Sadaļas Sadaļas

Dienas notikumu apskats

Čakša Tukuma slimnīcai iesaka rūpīgāk izvērtēt, vai pacientiem jāārstējas slimnīcā

Dienas notikumu apskats

E-veselību atliek līdz septembrim – tajā būs slimības lapas un apmaksāto zāļu receptes

Paņemti paraugi Ūnijas ielā, kur uzieta ķimikāliju glabātuve

«Biolar»: Ķīmiskās vielas Ūnijas ielā «mantotas» kopā ar teritoriju

Lai noskaidrotu iespējamo vides piesārņojuma līmeni, paņemti augsnes un kanalizācijas ūdens paraugi Rīgā, Ūnijas ielā, kur piektdien atrastas nepiemēroti uzglabātas ķīmiskās vielas uzņēmumam "Biolars" piederošā īpašumā - gan pamestās telpās, gan arī ārpus tām. Uzņēmums paziņojis, ka ķīmiskās vielas esot mantojums, ko uzņēmums ieguva teritorijas privatizācijas ceļā. 

Ķimikālijas uzņēmuma ieskatā bijušas atbilstoši sagatavotas izvešanai uz rūpnīcas teritoriju Olainē. Savukārt Vides dienests uzsver, ka tie ir ķīmiskie atkritumi un uzglabāti videi nedrošos apstākļos.  

Ūnijas ielā uzņēmumam "Biolars" piederošā īpašumā, atrodas vairākas pamestas ēkas, līdzās ir arī autoremonta darbnīca netālu ir autostāvvieta. Tāpat kaimiņu adresē ir Ūnijas centrs, kur atrodas biroji un noliktavas.

Šobrīd ēkas, kur piektdien, 25.novembrī, atrasti ķīmiskie atkritumi tiek apsargātas, un Vides dienests vēl turpina apzināt atlikušo ķīmisko vielu daudzumu teritorijā. Līdz šim izvestas 18 tonnas ķīmisko atkritumu.

Vietējie iedzīvotāji un ļaudis, kas rajonā strādā, par ķīmisko vielu glabātavu neko nav zinājuši, nekādu brīdinājuma zīmju apkārtnē arī neesot bijis.

Speciālisti pirmdien, 28.novembrī, apsekojot teritoriju paņēmuši arī augsnes un kopējās kanalizācijas sistēmas ūdens paraugus, lai noskaidrotu iespējamo piesārņojuma līmeni vidē.

Tāpat dienests veicis grāmatvedības datu pārbaudi ķīmiskās rūpnīcas “Biolars” birojā Olainē. Veikta arī pārbaude atkritumu apsaimniekotāju "Corvus Company" uzņēmumā, ar kuru “Biolar” rūpnīcai ir līgums par atkritumu apsaimniekošanu Rīgā.

Vides dienesta inspektors Kalvis Avotiņš stāstīja, ka pašlaik dienests cenšas ievākt pēc iespējas vairāk datu, lai saprastu, kāda ir atkritumu aprite abos uzņēmumos. Kopumā teritorijā atrastas astoņas dažādas vielas, arī to paraugi nodoti laboratorijās, lai varētu pārbaudīt, vai ir kāda saistība starp šīm vielām un augsnes un ūdens paraugiem.

“Bārija hidroksīds tā ir tikai viena daļa, un tas tika noskaidrots pēc iepakojumiem, kur varēja šo uzrakstu izlasīt, bet tur ir diezgan liela daudzveidība, tāpēc akreditētā laboratorija tiks veikta ekspertīze, lai mēs varētu tieši zināt, kas tās ir par vielām, kas tur ir absolūti neatbilstoši, absolūti bezatbildīgi turētas, un pieļauju, ka turētas samērā ilgu laiku, atzina Valsts vides dienesta pārstāve Maruta Bukleviča.

Uzņēmums “Biolars” preses paziņojumā norādījis, ka ķīmiskās vielas esot mantojums no Valsts bioķīmisko preparātu eksperimentālās rūpnīcas, ko uzņēmums ieguva privatizācijas ceļā.

Ķīmiskie atkritumi uzņēmuma ieskatā bijuši atbilstoši sagatavoti izvešanai uz rūpnīcas teritoriju Olainē. Uzņēmums arī norādījis, ka šīs ķīmiskās vielas tika izmantotas pārtikas citronskābes ražošanai un tās neesot toksiskas.

Plašākus komentārus “Biolars” pārstāvji Latvijas Radio un LTV atteica.

Ķīmiskās vielas uzgāja “Latvijas gāzes” darbinieki, kuri dienu iepriekš blakus adresē konstatēja nelikumīgu gāzes pieslēgumu

“Latvijas gāzes” inspektori  norādīja, ka uz mucām krievu valodā bijis uzraksts “inde”. Turklāt bārija hidroksīds, kas atradies daļā mucu zem klajas debess, reaģē ar ūdeni. 

“Sprādzienbīstams tas nav, taču tiešā saskarē tas var izraisīt ļoti spēcīgus apdegumus,” atzina Bukleviča.

Arī Avotiņš stāstīja, ka Ūnijas ielā uzņēmuma teritorijā ķīmiskās vielas glabātas nepiemērotos apstākļos. Turklāt viena no vielām ir cilvēkam saskarē bīstamais bārija hidroksīds.

 Lielākā daļa iepakojumu atradušies ārpus telpām, neapsargāti, kā arī atsevišķi iepakojumi bijuši bojāti.

Šajās dienās no teritorijas tika izvestas 18,6 tonnas dažādu vielu. Bez jau izvestā ķīmisko atkritumu apjoma Vides dienests vēl apsekos citas teritorijas ēkas, kur atrodoties vēl iepakojumi ar nezināmas izcelsmes vielām un laboratorijai līdzīgas telpas. Savukārt Valsts policija saistībā ar atklātajām ķimikālijām ierosinājusi kriminālprocesu.

Policijā norādīja – kamēr visi fakti nav izvērtēti, vēl ir pāragri runāt par iespējamo atbildību attiecībā uz ķimikāliju uzglabāšanu. Savukārt, saistībā ar nelegālajiem gāzes pieslēgumiem kaimiņu teritorijā, atbildīgajiem draud kriminālatbildība.

“Laikam cilvēkiem ir īsa atmiņa un viņi ir aizmirsuši Zolitūdes traģēdiju. Ja šis viss nelegālais pieslēgums ar visu noplūdi, un  vēl nākamajā dienā atradām ķimikālijas blakus.. Tur bija piecas minūtes no traģēdijas,” sacīja “Latvijas gāzes” inspektors Jānis Miķelsons.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt