Pēc kara visi ir gudri. Jebkuram līdzcilvēkam, garāmgājējam, šoferim, policistam… kam tas ir patīkami? Nevienam,” saka Ārbergs.

Pagaidām nav zināms, kādi bijuši zēna bojāejas iemesli. To noskaidros ekspertīzes laikā. Par zēna meklēšanu Valsts policijas Kurzemes reģiona Liepājas nodaļas Kriminālpolicijas priekšnieks Uģis Āva saka – darījām, ko varējām.

“Tas ir smagi, jo visu laiku ir doma – varbūt mēs varējām kaut ko vairāk darīt. Ko vairāk, nezinu,” saka policists.

Viņš norāda, ka kriminālprocesā tiks izvērtēta katras iesaistītās personas atbildība: “Pagaidām par to spriest ir pāragri, jo izmeklēšana turpinās arī šajā lietā. Un visas iesaistītās personas izvērtēs.”

Kopumā zēna meklēšanā tikai iesaistīti vairāk nekā četri tūkstoši cilvēku, nekas tāds līdz šim nebija pieredzēts. Brīvprātīgais no Liepājas Nauris Upenieks Latvijas Radio sacīja, ka ir smagi apzināties faktu, ka zēnu neizdevās atrast dzīvu: “Mēs centāmies darīt visu, kas bija mūsu spēkos. Liepāja tika pārmeklēta visa. Grobiņa tika pārmeklēta. Jā, varbūt mēs nepieslēdzāmies Dubeņiem. Principā visu informāciju, arī vismazāko, mēs pārbaudījām.

Vienīgais, kas ir labi, ka viņš tika atrasts un varēs viņu pienācīgi apbedīt, un viņš nepaliks mūžam bez vēsts pazudušais.”

Jāpiebilst, ka ģimenē ir vairāki bērni. Kad zēns pazuda, bāriņtiesas uzmanības lokā ģimene neatradās, bet sociālajā dienestā bijusi uzmanības lokā saistībā ar pabalstu izsniegšanu.

Pieminot bezvēsts pazudušo un Dubeņu meža masīvā mirušu atrasto Ivanu Berladinu, trešdien, 12.jūlijā, Karostas Sv.Nikolaja jūras katedrālē notika aizlūgums.

Līdzjūtību bojāgājušā zēna ģimenei pauda Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš arī pateicās policijai un ikvienam cilvēkam, kuri vairākas dienas meklēja bezvēsts pazudušo zēnu.

Prezidents arī aicināja ikdienā vairāk pievērst uzmanību līdzcilvēkiem.

Vējonis aicina nebūt vienaldzīgiem Zane Mače

  “Vēlos aicināt ikdienā būt vērīgiem pret saviem līdzcilvēkiem, gan pazīstamiem, gan nepazīstamiem. Tas mums palīdzētu daudzās situācijās, nepaiet garām kādiem, mūsuprāt, varbūt mazsvarīgiem faktiem, kas, kā liecina šis reālais piemērs, ļoti nozīmīgi. Jo finālā ir notikusi traģēdija,” pauda Vējonis.

  Ziņots, ka piecus gadus vecais Ivans Berladins no sava dzīvokļa Liepājas Tosmares mikrorajonā izgāja sestdien, 1.jūlijā, ap pusdeviņiem no rīta un tā arī mājās neatgriezās. Svētdien trijos pēcpusdienā par to tika paziņots policijai, un kopš tā laika notika zēna meklēšana. Viņa māte apgalvoja, ka šī bijusi pirmā reize, kad Ivans viens aizgājis no mājām.    

  Pēc vairāku dienu meklēšanas policija atzina, ka cerības atrast pazudušo piecus gadus veco Ivanu Berladinu dzīvu esot ļoti, ļoti niecīgas, jo meklējumi bija beigušies bez panākumiem.  Pēc nedēļu ilgiem meklējumiem policija uzgāja jaunu pavedienu, kas liecina - zēns aizbraucis ar autobusu līdz Grobiņas novada Dubeņiem, kur izkāpis, un meklēšana turpinājās šajā apkārtnē.

  Desmit dienas pēc pazušanas zēns atrasts bez dzīvības pazīmēm Dubeņos meža masīvā. Apstiprinājusies policijas iepriekš izvirzītā versija par to, ka bērns varētu būt apmaldījies un klīdis viens.

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti