Brīvības prospekts Jūrmalā stiepjas gar dzelzceļu, tas ir vairāk nekā trīs kilometrus garš un sākas netālu no Majoriem. Jūrmalas muzeja direktore Inta Baumane stāsta, ka Brīvības prospekts Jūrmalā radies pagājušā gadsimta 30.gados. Tā nosaukums tiešām saistīts ar brīvību.
"Esmu pārliecināta, ka daudziem cilvēkiem, kas tagad dzīvo Brīvības prospektā, - ja viņiem jautātu, kāpēc tas ir Brīvības prospekts, domāju, viņiem būtu grūti atbildēt uz šo jautājumu, tieši tāpat kā citiem Jūrmalas iedzīvotājiem. Tā kā šī ir patiešām laba reize to atgādināt, ka Brīvības prospekts Jūrmalā ir saistīts ar Brīvības cīņām,
Brīvības prospekts krustojas ar tādām ielām, kā Rēzeknes pulka iela, jo tieši 9. Rēzeknes kājnieku pulks bija tas, kas izcīnīja šīs kaujas pie Bulduru tilta," stāsta Baumane.
Muzejā var uzzināt arī, ka agrāk Jūrmalā bijušas pat divas ielas ar Brīvības nosaukumu – Brīivības prospekts un Brīvības iela Kauguros. Ielu Kauguros gan 70.gados pārdēvēja par Tirzas ielu, jo divām ielām ar vienādu nosaukumu vietas Jūrmalā nebija. Bet prospekts savu nosaukumu saglabājis kopš pirmsākumiem – arī padomju laikā. Ja muzeju atrast ir vienkārši – nonākt vēlāk uz Brīvības prospekta nemaz tik viegli nav.
Agrāk dubļaina ieliņa
"Brīvības prospekts? Iespējams, ka šis jau skaitās, jo viņš kaut kur tālāk. Tur, kur veloceliņš, tur ir Brīvības prospekts, bet šeit es neesmu tā ievērojusi," norāda kāda garāmgājēja.
Tomēr arī šķietami to atrodot, par to pārliecības īsti nav. Šeit nav ne norāžu, ne arī to var nosaukt par ielu. To no visām pusēm ieskauj koki – pēc izskata atgādina parka celiņu. Tuvojoties Dzintariem, krūmus sāk nomainīt priežu mežs – tikai te pirmo reizi var gūt apstiprinājumu, ka tas ir meklētais prospekts.
Brīvības prospekta iedzīvotāja Irēna stāsta, ka viņa savā mājā ievācās 1989.gadā. Toreiz Brīvības prospekts bez asfalta – "dubļaina ieliņa". "Un 1990.gadā noasfaltēja. Kā mēs sakām, te i pilsēta, i lauki."
Un Irēnas mājas pagalmā tiešām nevar just Jūrmalas šiku un pilsētas sajūtu – te uz katra stūra ir kāds mājdzīvnieks.
Ieejot pagalmā, starp kājām lavierē četri kucēni, lielā suņu mājā ir vēl divi suņi. Tomēr tas nav viss – tālāk sprostos dzīvo vēl citi dzīvnieki – trusis un vistas.
Iela, kur var lasīt sēnes
Dodoties tālāk pa Brīvības prospektu, Latvijas Radio pamana divas kundzes. Vienai no tām vienā rokā papīra maiss, otrā – spainītis ar mellenēm. "Ogas ir, un sēnes ir. Viss tur ir, gailenes, bekas, arī baravikas. Viss ir, arī ogas," atklāj sēņotāja.
Šī, iespējams, ir vienīgā iela Latvija, kura nes Brīvības vārdu un kurā iespējams salasīt arī sēnes un ogas.
Tuvāk Bulduriem kādas mājas pagalmā redzams vīrietis, kurš sēž un smēķē. "Pats šikākais rajons vispār Jūrmalā. Te vieni bagātnieki dzīvo, vieni bagātnieki," uzskata Edmunds.
Par šikumu pārliecinās arī Latvijas Radio, pēc sarunas papētot sludinājumu servisus. Secināms, ka dzīvot Brīvības prospektā kuram katram pa kabatai nebūs. Piemēram, kādu ēku sludinājumu servisā pārdod par vairāk nekā 1,2 miljoniem eiro.
Tuvojoties Dzintaru dzelzceļa stacijai, Brīvības prospekts vairāk sāk atgādināt ielu. Te lielas savrupmājas nomaina pieticīgākas ēkas, parādās arī dažas daudzdzīvokļu mājas. Cilvēku gan arī te maz.
"Dažādi, dažādi dzīvojam. Mierīgi, gaiss labs. Šobrīd nav tik daudz cilvēku, bet es neko sliktu nevaru pateikt par Brīvības prospektu,” stāsta uz ielas sastapta seniore.
No pastaigas secināms, ka Brīvības prospekts Jūrmalā noteikti ir iela, kas atšķiras no citām. Lai gan dzīvot tur var atļauties tikai retais, gājēju un velosipēdu ceļš to padara pieejamu visiem. Tajā mijas miljoniem vērtas jaunbūves ar vēsturisko apbūvi no pagājušā gadsimta, pilsēta ar dabu un laukiem. Tā ir prom no Jūrmalas centra burzmas, cilvēku maz, un dzīve mierīga. Vienīgais, kas mieru var patraucēt, ir vilciens, kas vairākas reizes stundā kursē gar prospektu.
Brīvības prospekts noslēdzas netālu no Bulduru dzelzceļa stacijas, kur iela jau ir bez asfalta seguma.