Tieša runa

«Tiešā runa» Masveida krāpšana Latvijas lielākajā tirdzniecības vietā Rīgas Centrāltirgū.

Tieša runa

«Tiešā runa» Izglītības nozares reformas

«Tiešā runa» Masveida krāpšana Latvijas lielākajā tirdzniecības vietā Rīgas Centrāltirgū

Bijusī VID vadītāja: Centrāltirgū notiekošais ir organizētā noziedzība

Situācija ar negodīgu tirgošanos Rīgas Centrāltirgū nav atrisināma tikai ar Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) spēkiem, jo tur notiekošais ir organizētā noziedzība, un tas jārisina Ekonomikas policijai. Tā intervijā LTV raidījumā “Tieša runa” norāda bijusī VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Tikai ar PVD un VID inspektoru darbu Centrāltirgū nebūs līdzēts situācijas uzlabošanai, jo pašlaik tā ir tikai cīņa ar sekām. Neesot jēgas sodīt tikai vienu kundzi, kurai ar ratiem pieved to preci, bet gan sākumā jācīnās ar perēkli. 

Problēma esot daudz fundamentālāka – tā ir organizētā noziedzība. Tāpēc ar šo problēmu būtu jāstrādā Ekonomikas policijai, veicot savu analītisko darbu, saka Pētersone.

Turklāt savulaik par šīm problēmām spriedusi speciāla darba grupa un tapis plāns, kādā secībā un kam jānodod materiāli, ja inspektori konstatē pārkāpumus. Taču neveiksme ar tā īstenošanu saistās ar patiesu velmi sadarboties un  resursiem.

Arī biedrības „Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietnieks Juris Cīrulis piekrīt, ka Centrāltirgū notiekošais ir noziegumi, kuriem būtu jāseko kriminālvajāšanai. Ne PVD, ne VID pilnvaru šādu lietu risināšanai nav.

Tikmēr zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (Zaļo un zemnieku savienība) atzina, ka problēmas Centrāltirgū ir zināmas jau gadiem – ja tirgū parādās inspektori, tur sāk darboties tirgotāju savstarpējā apziņošanas sistēma. To savām acīm šovasar pieredzējis arī pats ministrs, kurš stāsta, ka, ierodoties tirgū ar PVD inspektoriem, 60% tirdzniecības vietu bija slēgtas. Lai gan tas bijis zemeņu laiks, tajā brīdī tirgoti tikai kartupeļi, burkāni un dilles. Vēlāk dienas laikā inspektori vēlreiz negaidīti ieradās tirgū un atklāja virkni pārkāpumu, konfiscējot piecas tonnas pārtikas.

Piedāvājot problēmas risinājumus, ministrs mudina mainīt noteikumus attiecībā uz Centrāltirgus pārvaldnieku, kuram būtu jānosaka pienākums, nevis tiesības pieprasīt un  pārbaudīt informāciju no tirgotājiem.

Savukārt Ināra Pētersone risinājumu redz datubāzes izveidē par tirgotājiem tirgū, kas ļautu inspektoriem mērķtiecīgāk doties pārbaudēs.

Tikmēr Rīgas domē pie varas esošās partijas “Saskaņa” pārstāvis, Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš norāda, ka Centrāltirgus ir teritorija, kas atrodas Rīgas pašvaldības īpašumā un kuras telpas tiek izīrētas komersantiem. Bet pienākums veikt pārbaudes ir VID un PVD, kā arī Patērētāju tiesību aizsardzības centram būtu jāseko līdzi problēmām ar patērētāju maldināšanu. Savukārt pašvaldība finansē atsevišķas štata vietas policistiem, kas dežūrē tirgū.

Elksniņa ieskatā problēma ar nespēju izkontrolēt tirgū notiekošo esot saistīta ar vieniem un tiem pašiem inspektoriem, kuri gadiem veic pārbaudes. To noliedz bijusī VID vadītāja Pētersone, sakot - tematiskajās operatīvajās pārbaudēs nenāk vieni un tie paši inspektori.

Raidījums "Aizliegtais paņēmiens" jau ziņoja, ka nodokļos no tirgus miljoniem valsts saņem grašus, jo no nodokļu maksāšana izvairās gan lielie dārzeņu vairumtirgotāji, vidējā līmeņa tirgotāji, gan arī mazumtirgotāji.

Tirgotāji neuzrāda patiesos tirdzniecības apjomus, bet pati tirgošanās visbiežāk notiek bez kases aparātiem. Turklāt ziņas par inspektoru pārbaudēm tirgotājiem nopludina pats Centrāltirgus.

Vēlāk policija sāka kriminālprocesu aizdomās par grāmatvedības dokumentu slēpšanu un viltošanu mantkārīgā nolūkā uzņēmumā, kas piegādājis augļus un dārzeņus visiem lielākajiem Latvijas tirgiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt