Pusdiena

ES asi kritizē Turciju par opozicionāru un žurnālistu apcietināšanu

Pusdiena

Pusdiena 11.11.2016

Brīdina par sociālajos tīklos populāru "zibakciju"

Brīdina par sociālajos tīklos populāru, bet bīstamu zibakciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Rīgas pašvaldības policija brīdina par sociālajos tīklos popularitāti ieguvušu iniciatīvu, kuru dēvē par „Ziemassvētku zibakciju”. Īpaši bīstama tā ir tādēļ, ka tajā jāsniedz adrese, kurā bērns dzīvo. 

Zibakcijā vecākus aicina iepriecināt savus un citus bērnus ar dāvanām pirms Ziemassvētkiem. Turklāt tā ir veidota kā piramīdas sistēma, kur labumu uz pārējo rēķina var iegūt tikai zibakcijas uzsācējs un pirmie dalībnieki.

Konkrēts organizators un peļņas ieguvējs šai iniciatīvai zināms nav. Tomēr īpaši bīstama šī akcija ir bērnu datu drošības dēļ, uzsver policijā.

„Ziemassvētku zibakcija” aicina apdāvināt savus un citus bērnus ar dāvanām - „Tātad jums jāaizsūta kādam bērnam viena dāvaniņa, bet jūsu bērns pretī saņem vairākas no dažādiem cilvēkiem un vietām,” teikts paziņojumā.

Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovkis stāsta, ka akcija aicina cilvēku, kas saņēmis šo uzaicinājumu, aizsūtīt kādam nepazīstamam bērnam dāvanu un “šī bērna adresi iedod iepriekšējais uzaicinātājs”.

“Un pēc tam, lai saņemtu savam bērnam dāvanas, viņam ir jāpiesaista akcijā jauni cilvēki. Un pēc tam, kad viņš ir piesaistījis jaunus cilvēkus, tad šie jaunie piesaista atkal jaunus cilvēkus, kas rūpēsies par šī pirmā cilvēka dāvanu,” skaidroja Sadovskis.

Tā veidojas piramīdas shēma, kurā dāvanas iegūst 5%-10 % no visiem dalībniekiem, bet lielākā daļa jeb ap 90 % paliekot zaudētājos. Tomēr svarīgākais ir – bērna drošība.

„Ziemassvētku laikā, iespējams, kāds vēlas nodarboties ar labdarību un vienkārši nosūtīt kādam bērnam dāvanu. Taču te būtiski ir tas, ka šeit cilvēki dalās ar savu bērnu vārdiem, interesēm, kas bērnam patīk un pats būtiskākais, arī bērna adresi,” klāstīja Sadovskis.

“Būtībā svešinieka rokās tiek nodota informācija par savu bērnu, it kā gribot labu, bet, nepadomājot par sekām, kas var rasties un ko šis svešinieks var iesākt ar informāciju,”  uzsvēra policijas pārstāvis.

Policijā aicina nekādā gadījumā nepiedalīties līdzīgās akcijās un nesūtīt svešiniekiem informāciju par sava bērna interesēm, vēl jo vairāk – adresi.

„Mēs nekad nevaram zināt, kādiem nolūkiem šis svešinieks šos datus var izmantot. Pašlaik, tā virspusēji paskatoties uz šo akciju, neizskatās, ka kāda konkrēta persona no tā gūtu kādu īpašu labumu. Drīzāk to ir aizsācis ārvalstīs kāds jokdaris, jo arī citās valodās šī akcija sociālajos tīklos ir redzama, un tā vienkārši ir atceļojusi līdz Latvijai,” sacīja Sadovskis.

Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska vērtē, ka iedzīvotāju teorētiskās zināšanas par datu drošību internetā ir labas, tomēr iesaka būt apdomīgiem.

„Tajā pašā laikā šādas akcijas, kas šobrīd ir diezgan aktuālas, parāda, ka tomēr tajā brīdī, kad cilvēks nonāk situācijā, ka paprasa kādam datus, tad cilvēki ļoti nepadomā līdzi un tiešām dalās ar personisku informāciju ar svešiem cilvēkiem. Ar informāciju, kuru vajadzētu tomēr paturēt pie sevis,”  sacīja Katkovska.

Ja svešinieks uz ielas lūgtu cilvēkam iedot bērna adresi, lai nosūtītu dāvanu, diez vai viņš to darītu, norādīja Katkovska. Taču internetā visu ietērpj skaistos vārdos un vēl pievieno bildes.

Šādas akcijas pirms Ziemassvētkiem vēl pirms gada klejojušas gan ASV, gan Lielbritānijā. Arī tur tiesībsargājošās iestādes brīdinājušas par šāda veida datu izkrāpšanu. Tādēļ Drošāka interneta centrā aicina rūpīgi pārbaudīt akcijas, kur no iedzīvotājiem lūdz dalīties ar personisku informāciju un datiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti