Bordāna plānoto tieslietu sistēmas auditu veiks Valsts kontrole

Starptautisku auditoru vietā tieslietu ministra Jāņa Bordāna (Jaunā konservatīvā partija) solīto tieslietu sistēmas izvērtējumu veiks Valsts kontrole. Auditam rezervēto pusmiljonu eiro ministrija gatava atgriezt valsts budžetā. Valsts kontrolē uzsver, ka tieši šāda revīzija bijusi plānota neatkarīgi no politiķu lēmumiem, un tieslietu ministra aicinājums vien pasteidzinājis revīzijas veikšanu par pusgadu.

Visaptverošs tieslietu sistēmas audits bija viens no skaļākajiem darāmo darbu pieteikumiem, tieslietu ministra amatā stājoties Jānim Bordānam. “Mēs jau šogad tuvākajā laikā uzsāksim padziļinātu audita veikšanu. Mēs vēlamies to veikt, lai būtu starptautiski auditori piesaistīti, un, protams, konkurss un iepirkums tiks rīkots diezgan nopietns,” šogad februārī solīja Bordāns.

Auditu bija plānots pabeigt līdz gada beigām, un tā veikšanai šī gada budžetā tika rezervēts pusmiljons eiro. Tomēr valdībā skatītā Tieslietu ministrijas informatīvajā ziņojumā redzams, ka auditam atvēlēto pusmiljonu šogad tomēr nav paredzēts apgūt. Bordāns pats šobrīd ir atvaļinājumā, bet kā norāda viņa birojā –

ministrs nolēmis, ka daudz efektīvāk nekā starptautiski auditori sistēmas izvērtējumu varētu veikt Valsts kontrole.

“Tieslietu ministrs, balstoties uz valdības lēmumu, aicināja Valsts kontroli izvērtēt iespēju pamainīt savus revīzijas plānus. Valsts kontrole izvērtēs visu, ko mēs bijām plānojuši izvērtēt attiecībā uz kriminālprocesu no izmeklēšanas līdz pat iztiesāšanai, attiecībā uz vēl kaut kādām atsevišķām kategorijām, tur mēs arī paši šobrīd strādājam,” stāsta tieslietu ministra biroja vadītājs Aldis Bukšs.

Valsts kontrole apstiprina – apjomīga revīzija par finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanu un iztiesāšanu patiešām bija plānota. Tā gan būtu veikta neatkarīgi no valdības vai Tieslietu ministrijas izvirzītajām prioritātēm. “Faktiski visos izvērtējumos kā viena no galvenajām problēmām  tiek definēta nespēja aizvirzīt procesus un nespēja tos iztiesāt,” skaidro Valsts kontroles padomes locekle Ilze Grīnhofa.

Valsts kontrolē stāsta – tā jau veikusi revīzijas gan par pirmstiesas izmeklēšanas efektivitāti, gan uzlabojumiem tiesu sistēmā. Un šāds visa procesa izvērtējums no iesnieguma policijā līdz tiesas spriedumam bijis loģisks nākamais solis.

“Ir pilnīgi skaidrs, ka Valsts kontrole absolūti neatkarīgi izvēlas savas revīziju tēmas, līdz ar to

šī ir tāda sakritība, ka faktiski mēs savā revīziju izvērtējumā jau arī bijām paredzējuši šādu revīziju veikt.

Mēs paredzam, ka pēc šīs revīzijas ieteikumi tiktu maksimāli ātri ieviesti. Nevis kā bija iepriekš, ka mēs trīs gadu garumā sarakstāmies un tāda risinājuma vēl nav,” norāda Grīnhofa.

Revīzija gan bijusi plānota nākamgad, bet pēc Tieslietu ministrijas aicinājuma tā tiks sākta jau augusta vidū. Kontrolē atzīst, ka ne visus jautājumus varēs izvērtēt pašu revidenti, tāpēc nākamgad plānots piesaistīt arī starptautiskus ekspertus.

“Tie varētu būt starptautiskie eksperti, kas jau ir pētījuši mūsu situāciju,

piemēram, Eiropas Komisijas, kas ir komisija tieši tiesu efektivitātei, saīsinājumā CEPEJ, arī Eiropas Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) eksperti,” atklāj Grīnhofa.

Pēc Tieslietu ministrijas teiktā, Valsts kontrole ekspertu piesaistei lūgusi nākamā gada budžetā ieplānot 200 000 eiro. “Nē, pusmiljons nesanāks. Jo tas darbs, ko mēs darīsim, protams, ir esošā budžeta ietvaros,” saka Valsts kontroles pārstāve.

Revīzijas noslēgums plānots nākamā gada beigās, kas ir gadu vēlāk nekā sākotnēji solītie starptautiskā audita rezultāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti