Krustpunktā

Krustpunktā diskusija: Kur ņemt naudu skolotāju algu pielikumam?

Krustpunktā

Krustpunktā diskusija: Kā šķirt zemes un dzīvokļu īpašnieku piespiedu laulības attiecības

Krustpunktā - tieslietu ministrs Jānis Bordāns

Bordāns: Prokuratūrai jākļūst par centrālo tiesībsargājošo iestādi

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā Konservatīvā partija (JKP)) uzskata, ka prokuratūrai jākļūst par centrālo tiesību aizsargājošās sistēmas iestādi, kas var analizēt gan situāciju ar tiesiskumu, gan izmeklētāju rīcību.

Intervijā Latvijas Radio raidījumam "Krustpunktā" Bordāns atgādināja, ka šobrīd notiek darbs pie tieslietu sistēmas padziļinātas izvērtēšanas, un atsaucās uz jau Valsts kontroles atklātām problēmām Ģenerālprokuratūrā.

"Šobrīd esam izvērtējuši dažus dokumentus, kas sagatavoti jau pirms vairākiem gadiem. Viens no tādiem ir Valsts kontroles ziņojums 2017. gadā, kas atklāja kliedzošas nekārtības prokuratūras darbā. Valsts kontrolei nebija pieejama tāda informācija, kādu viņi pieprasīja. Viņi norādīja uz darba organizācijas trūkumiem, lietu prioritarizācijas trūkumiem. Vai kaut kas ir mainījies pa šiem gadiem? Vai nav zīmīgi, ka tieši šajā laika notika visas problēmas finanšu sektorā? Prokuratūras atbildībā ir bijis Kontroles dienests pār finanšu institūcijām. Analoģiskas [norādes] ir iekļautas arī "Moneyval" ziņojumā par prokuratūras un tiesu darbību. Tas vārds vārdā sakrita ar Valsts kontroles ziņojumu," teica Bordāns.

Pēc izvērtējuma Bordāna vadītā Tieslietu ministrija plāno meklēt risinājumus tam, kādai jābūt nākotnes Latvijas tieslietu sistēmai.

"Tas, kā es redzu - prokuratūra ir centrālā institūcija, kas var gan analizēt situāciju ar tiesiskumu valstī, gan arī izmeklētāju rīcību. Viens no Valsts kontroles ziņojumā norādītājiem bija - kad prokurori iesaistās izmeklēšanā, šīs lietas policija arī veiksmīgāk izmeklē un jūt atbalstu no prokuratūras. Taču vai prokurori to saskata? Tendence ir bijusi, ka viņi to neuzskata par galveno darbu, kas paveicams. Manuprāt, pareizāk ir prokuratūru izvirzīt centrā kā atbildīgāko un labāko organizēto institūciju, kurai ir veidi ietekmēt tieslietu sistēmu.

Ģenerālprokuroram ir jāspēj ietekmēt esošo lietu stāvokli, nedrīkst aizsegties aiz vārda neatkarīgs. Mani šokē, ka daudzas lepojas ar to, ka ir neatkarīgas un viņas nedrīkst aiztikt," pauda Bordāns.

KONTEKSTS:

Bordāns gada sākumā nāca ar plānu veikt auditu izmeklēšanas un tieslietu institūcijās. Pēc ministra teiktā, saistībā ar deputāta Jura Juraša (JKP) izdošanu esot vajadzīga situācijas analīze.

"Tiek meklēts, kas ir efektīvs, kas ir traucējis šobrīd sistēmai, tieslietu sistēmai, kas traucē tiesiskumam. Jo pagājušās ceturtdienas [31.janvāra - red.], piemēram, notikums Saeimā - tā patiesībā bija ārkārtēja situācija valstī. Tas bija tiesiskuma pazemojums, kas notika, un mēs skaidrosim, kas ir par iemeslu. Bet - sistēmiski, nevis personiski. Un par to mēs runāsim," stāstīja Bordāns.

Kādā termiņā audits varētu tikt veikts, Bordāns gan neprognozēja. Ministram plānota tikšanās arī ar ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru, kurš jau izteicies, ka Juraša lietā uz prokuroru tiek izdarīts politisks spiediens.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt