Pēcpusdiena

Sākotnējie rezultāti: Ukrainas parlamenta vēlēšanās uzvar Zelenska partija

Pēcpusdiena

Latvijas zinātnieki pirmo reizi pētīs ledājus Svalbārā

Vides dienests pārmet "Biolaram" vilcināšanos sakopt Zemgalē piesārņotās ceļmalas

«Biolar» noliedz Zemgales piesārņoto lauku sanācijas vilcināšanu

AS “Olaines ķīmiskā rūpnīca “Biolars””, pārsūdzot Valsts vides dienesta (VVD) lēmumus Zemgalē izlieto indīgo ielu lietā, kas noteica rūpnīcai uzlabot vides prasību ievērošanu un nodrošināt piesārņotās teritorijas sanāciju, nevilcina sanācijas darbus, bet gan vēlas iegūt precīzas analīzes par visiem piesārņotajiem objektiem, Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” skaidroja uzņēmuma "Biolar" pārstāve, zvērināta advokāte Viktorija Jarkina.

Viņa norādīja, ka nav tā, ka uzņēmums neko nav darījis kopš piesārņojuma konstatēšanas – ir noslēgts līgums par izpētes darbiem, grunts analīzēm. Advokāte skaidroja, ka konstatēts piesārņojums 16 objektos, bet no tiem grunts analīzes paņemtas 5 objektos, ūdens – 4.

“Biolar” informējis Valsts vides dienestu un saskaņošanai nosūtīja darba programmu, kur paredzēts veikt analīzes, lai varētu runāt par sanācijas plāna izstrādi, skaidroja advokāte.  

“Kā var novērst piesārņojumu, nezinot aktuālo stāvokli?” norādīja advokāte.

Viņa arī pastāstīja, ka viņai nav ziņu un pierādījumu, ka no rūpnīcās būtu notikusi ķīmisko vielu zādzība. Kontroles pārbaudēs 1. martā un tagad konstatēts, ka rūpnīcas teritorijā glabātais konkrēto ķīmisko vielu daudzums nav mainījies. Bet iespējamā pārkāpumā iesaistītā persona ar rūpnīcu nav saistīta.   

Advokāte arī uzsvēra, ka uzņēmums aktīvi sadarbojas ar tiesībsargājošajām iestādēm, kas izmeklē piesārņojuma lietu. 

Valsts vides dienesta Jelgavas reģionālās pārvaldes direktors Hārdijs Vērbelis gan raidījumam “Pēcpusdiena” pauda, ka uzņēmums varētu vilkt laiku, lai mazinātu piesārņojuma līmeni, jo “ar laiku jebkurā gadījumā piesārņojums mazināsies”.

Bija jābūt rīcībai jau pēc pirmo analīžu rezultātiem, bet nekāda rīcība, izņemot papīru stumdīšanas turp šurp, nesekoja, norādīja Vērbelis.  

 KONTEKSTS:

Pārkāpumi "Biolars" atklājās pēc tam, kad maija beigās vides inspektori un policijas darbinieki pieķēra kādu personu, kas ceļu un tīrumu malā lēja indīgu šķidrumu.  Vides dienestā norādīja, ka noziegums pret vidi pastrādāts apzināti - lai atbrīvotos no ķīmisku vielu pārpalikumiem, kas radušies ražošanas procesā. Tika secināts, ka šķīdums satur cianīdjonus, kuri rodas "Biolars" ražošanā. Piesārņotāju apcietināja, un policija ierosinājusi kriminālprocesu par būtisku kaitējumu videi. Līdz šim atrastas 18 vietas, kur indīgais šķīdums izliets Jelgavas, Ozolnieku, Bauskas, Rundāles un Tērvetes novadā.

Valsts vides dienests brīdinājis Olaines ķīmisko rūpnīcu "Biolars" par darbības daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu.

Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Valsts vides dienesta inspektori rūpnīcas teritorijā konstatējuši būtiskus pārkāpumus bīstamo atkritumu - dažādu ķīmisko vielu atlikumu - uzglabāšanā, kas notikuši ilgstoši. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem brīdinājums var būt pirmais solis ceļā uz uzņēmuma darbības apturēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt