Britu drošībnieki izmeklēs, kāpēc pirms terorakta neaizturēja Mančestras spridzinātāju

Lielbritānijas iekšējās izlūkošanas dienests Mi5 veiks izmeklēšanu saistībā ar savu reakciju uz brīdinājumiem par Mančestras terorakta veicēju. Ņemot vērā, ka par 22 cilvēkus nogalinājušā Salmana Abedi ekstrēmistiskajiem uzskatiem likumsargi brīdināti vairākkārt, tiks noskaidrots, vai nebija pamats viņu arestēt un tādējādi novērst izplānoto asinsizliešanu.

22 gadus vecais terorists - pašnāvnieks Salmans Abedi, kurš pēc dziedātājas Arianas Grandes koncerta uzspridzinājās, nogalinot 22 cilvēkus, tostarp septiņus bērnus, likumsargu uzmanības lokā bija nonācis vairākkārt. Par viņa ekstrēmiskajiem uzskatiem laikā, kad jaunietis apmeklēja Mančestras koledžu, pretterorisma iestādes bija brīdinātas, un vismaz trīs reizes šī informācija nonāca arī līdz Lielbritānijas iekšējās izlūkošana dienestam Mi5. 

Britu raidsabiedrība BBC pieejamā informācija liecina, ka, būdams tikai 16 gadus vecs, Abedi skolas brīvlaikā apmeklēja viņa vecāku dzimto Lībiju. Tur kopā ar tēvu un brāļiem pilsoņu karā viņš karoja pret Kadafi režīmu “Al-Qaeda” džihādistu rindās. Tāpat zināms, ka viņš zvanījis uz Lībiju savai mātei un vecākajam brālim liktenīgajā vakarā īsi pirms terorakta. 

Tagad Mi5 veiks iekšēju izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kāpēc pēc visiem šiem brīdinājumiem Abedi gaitām netika piešķirta pastiprināta uzmanība, kas, iespējams, varēja novērst asinsizliešanu vai apturēt Abedi pirms atgriešanās Lielbritānijā no Lībijas.

Lielbritānijas iekšlietu ministre Ambera Rada, komentējot izlūkdienesta uzsākto iekšējo izmeklēšanu, telekanālā “Sky News” norādīja, ka to pilnībā atbalsta: „Tas ir pareizs pirmais solis. Joprojām parādās daudz informācijas par to, kas notika, kā tas notika, kas varbūt bija vai nebija zināms. Un ir pareizi, ka izlūkdienests pārbauda, kādi ir fakti. Domāju, šobrīd viņiem nevajadzētu pārsteigties ar secinājumiem. Šobrīd ir svarīgi, lai operācija turpinās un noslēdzas. Joprojām notiek aresti, operācija joprojām ir aktīva.”

Iekšlietu ministre Rada svētdien pieļāva, ka Abedi tīkla atsevišķi dalībnieki joprojām varētu būt brīvībā.

Laikraksts “The Times” izpētījis, ka kopš 2015.gada iekšlietu struktūrām ir sniegtas tiesības aizliegt valstī atgriezties Lielbritānijas pilsoņiem, kuri tiek saistīti ar ekstrēmistiskām aktivitātēm ārvalstīs. Taču kopš tā laika pieejamais juridiskais mehānisms izmantots tikai vienu reizi, lai gan džihādistu skaits, kas atgriezušies Lielbritānijā no kara lauka Sīrijā, Lībijā un Irākā, visticamāk, mērāms simtos.

Abedi māsa tikmēr laikrakstam “The Wall Street Journal” izteikusies, ka brālis, sarīkojot teroraktu, visticamāk, gribējis atriebties par ASV veiktajiem gaisa uzlidojumiem tā sauktās “Islāma valsts” jeb “Daīš” pozīcijām Sīrijā.

Tikmēr veikti arī jauni aresti un turpinās izmeklēšana, lai aizturētu Salmana Abedi līdzzinātājus. Viņa vecākais brālis un vēl vismaz 11 cilvēki ir arestēti Lielbritānijā, savukārt tēvs un jaunākais brālis – Lībijas galvaspilsētā Tripolē, kur viņi nodoti ar Lielbritānijas iekšlietu struktūrām saistītai specvienībai. Likumsargi skaidro, ka sagrauta ievērojama daļa no atbildīgā terorisma grupējuma šūniņas, taču varētu būt gaidāmi vēl arī citi aresti.

Britu policija nedēļas nogalē izplatīja Salmana Abedi fotogrāfijas, kurās viņš redzams terorakta dienā. Policija paziņoja, ka viena no pēdējām vietām, kur Abedi devās pirms terorkata, bija kāds dzīvoklis Mančestras centrā. Izmeklētāji uzskata, ka tur viņš varētu būt līdz galam samontējis ierīci, ar ko vēlāk uzspridzinājās. Šobrīd pie izmeklēšanas strādā aptuveni viens tūkstotis cilvēku.

Šovakar aprit nedēļa, kopš Abedi pagājušās pirmdienas, 22.maija, vakarā uzspridzinājās amerikāņu popzvaigznes Arianas Grandes koncerta noslēgumā Mančesteras arēnas foajē, kad cilvēki devās prom. Bojā gāja 22 cilvēki, starp tiem arī bērni. Vēl vairāki desmiti guva ievainojumus.

Pirmdien notiek piemiņas pasākumi – tostarp Mančestras dome aicina iedzīvotājus pulcēties pilsētas centrā Svētās Annas laukumā pulksten 22:31- brīdī, kad Abedi detonēja bumbu un uzspridzinājās. Šis laukums kļuvis par vietu, kur cilvēki nes ziedus upuru piemiņai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti