Bioloģe: Ūdens ir dzīvība; tā vērtība jāapzinās

Ūdens ir mūsu planētas dzīvības avots - spēcīgs un trausls vienlaicīgi.  Ūdens diena ik gadu 22.martā tiek atzīmēta visā pasaulē, arī Latvijā, lai atgādinātu par ūdens neaizstājamo nozīmi cilvēka dzīvē. Jau pats cilvēks vairumā sastāv tieši no ūdens, bet ūdens apkārt nodrošina cilvēces eksistenci, veselību, iztiku, ražotni arī vizuālo baudu.

Ūdens jau nav tikai tas, ko dzeram no krāna vai akas, ūdens ir ezeros, upēs un jūrās. Mēs Latvijā esam „slapja” zeme, saka biologi, ūdens  mums ir daudz, tomēr tas nenozīmē, ka pret šo dabas resursu  jāizturas vienaldzīgi. Ūdens un vide apkārt ūdeņiem jāsaudzē   un labi, ka ir vismaz viena  diena gadā, kas veltīta tieši ūdenim un domām par šo vērtību.

Pasaulē dzīvo 7 miljardi cilvēku , no kuriem katrs dienā izdzer vidēji no diviem līdz četriem litriem ūdens. Ūdens ir cilvēces neiztrūkstoša ikdiena un eksistence.

„Ārsti rekomendē vismaz astoņas glāzes ūdens dienā, kādas četras es izdzeru,” - Irēna par Vispasaules dienu ir dzirdējusi  un ir pārliecināta, ka šādai dienā gadā ir jābūt, jo bez ūdens cilvēces vienkārši nebūtu. Viņasprāt, par ūdens vērtību jāatgādina, lai saprastu, ka globāli tā ir problēma.

Latvijā ūdens trūkums pagaidām nav jaušams, saka biologi, mūsu valsts ir savā ziņā pat „slapja”, tomēr tas nemazina vēlmi  aizdomāties par ūdens vērtību un nozīmi cilvēces eksistencē, saka Daugavpils universitātes Sistemātiskās bioloģijas institūta projektu administratore, bioloģe  Jolanta Bāra:

„Ūdens ir viena no dzīvības pamatlietām, bez tā dzīvot nevaram. Svarīgs ir tīrs ūdens dzeršanai, arī tehniskām vajadzībām. Tā ir liela dabas daļa. Mums ir mitrāji, purvi, kur dzīvo daudzas putnu, abinieku sugas, kas saistītas ar ūdeni. (..)”

Pasaulē ir vietas, kur trūkst  ūdens, cilvēki tur novērtē šo dabas resursu; mums ir jāmācās to darīt, lai ūdens - turklāt - tīrs saglabātos nākamajām paaudzēm, uzsver bioloģe Jolanta Bāra:

„Mēs arī atpūsties gribam pie ūdeņiem, lai tas būtu tīrs, lai apkārtne būtu tīra. Jādomā arī par ikdienas izvēli – vai lietot veļas pulverus, vai lietot lauksaimniecībā ķimikālijas, jo tas tālāk nonāk ūdenī un tas kļūst gan ar organiskām, gan ķīmiskām vielām piesārņotāks.”

Tāpēc vismaz šodien - Vispasaules ūdens dienā - cilvēkiem malkojot dienišķo ūdens glāzi, nebūtu par ļaunu aizdomāties par ūdeni kā vērtību – par ūdeni un savu veselību, uzsver Jolanta Bāra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt