Aktuāli

Būvvalde žogu celšanai prasa arhitekta izstrādātus projektus, bet RD uzceltajiem to nav

Aktuāli

Deputāts Andris Bērziņš par Inčukalna gudrona dīķu likvidāciju

Kā apmaksāt veselības aprūpi?

Bijusī veselības ministre: Papildu maksājums strādājošiem nebūs godprātīgs risinājums

Ja atbalstīs premjera Māra Kučinska (Zaļo un Zemnieku savienība) vadītās darba grupas piedāvāto visskaļāk izskanējušo priekšlikumu, ka strādājošajiem ik mēnesi būs jāmaksā vidēji 20 eiro, tas nebūs ne solidārs, ne godprātīgs risinājums. Tā intervijā Latvijas Radio saka kādreizējā veselības ministre Ingrīda Circene, kura ir pret papildu maksājumiem tiem, kas jau maksā nodokļus.

Pirms vairākiem gadiem, meklējot nozarei vajadzīgo  naudu, Circenei bija iecere sasaistīt plānveida veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksu un iezīmēt šo nodokli, taču politiķi šādu ceļu neizvēlējās.

Pašlaik izskan versijas par fiksētu vai procentuālu maksājumu. Kā jūs vērtējat visu procesu pēdējos gados?

Beidzot ir atzīta kļūda un neizlēmība, kas notika pirms trim gadiem, cerot, ka notiks brīnums un viss pats no sevis atrisināsies. Diemžēl brīnums nenotika. Ja paskatāmies likumprojektu, kam vajadzēja stāties spēkā 2014.gada 1.jūlijā, tad 2017.gadā medicīnai būtu 3,9% no iekšzemes kopprodukta. Tā iespēja ir palaista garām, jādomā, ko darīt šodien.

Valdības lēmums būtībā bija palikt pie tā, kas ir?

Rudenī līdzīgi pieņēma lēmumu nedarīt neko. Tas, kas tika nosaukts par valsts obligāto apdrošināšanu, ir tas pats, kas ir šodien. Visiem viss pienākas, tikai šodien vairs nav ko saņemt. Iespējams, tagad veicot nodokļu reformu, kas ir pareizs solis, atkal ir atstāta novārtā tā sadaļa, kas attiecas uz veselības maksājumiem.

Tagad izskan versijas par fiksētu vai procentuālu maksājumu. Ko par to domājat?

Fiksēts maksājums nācis no ekspertiem, kuri īsti nav iedziļinājušies sistēmā. Nevar salīdzināt, ja ir minimālā alga 380 eiro mēnesī vai 3800 eiro mēnesī. Šajā gadījumā minimālās algas saņēmējs maksā tieši 10 reizes vairāk. Tas nav ne solidāri, ne godprātīgi. Kam ir 3800 eiro alga, nav motivācijas maksāt, jo viņš nopērk pakalpojumu, kad viņam to vajag. Šis piedāvājums nav dzīvotspējīgs daudzu iemeslu dēļ.

Ja būtu noteikta procenta maksājums?

Tad tas ir veselības nodoklis, kā citās valstīs. Nodoklis procentuāli no algas. Tas ir solidāri.

Jūs atbalstītu šādu risinājumu?

Esmu pret nodokļu pieaudzēšanu. Manā likumprojektā bija iezīmēta esoša nodokļa daļa, to var nosaukt par veselības nodokli, tas nekādas raizes nevienam neradītu un lielāku maksājumu nodokļu maksātājam nav.

Kāds būtu labākais risinājums?

Ja reformā mazinās iedzīvotāju ienākuma nodokli, šo vienu procentu var pārlikt un nosaukt par veselības nodokli. Nesamazināt par trīs, bet par diviem procentiem nodokli. Būs reformā samazināti nodokļi - divi procenti ir diezgan būtisks samazinājums, savukārt viens procents netiek samazināts, bet nosaukts par veselības nodokli.

Jūs domājat, ka jāiezīmē kāda esoša nodokļa daļa?

Ar šo naudu būs par maz, jo viens procents nedos vairāk kā 70 miljonus. Lai dabūtu masu, ar ko pacelt mediķu algas, jāraugās nozarēs, kur finansējums ir virs vidējā Eiropā. Šīm nozarēm var būt politiski stratēģisks uzstādījums turpmākos piecus vai 10 gadus nenāk ar jaunām politiskām iniciatīvām, meklē iespējas esošā budžeta ietvaros. Nevar būt, ka mums ir vissliktākais finansējums veselībai, bet ir pārfinansēts transports, pašvaldību daļa, kultūra, izglītība, atbalsts ekonomikai, tikai tā ekonomika kaut kā īsti neaug. 

Tātad esat pret veselības nodokli kā jaunu nodokli?

Pilnīgi noteikti pret to, ka tiek veikts atkal jauns papildu maksājums, ja mums ir tik liela ēnu ekonomikas daļa. Ir jābūt motivācijai tiem, kuri nemaksā, lai viņi nāk ar savu maksājumu. Nevis visu laiku tikai izdomājam jaunus nodokļus tiem, kuri jau ir maksātāji. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt