Bordāns vēstniecībām saistībā ar Juraša lietu skaidrojis «tiesiskuma situāciju» Latvijā

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija (JKP)) izsūtījis vairākām ārvalstu vēstniecībām vēstules, lai tās informētu par notiekošo Latvijā tieslietu jomā un "noņemtu bažas par tiesiskuma situāciju un tās destabilizācijas mēģinājumiem". To portālam LSM.lv sacīja pats Bordāns.

Viņš uzsvēra, ka vēstules izsūtījis gan kā JKP vadītājs, gan arī kā politiķis.

"Es uzskatīju par vajadzīgu izskaidrot ārvalstu vēstniecībām, kurām varbūt nav skaidrs par to, kas valsī šobrīd notiek - Saeimā faktiski tiek prasīta augstas amatpersonas izdošana [kriminālvajāšanai]. Ka politiķi tam iebilst, ka citi sauc ielās tautu. Atsevišķas personas arī mēģina to pasniegt tā, ka kāds cenšas eskalēt situāciju valstī. Lai noņemtu bažas par tiesiskuma situāciju Latvijā, nosūtījām savu skaidrojošo vēstuli. Tas ir pilnīgi nepieciešams papildu apstāklis JKP darbam Saeimā," stāstīja Bordāns.

Vēstulēs ārvalstu vēstniecībām skaidrota JKP nostāja, ka Jurim Jurašam celtās apsūdzības ir politiski motivētas un sakņojas piecus gadus senos notikumos. "Arī "Amnesty International" [otrdien] paziņoja, ka korupcijas indekss Latvijā ir nemainīgs. JKP politika vienmēr balstījusies tajā, ka situācijai ir jāmainās. To var mainīt tikai, ja ir aktīva sabiedrības iesaiste, ieskaitot noteiktos protestus. Mēs šo situāciju vienkārši izskaidrojām vēstniecībām," teica Bordāns.

Vaicāts, vai nav saņēmis pārmetumus no Latvijas ārlietu resora, Bordāns uzsvēra, ka vēršanās pie ārvalstu vēstniecībām ir bijusi ar nolūku skaidrot situāciju, nevis lai parādītu noteiktu valsts politiku. "Ja ārvalstu vēstniecībām būs kaut kādi jautājumi, mēs būsim gatavi sniegt atbildes. Šī valdība strādā tiesiskuma virzienā - gan premjerministrs, gan visi ministri. Papildu paskaidrojums bija nepieciešams, lai saprastu, kādēļ ir dažādi balsojumi par izdošanu, neizdošanu," stāstīja Bordāns.

Ceturtdien, 31. janvārī, JKP rīkos protesta akciju pie Saimas "Par tiesisku Latviju", kuras sākums paredzēts plkst. 8.00. Rīkotāji vērš uzmanību uz Ģenerālprokuratūras vēršanos pret Saeimas deputātu Jurašu. JKP vadība uzskata, ka iesāktā lieta ir politiska izrēķināšanās, un norāda, ka procesa atjaunošana jaunās valdības izveides brīdī nav netīša sakritība.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputātu vairākums slēgtā sēdē trešdien, 29. janvārī, atbalstīja aicinājumu izdot kriminālvajāšanai JKP deputātu, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāju Jurašu.

Aicinājumu atbalstīja deviņi komisijas deputāti, bet četri bija pret. Līdz ar to jautājums par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai nonāks Saeimas plenārsēdes darba kārtībā. "Nevar pateikt, kā Saeima nobalsos, bet tas būs labs veids, kā atrisināt šo krīzi," žurnālistiem teica komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (Nacionālā apvienība). "Es neredzēju politisko izrēķināšanos prokuratūras rīcībā."

Saeimas Mandātu komisijas slēgtā sēde sākās pagājušajā nedēļā, taču tā ieilga un deputāti nolēma sēdē izsludināt pārtraukumu, lai parlamentāriešiem būtu laiks iepazīties ar lietas apstākļiem. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) portālam LSM.lv neatklāja, kāda būs JKP rīcība, ja par Juraša izdošanu nobalsos arī parlaments.

Ministrs teica, ka partijai ir dažādi rīcības plāni, bet plašāka informācija tiks atklāta ceturtdien.

KONTEKSTS:

Ģenerālprokuratūras sevišķi svarīgu lietu nodaļas prokurors Māris Urbāns pagājušajā nedēļā paziņoja, ka, informējot žurnāla "Ir" žurnālisti Indru Spranci par sev 2015. gada rudenī piedāvāto kukuli viena miljona eiro apmērā, Jurašs ir izpaudis valsts noslēpumu. Prokurora ieskatā, tādējādi Jurašs ir apgrūtinājis lietas izmeklēšanu un tas kļuvis par iemeslu operatīvās izstrādes lietas izbeigšanai.

Ģenerālprokuratūra nosūtījusi uz Saeimu dokumentus, kurā lūdz kriminālprocesā par valsts noslēpuma izpaušanu kriminālvajāšanai izdot Jurašu. Lieta saistīta ar izbeigtu kriminālprocesu, kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) bija sācis pēc Juraša iesnieguma par iespējamu viņa piekukuļošanas mēģinājumu. Jurašs, būdams KNAB amatpersona, pirms diviem gadiem publiski paziņoja, ka viņam piedāvāts miljona eiro kukulis tā dēvētajā "Latvijas dzelzceļa" vadītāja Uģa Magoņa lietā. Savukārt ģenerālprokurors uzskata, ka Jurašs izpaudis valsts noslēpumu.

JKP uzskata, ka valstī ir izveidojusies "sazvērnieku grupa", kas nevēlas zaudēt politisko un ekonomisko varu. Jaunievēlētais premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”)  23. janvārī pauda, ka Saeimas balsojums par Juraša izdošanu kriminālvajāšanai nav koalīcijas stabilitātes jautājums.

5 komentāri
Anonīms lietotājs 24401
Jautājums, par kādu faktu tiek pieprasīts personu izdot kriminālvajāšanai. Ja tas ir tikai dēļ tā, ka Jurašs publiski paziņojis, ka viņam tika piedāvāts kukulis, bet daži krūmu kaktu dīvaiņi to klasificēja par valsts noslēpuma izpaušanu, tad, atvainojiet, bet katram no mums var piekabināt kādu krimināllietu šādā vai tml. veidā, un tā ir atgriešanās pie totalitāras valsts pārvaldes. Bet to jau jūs negribat, vai ne?
Anonīms lietotājs 18103
Normāli vismaz valsts amatpersonas savas iekšējās problēmas no mājas neiznes. Vismaz pie igauņiem tas nav manīts, igauņiem ārpus valsts vispār ir tieksme visiem piedziedāt pilnas ausis par to cik viņiem viss labi strādā, cik viņi moderni u.t.t. pat tajā stadijā, kad vēl nekas nav gatavs un nestrādā. Mums tas nav raksturīgi... varbūt tāpēc arī nevaram investīcijas tik sekmīgi piesaistīt u.t.t. Ārpus valsts vajag radīt par sevi pēc iespējas labāku tēlu, lai pie mums brauktu un investētu. Iekšēji mēs tikmēr varam risināt problēmas. Bet daudzi to nesaprot.
Anonīms lietotājs 17776
Esmu pret deputātu imunitāti. Saeimai nebūtu jābalso vai izdot kolēģi. Izmeklētājiem būtu jābūt skaidri definētiem instrumentiem un kritērijiem deputātu aizturēšanai, ar ko būtu jābūt pietiekoši! Pietiek piesegt savas pakaļas!!!
Zigfrida Kalatrida
Kaut kur liidziigi tam, ka man jaunajaa teefonaa - no taas tautvalodas komisijas tak jau - taadi pekstinji kaa "vienums" ...utml. - nekaa jau cita nebuus :)
Anonīms lietotājs 22483
Valdībā arī ir iekšējā pozīcija un opozīcija vai Bordāns vienkārši ir politisks analfabēts? Valdībā katram ministram ir savas funkcijas. Ar diplomātiem valdības vārdā skaidrojas ārlietu ministrs. Aizvien mazāka izpratnē par to, kā funkcionē civilizēta valsts, kļūst atšķirība starp JKP un KPV. Ja vispār tāda kādreiz bijusi.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti