4. studija

Kāpēc vairs pasē neļauj rakstīt laulātā vārdu, asinsgrupu un dzīvesvietas adresi?

4. studija

Kādu sodu var saņemt, pie savas mājas izkarot NATO karogu?

Padomju savienības laikos iegūtā izglītība

Birokrātijas dēļ neatzīst padomju laikā augstskolā apgūtās elektrozinības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šodien darbu meklē gan tie, kuriem diploms ir iegūts neatkarības laikos, gan tie, kuriem diploms ir kabatā jau no padomju laikiem, un te nu sākas neērtas situācijas. Tādā nonācis Juris, kura padomju laikā augstskolā apgūtās elektrozinības atbildīgā komisija neatzīst.

"Mēs varam pielīdzināt padomju laiku izglītību konkrētam izglītības līmenim. Šinī gadījumā valsts likumdevēji ir vienojušies, ka tā ir maģistra līmeņa izglītība, ņemot vēra izglītības garumu, arī to, cik bija daudz mācību priekšmetu, tad bija kvalifikācijas eksāmens, kvalifikācijas darbs," stāsta Akadēmiskās informācijas centra direktore Baiba Ramiņa.

Toreiz iegūtā un šodien pielīdzinātā izglītība noder daudziem, tomēr ir savi klupšanas akmeņi. Viens no tiem bijušā Rīgas Politehniskā institūta specialitāte – radioinženieris. Lai arī šodien šī izglītība pielīdzināta maģistra grādam, to neņem vērā komisija, kas elektriķiem piešķir elektrodrošības augstāko grupu, kas jākārto katru gadu.

"Viņi paņēma diplomu un pateica, ka šis diploms neatbilst elektrotehniskai izglītībai, un tāpēc viņi uz šī diploma pamata man nevar piešķirt to grupu, jo man nav saistības ar elektrozinībām," stāsta Juris, kurš augstskolu pabeidzis padomju gados.

Iemesls birokrātisks: diplomā nav viens vārds - "elektrozinības". Lai gan sekmju lapu izrakstos melns uz balta rakstīts, ka Juris apguvis elektrozinības, komisija uzskata, ka tās jāmācās no jauna.

"Pamattehniskie priekšmeti jau nav mainījušies, kā elektrotehnikas pamatus apguva mūsdienās, tā tos apguva toreiz," norāda Juris.

Lai noskaidrotu, vai ir iespējams koriģēt specialitātes nosaukumu, pievienojot tai vārdiņu "elektrozinības", Juris ar visu diplomu devās uz Akadēmiskās informācijas centru.

"Ir jāņem vērā, ka viņi var uzskatīt, ka šīs te zināšanas ir novecojušas. Varbūt ir jāpiemācas klāt, daudzi piemācas klāt," klāstīja Ramiņa. Juris gan iebilst: "[..] Tāda tīra elektrība, es šaubos, vai tur kaut kas ir jāpiemācās."

"Redziet – mēs nodarbojamies tikai ar diplomu pielīdzināšanu. Mūsu jautājums ir pateikt – vai viņš atbilst maģistra līmenim vai neatbilst," norādīja Ramiņa.

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) vadītāja Līga Meņģelsone norādīja, ka padomju laikā iegūtā izglītība ir ļoti laba. "Tam ir ļoti labs pamats, un tieši šajā laikā apmācītie inženieri un profesionālās iemaņas ir ļoti augstā līmenī," norāda LDDK vadītāja.

To, ka viena vārda dēļ kādreiz apgūtās zinības nav derīgas, LDDK ģenerāldirektore uzskata par birokrātiju, kas var novest pie bēdīgām sekām.

"Drīzāk mēs bažījamies un runājam gan ar Ekonomikas ministriju, gan ar Izglītības ministriju par to, ka drīz šie padomju laikā apmācītie inženieri un citi speciālisti izies no darba tirgus un ka tad būs liels iztrūkums, jo tik, cik notiek tā dabiska novecošanās, tik daudz neienāks iekšā darba tirgū," atzīmēja Meņģelsone.

Lai mainītu Ministru kabineta noteikumos vienu vārdu –  jāklauvē pie ministriju durvīm, bet to, cik laika paies, līdz tas tiks nomainīts, neviens pateikt nevar.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti