Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Bioloģisko atkritumu šķirošanas ieviešana Pierīgā sokas gausi

Bioloģisko atkritumu šķirošanas ieviešana Pierīgā sokas gausi

Prasības par bioloģisko atkritumu dalīto vākšanu tika noteiktas jau 2018. gadā. Pierīgā tā saukto zaļo un pārtikas atkritumu šķirošana daudzviet vēl nav pat sākta. Biokonteineru pie daudzdzīvokļu mājām lielākoties nav, jo iedzīvotāji šķiro maz un bioloģisko atkritumu izvešana varot iznākt pat dārgāka nekā sadzīves atkritumu savākšana.  

Atšķirībā no citām pašvaldībām, kur bioloģisko atkritumu šķirošana jāuzsāk 2023. gadā, pašvaldībās, no kurienes atkritumi tiek vesti uz poligonu “Getliņi”, bioloģiski noārdāmie atkritumi bija jāsāk šķirot jau no šā gada sākuma. Tomēr ne visas pašvaldības to dara.

Ķekavas novadā bioloģisko atkritumu šķirošana esot uzsākta privātmājās un juridiskajiem klientiem, bet pie daudzdzīvokļu mājām brūnais konteiners, kurā jāliek zaļie un pārtikas atkritumi, esot tāds kā eksperiments, un vēl tikšot vērtēts, cik šāds projekts ir dzīvotspējīgs

“Motivācija bioloģisko atkritumu šķirošanai un vispār jebkādai šķirošanai ir finansiālais ieguvums. Šobrīd tā situācija ir tāda, ka iedzīvotāji nav gatavi masveidā to darīt, līdz ar to atkritumu apsaimniekotāja piedāvātā cena ir lielāka nekā parasto sadzīves atkritumu savākšanai,” skaidroja Ķekavas novada pašvaldības Īpašumu pārvaldes vadītājs Edgars Melnieks.

Arī uzrunātie iedzīvotāji  teic, ka pagaidām bioloģiskos atkritumus nešķiro.

“Doma ir, bet es vēl neesmu tikusi līdz tam, lai saprastu, kā mājās izvietot tos vairākus konteinerus, kur šķirot,” atzina Baložu iedzīvotāja Skaidrīte.

Olaines novadā par bioloģisko atkritumu šķirošanu vēl tikai domā.

No 1. marta konteineri bioloģiskajiem atkritumiem tikšot uzlikti slēgtos konteineru laukumos Jaunolainē un Gaismas ciematā, bet līdz gada beigām arī Olainē. Arī šeit lielākās bažas esot par pareizu šķirošanu, kas būtiski ietekmēs cenu.

AS “'Olaines ūdens un siltums” atkritumu apsaimniekošanas iecirkņa vadītājs Sandris  Raitums stāstīja, ka “iedzīvotājiem ir ļoti jāmaina savi paradumi, lai pareizi nošķirotu šos atkritumus, jo parastos atkritumus poligons ''Getliņi'' pieņem par 66 eiro tonnā, tad bioloģiskos par 5 eiro, bet, ja viņi neatbilst šai klasei – bioloģiskajiem atkritumiem, ja tur ir kaut kādi piejaukumi, plēves vai  vēl kaut kas, kas sabojā to masu, tad automātiski tas tiek pieņemts par 90 eiro, kas ir dārgāk nekā sadzīves atkritumi”.

Ķekavas novada pašvaldības Īpašumu pārvaldes vadītājs Edgars  Melnieks norādīja, ka “daudzdzīvokļu māju konteineru laukumi vietām ir slēgti, bet tas neizslēdz iespēju kādam citam, kurš neko par šādu nav dzirdējis, kas ir bioloģiskie atkritumi,  izmest kaut kādu lietu”.

Lielākais Pierīgā strādājošais atkritumu apsaimniekotājs skaidro, ka šobrīd Rīgā un Pierīgā kopumā uzstādīti 115 specializētie biokonteineri. 

Pēc SKDS veiktās aptaujas rezultātiem atkritumus šķiro 2/3 iedzīvotāju, bet bioloģiskos tikai ceturtā daļa.

“Viss šis Covid-19 laiks rada citas prioritātes, un īsti tādas skaļas komunikācijas no pašvaldību vai no ministrijas puses nav bijušas; nav bijis tā, ka būtu ļoti skaļi aicinājumi tagad sākt šķirot  bioloģiskos atkritumus,” sacīja SIA “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics.

Cik Pierīgas  pašvaldībās pašreiz tiek šķiroti bioloģiski noārdāmie atkritumi, neesot zināms.

Vides ministrija šādus datus gan pieprasījusi no pašvaldībām, bet visas atbildes vēl neesot  ne saņemtas, ne apkopotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt