Bordāns: daži RAT spriedumi – atsevišķu cilvēku interesēs; Stukāns pārsteigts

Slepenie Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) papīri, kas metot ēnu uz Rīgas apgabaltiesas darbu, liecinot, ka atsevišķi Rīgas apgabaltiesas (RAT) spriedumi tapuši atsevišķu personu grupu interesēs, nevis visas sabiedrības interesēs. Tas ir noticis laikā, kad tiesas priekšsēdētāja bija Sandra Strence, atzīst tieslietu ministrs Jānis Bordāns. Savukārt kādreizējais RAT vadītājs Juris Stukāns par notiekošo ir pārsteigts, vēsta Latvijas Radio.

Viņš ceturtdien Strenci atstādināja no amata pienākumu pildīšanas, un arī noraidīja viņas kandidatūru priekšsēdētājas amatam, lai gan konkursa komisija atkārtoti viņu atzina par piemērotāko kandidātu. Pašlaik Strences vietā ir iecelta tiesnese Daiga Vilsone.

Bordāns apgalvo, ka Strencei neuzticas, un pēdējais piliens esot bijusi vēstule no KNAB. Tajā esot norādīts uz aizdomīgiem spriedumiem, kas ir tapuši apgabaltiesā Strences vadīšanas laikā. Tādēļ esot apdraudēta ne tikai konkrētās tiesas, bet visas Latvijas tiesu sistēmas reputācija.

„Rīgas apgabaltiesā diezgan ilgstošā periodā ir notikušas darbības, kas liecina, ka atsevišķi taisītie spriedumi ir bijuši atsevišķu personu grupu interesēs, nevis visas sabiedrības interesēs, un tas ir noticis laikā, kad par šīs tiesas priekšsēdētāju ir bijusi Sandra Strence," pauda Bordāns.

Tiesnesis Juris Stukāns, kurš arī šoreiz pretendēja konkursā uz Rīgas Apgabaltiesas priekšsēdētāja krēslu, saka, ka viņš un daudzi citi tiesneši ir pārsteigts par KNAB vēstuli. Stukānam arī neesot ideju, kas tajā varētu būt rakstīts.

„Tiešām liels izbrīns ir par visu šo notikumu. Kādas lietas? Arī Satversmes tiesa pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē vērsās Ģenerālprokuratūrā ar iesniegumu par tiesnešu darbībām. Un šīs tiesnešu darbības daļa tika pārsūdzētas arī Apgabaltiesā, droši vien. Līdz ar to, visi notikumu kopsakarā, varbūt, var zīmēt kaut kādas saistības. Bet es domāju, varbūt, tam nav īsti pamata, jo, ja jau ir vēstule, tad tam, kam tā ir pieejama, droši vien, ir iespēja izvērtēt to nopietnību," atzina Stukāns.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs nekādus komentārus par šo vēstuli nesniedz. Tomēr neoficiāli ir zināms, ka vēstule Bordānam patiešām ir nosūtīta un tajā minētie fakti esot diezgan nopietni.

Gan Bordāns, gan Strence uzsver, ka vēstulē minētais neattiecas tieši uz Strences darbībām, bet gan uz viņas vadītās tiesas tiesnešu darbu.

Sandra Strence Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētājas amatā strādāja kopš 2008. gada. Toreiz viņa stājās amatā Jura Stukāna vietā, kurš ilgstoši bija tiesas priekšsēdētāja pienākumu izpildītājs. Toreizējais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš uzsvēra, ka Strencei ir labs redzējums par to, kā uzlabot Rīgas apgabaltiesas darbu, tostarp palielināt lietu izskatīšanas tempu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt