Dienas ziņas

Iepērcies internetā droši

Dienas ziņas

Ukrainā izcēlusies ķīlnieku krīze

Pēta Covid-19 izslimojošo bērnu atveseļošanos

BKUS pētījums: Bērni pēc Covid-19 pārslimošanas visbiežāk sūdzas par galvassāpēm un nogurumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Galvassāpes un nogurums – Covid-19 pārslimojušu bērnu biežākās postvirāla sindroma pazīmes. Tas atklājies Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārstu pētījumā, kurā izvērtēta to bērnu atveseļošanās, kuri pārslimojuši koronavīrusu un kuriem pēc atveseļošanās saņemtas divas negatīvas vīrusa testa atbildes.

Pētījumi tiek turpināti, bet pirmie rezultāti uzrāda, ka astoņiem no 28 bērniem, kuri kādu laiku atpakaļ pārslimojuši Covid-19 un kuriem ir pat divas negatīvas Covid-19 testu atbildes, konstatētas vismaz viena vai pat vairākas  blaknes, kas, pēc ārstu domām, ir pietiekami vērā ņemams daudzums.

Bērni sūdzas par ilgstoši paaugstinātu temperatūru, galvassāpēm, locītavu sāpēm, neizskaidrojamu nogurumu, arī pilnīgu ožas zudumu.

No visiem ar Covid-19 saslimušajiem bērniem stacionēti tikuši astoņi. Nevienam no viņiem nav bijusi ļoti smaga slimības gaita.

"Tas, ko pierāda pētījumi, nav svarīgi, vai cilvēks ir slimojis smagi vai ne, jo ilgstoši turpina saglabāties simptomi," norādīja pediatre, BKUS klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre.

Mediķi uzsver, ka pētījums vēl turpinās, un ir pateicīgi vecākiem, kuri piekrita piedalīties, un arvien gaida citu bērnu pieredzi, kuri izslimojuši Covid-19.

"Mums ir jābūt ļoti uzmanīgiem, brīžiem liekas, ka vīrus atgriežas, un atveseļošanās ir ļoti ilgstoša," sacīja Pavāre.

Šī pandēmija, kas turpina izplatīties ne tikai pasaulē, bet joprojām arī Latvijā, raksturīga ar to, ka trūkst pētījumos balstītu faktu un pierādījumu gan par slimības gaitu bērnu vecumā, gan iespējamām sekām, ko šāda infekcija atstāj uz organismu ilgākā laika periodā. Turklāt bērnu un pieaugušo slimības gaita atšķiras, norāda Bērnu slimnīcas mediķi. 

Pieejamie starptautiskie pētījumi liecina, ka aizvien vairāk pacientu piedzīvojuši, ka atveseļošanās var ilgt nedēļām un pat mēnešiem, ilgstoši saglabājoties dažādiem simptomiem ar dažādu to izteiktības pakāpi, kuri nopietni ietekmē pacientu ikdienas dzīvi, fizisko un emocionālo pašsajūtu. Biežāk minētie simptomi – ilgstošs nogurums, kas ietekmē ikdienas aktivitātes, izteikts nogurums pēc fiziskām aktivitātēm, nogurums pēc pamošanās, muskuļu un locītavu sāpes, kognitīvi traucējumi – grūtības koncentrēties, atmiņas traucējumi, ožas zudums, apetītes un garšas izmaiņas.

KONTEKSTS:

Jūlija sākumā Latvijā vērojams reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Reaģējot uz saslimstības pieaugumu, valdība nolēma atjaunot dažus ierobežojumus kafejnīcām un saīsināt kafejnīcu un restorānu darbības laiku. Tāpat nolemts reģistrēt katru ieceļotāju no ārvalstīm.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti