Biruta Eglīte: Sabiedrības daļa joprojām nav atguvusies no pārmaiņu apjukuma

Liela daļa sabiedrības tā arī nav atguvusies no apjukuma, ko radīja pāreja no padomju laikiem uz neatkarīgu valsti, uzskata Lauku bibliotēku atbalsta biedrības ilggadējā vadītāja Biruta Eglīte, kura ir viena no 43 šāgada Eiropas Pilsoņu balvas laureātiem.

Kopīgā Eiropas Pilsoņu balvas laureātu sveikšana notiks Briselē 16.-17.oktobrī.

Raksturojot sajūtas par Eiropas Pilsoņu balvas iegūšanu, Biruta Eglīte vispirms norāda, ka tas ir novērtējums Lauku bibliotēku atbalsta biedrībai un daudzajiem cilvēkiem, kas ar biedrības darbu saistīti.

„Protams, ka tas ir bezgala patīkami, ja tavs darbs ir novērtēts. Noteikti svarīgi arī mūsu turpmākajai darbībai. Tātad – mēs esam pamanīti, mēs esam atzīti, mūsu darbs ir vērtīgs un vajadzīgs,” atzīst Biruta Eglīte.

Brīžos, kad uznāk šaubas par darba vajadzību, Biruta Eglīte motivāciju smeļas reģionos pie novadu iedzīvotājiem un grāmatu svētkos, kuri vienmēr ir pārpildīti ar cilvēkiem.

„Un tad es saprotu – to vajag turpināt, to vajag darīt, lai cik kādreiz noraidoši izturas tieši mūsu politiķi,” norāda Lauku bibliotēku atbalsta biedrības ilggadējā vadītāja, skaidrojot, ka uz grāmatu svētkiem laukos vienmēr tiek aicināti arī politiķi, valdības pārstāvji, ministri, Saeimas un Eiroparlamenta deputāti, lai skaidrotu tās norises, kuras šobrīd notiek, jo tās ārkārtīgi interesē cilvēkus.

Daži politiķi nekautrējas aizbraukt uz laukiem un teikt: lauki mirst, jums ar to ir jāsamierinās. Tie ir briesmīgi vārdi, un laucinieki to noteikti negrib dzirdēt. Viņi domā citādi. Viņi arī cīnās visiem spēkiem, lai noturētu laukus, lai tur būtu iedzīvotāji, lai tur būtu dzīvība,” stāsta Eglīte.

Salīdzinot šā brīža noskaņojumu Latvijas laukos ar padomju laikiem un pārmaiņām, kas gāzušās pāri, Biruta Eglīte stāsta, ka sabiedrībā valda apjukums.

„Liela daļa sabiedrības, manuprāt, tā arī nav atguvusies no apjukuma. Tevi regulēja, tev pateica priekšā, kas jādara, tev bija garantēta darbavieta, kāds izdomāja tavā vietā, kur iet un ko domāt. Bet šis ir iniciatīvas laiks. Katram cilvēkam ir sevī jāatrod tas spēks, ar kuru pastāvēt,” uzskata Biruta Eglīte. „Liela daļa sabiedrības ir vienkārši apjukusi. Viņiem liekas: neviens gar mums neliekas zinis, visi par mums ir aizmirsuši, mēs šai valstij neesam vajadzīgi. Tāpēc arī daudzi brauc prom. Joprojām, jo tālāk no centra, jo spēcīgākas ir šīs izjūtas, taču jāņem dzīve savās rokās. Nevajag gaidīt, ka kāds atnāks un pateiks priekšā!”

Grāmatu svētkos Lauku bibliotēku atbalsta biedrība cenšas runāt par to, kā cilvēkam atrast sevi šajā laikā. Biruta Eglīte uzskata, ka sabiedrība to mācīsies vēl ilgi. Varbūt nomainīsies vēl vairākas paaudzes, jo cilvēka apziņa ir tā, kas mainās vislēnāk.

Eiropas Pilsoņu balvu kopš 2008. gada piešķir pilsoņiem un organizācijām par izciliem sasniegumiem, veicinot ES iedzīvotāju savstarpējo sapratni un ciešāku integrāciju, kā arī sekmējot pārrobežu sadarbību ES ietvaros, kas stiprina Eiropas garu.

Birutas Eglītes kandidatūru ieteica Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, jo "Biruta Eglīte rūpējas par to, lai ES kļūtu par pazīstamu draugu katram Latvijas iedzīvotājam, nevis birokrātisku, sarežģītu, nesaprotamu struktūru".

Sandra Kalniete, atbalstot Birutas Eglītes kandidatūru, slavē viņas rīkotos Novadu grāmatu svētkus, kas pat vistālāko vietu iedzīvotājos nostiprina Eiropas pilsoņu izjūtu. Cits žūrijas loceklis Roberts Zīle piebilst, ka patlaban Birutas Eglītes darbs ir īpaši nozīmīgs, jo pieaug eiroskepticisms.

Pati Biruta Eglīte kā savu galveno dzīves principu nosauc prieku par jebko, kas notiek apkārt, kas gan jāmācās visu mūžu. Viņu priecē ES iedzīvotāju dažādība - Lauku bibliotēku atbalsta biedrības rīkotajos Novadu grāmatu svētkos viņi cenšas gan diskutēt par atšķirīgo, gan meklēt kopīgo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti