Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Ziemassvētku tirdziņš sajūsmā par stikla studiju

Panorāma

Panorāma

Brīvdabas muzejā atzīmē saulgriežus

Brīvdabas muzejā atzīmē saulgriežus

Līdz Ziemassvētkiem vēl atlikušas dažas dienas, taču Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā jau atzīmēti saulgrieži. Gada īsāko dienu muzeja teritorijā svinētāji pavadīja, velkot bluķi un izpildot citas latviešu paražas.

No latviešu Ziemassvētku paražām bluķa vilkšana ir vispopulārākā. To uztur dzīvu Brīvdabas muzejs, kur svētku rotaļās dodas gan lieli, gan mazi.

Bluķa vilkšanai ir vairākas nozīmes. Bluķis simbolizē sauli, kurai ziemā jāpalīdz uzkāpt kalnā, kā arī auglību.

"Bluķis tiek vilkts pāri laukiem, sētām un visur, kur tas iet savu ceļu, tas apaugļo māti zemi. Mēs, arī šobrīd nebūdami vairs zemnieki, ceram, ka lauki, sētas, saimes, cilvēki, lopi visur būs auglīgi," teica Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja pedagoģe Ieva Bērziņa.

Saulgriežu svinētāji bluķi pavada ar jautrām dejām un dziesmām. Daudziem sejas aizklāja maskas. Vairāki apmeklētāji stāstīja, ka uz Brīvdabas muzeju ieradušies gan tāpēc, lai tradicionālos svētkus izbaudītu paši, gan lai senlatviešu paražas atrādītu atvasēm.

"Vēlējos parādīt mazbērniem, kādas ir latviešu tradīcijas. Mūsu meita dzīvo Holandē un tagad atbrauca ciemos. Tāpēc mēs mēģinām viņiem parādīt visādas latviešu tradīcijas.

Noskaņojums patīkams, jauks. Silts laiks. Izstaigāsim visas sētas, kopā cepsim piparkūkas," teica Jānis.

"Mācam jauniešus, ka ir arī kaut kas savādāks par eglīti un dāvanām. Mēs cenšamies augt latviešu ģimenē. Tās nav tikai dāvanas vai materiālas vērtības. Ziemassvētkus var atzīmēt arī savādāk, kad ir kopība, kopā būšana, jautri," atzina Vera.

Pirms sadedzināšanas katrs bluķī vēl atstāj pagājušā gada sliktās domas, lai tās kopā ar bluķi pazūd ugunskurā. Ziemassvētku noskaņai pietrūkst vienīgi sniega.

"Ļoti gribētos, lai ir tie baltie Ziemassvētki. Pietrūkst. Nav tā, ka traucētu, ka tāpēc mēs nevarētu vilkt bluķi vai nevarētu svinēt svētkus, tā nav. Bet noskaņa, protams, ir cita, kad visapkārt ir tas baltumiņš," piebilda Bērziņa.

Ja kāds bluķi vēlas vilkt arī savā sētā, pedagoģe iesaka sazināties ar kādu kultūras kopu, lai noskaidrotu, kā to izdarīt atbilstoši latviešu tradīcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt