Bordāns vizītē Daugavgrīvas cietumā uzstāj uz finansējumu jaunam cietumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viesojoties Daugavpilī Daugavgrīvas cietuma Grīvas nodaļā, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) un Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure vēlreiz norādīja uz nepieciešamību pēc jaunas ieslodzījumu vietas celtniecības Liepājā.

Daugavgrīvas cietuma Grīvas nodaļa gandrīz pirms diviem gadsimtiem tika celta kā daļa no pilsētas cietokšņa. Par to liecina mūra sienas, nelieli logi, kā arī garie gaiteņi. Uz cietuma neapmierinošo stāvokli ir norādījuši Eiropas Padomes Spīdzināšanas novēršanas komitejas eksperti, neizslēdzot – šo iestādi var nākties slēgt. Pašlaik cietuma Grīvas nodaļā ir izmitināti ap 750 ieslodzīto. Daudzi no viņiem dzīvo kamerās pa 12-16 cilvēkiem.

1833. gadā būvētā cietuma ēka ir vēsturisks arhitektūras objekts. Tāpēc tās pārbūve nav iespējama. Bet bez izmaiņām ieslodzījuma vietā nevar ierīkot ventilāciju. 

Eksperti no Eiropas brauc pārbaudīt cietumus Latvijā reizi četros gados. Vai pat biežāk, nebrīdinot un pašiem izvēloties, ko apskatīt. Nākamā viņu vizīte ir gaidāma 2020.gadā. Tikmēr jau šogad Tieslietu ministrija cer uz valdības atbalstu jauna cietuma būvniecībai Liepājā, kas atbilstu visiem Eiropas kritērijiem. Tajā varēs izmitināt 1200 notiesāto. 

“2014. gadā Eiropas Padomes Komiteja pret spīdzināšanu un necilvēcīgu izturēšanos pret ieslodzītajiem vērsa uzmanību uz to – ja netiks būtiski uzlabojumi šeit (Grīvas nodaļā) veikti, tad tie apstākļi varētu būt pielīdzināmi tādiem, par kuriem viņi var vērsties pret mūsu valsti ar publisku paziņojumu par to, ka šī nodaļa ir jāslēdz.

Krāsojot sienu vai mainot grīdu, mēs nesasniegsim tos standartus, kādus mums izvirza starptautiskas institūcijas sodu izpildei,” sacīja Spure.

Lai arī Grīvas nodaļā ir atzinīgi vērtējams ieguldītais darbs personāla jautājumu sakārtošanā, tomēr jāturpina iet uz nosprausto mērķi – nodrošināt katrā reģionā standartiem atbilstošu ieslodzījuma vietu. Tāpēc, taupot budžeta līdzekļus, lietderīgāk esot celt jaunu cietumu Liepājā.

“Šobrīd jebkura šī jautājuma atlikšana ir laika novilcināšana un līdzekļu izšķērdēšana. Trīs miljoni eiro ir ieguldīti projektā par cietuma būvniecību. Ja šobrīd netiek parakstīts līgums ar būvnieku, tad šie trīs miljoni ir izsviesti vējā. Augusta beigas ir budžeta lēmumu pieņemšana. Ja šajā budžetā netiek iekļauti līdzekļi ieslodzījumu vietas būvniecībai, tad tas viss izbeidzas. Faktiski nākamās nedēļas jautājums. Ja tas tiek pieņemts negatīvi, tad tā ir premjera atbildība par visu ar drošības situāciju valstī,” sacīja Bordāns.

Kopējās jaunā cietuma būvniecības izmaksas ir lielākas par 113 miljoniem eiro. Lemt par to valdība varētu jau nākamnedēļ. 

“Nākamajā gadā no budžeta nav nepieciešams nekas. Ir jau 11 miljoni ieguldīti iepriekšējos gados pamatkapitālā. Pēc tam ir nepieciešami 15 miljoni, ja nemaldos. Un tad aiznākamajā un vēl aiznākamajā pa 60 miljoniem,” norādīja ministrs. 

KONTEKSTS:

Sākotnēji bija iecerēts, ka jau 2017. gadā zaļajā pļavā Alsungas ielā vajadzēja slieties jaunajam Liepājas cietumam. Plašajā ēku kompleksā vieta būtu 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā slēgtu trīs citas ieslodzījumu vietas – Brasas, Jelgavas un veco Liepājas cietumu. Taču process pamatīgi iestrēga.

Jaunā Liepājas cietuma būvniecības pirmajā iepirkumā 2017. gadā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas - "Re&Re" un "UPB". Taču būvnieku iesniegtie piedāvājumi jaunā Liepājas cietuma celtniecībai pārsniedza tobrīd projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu nolēma pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu.

Vēlāk tika izsludināts jauns Liepājas cietuma būvniecības iepirkums, kurā uzvarēja "Abora" ar līgumcenu 113,6 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti