Panorāma

Psihoterapeita konsultācija kā virtuāla spēle

Panorāma

Panorāma

Dzīvesvietas maiņas dēļ tiesa vairākkārt atlikta

Bijušās tieslietu ministres Brokas lietas izskatīšana atkal atlikta uz septembri

Bijusī tieslietu ministre Baiba Broka joprojām nav sēdusies uz apsūdzēto sola par iespējamo kukuļņemšanu. Lietu kavē tas, ka Broka dzīvo Apvienotajos Arābu Emirātos, kas pagaidām neatbild uz Latvijas lūgumu nodrošināt Brokas tiesāšanu videokonferences režīmā. Tagad lietas izskatīšana atlikta uz septembri cerībā, ka līdz tam laikam atbilde tomēr būs.

Apsūdzība bijušajai tieslietu ministrei ir saistīta ar iespējamu kukuļņemšanu 2017. gadā, kad Broka strādāja Latvijas Universitātē. Viņa par jaunās “Rakstu mājas” būvniecības iepirkumu esot nodevusi informāciju uzņēmumam “Skonto būve”.

Pirms pusotra gada lieta nonāca tiesā, taču sākt to skatīt joprojām nav izdevies.

Pirmajā tiesas sēdē šogad janvārī Brokas advokāts Rinalds Bušs lūdza iespēju Brokai sēdēm pieslēgties attālināti, ņemot vērā, ka viņa no Latvijas pārcēlusies uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem.

Kopš Covid-19 pandēmijas dalībnieku pieslēgšanās sēdēm attālināti ir ierasta lieta, tomēr pagājušā gada novembrī Augstākās tiesas senatori kopsapulcē lēma, ka šāda kārtība iespējama tikai Latvijas robežās. Savukārt jebkādu kriminālprocesuālu darbību veikšana ārvalstīs var notikt tikai ar šīs valsts atļauju. 

Tas nozīmē, ka Tieslietu ministrijai bija jāvēršas pie Emirātiem ar tiesiskās palīdzības lūgumu, prasot nodrošināt Brokai pieslēgumu tiesas sēdēm. Nākamo sēdi tiesa nozīmēja 15. jūnijā, taču atbilde no Emirātiem līdz tam neatnāca.

“Latvijas Republikas vēstniecība AAE, sazinoties ar Tieslietu ministriju, ir apstiprinājusi minētā lūguma saņemšanu, kā arī ir 2022. gada 27. aprīlī ar elektroniskā pasta starpniecību informējusi par tā pārsūtīšanu Apvienoto Arābu Emirātu Tieslietu ministrijai izpildes nodrošināšanai. [..] Tomēr ne vēstniecības, ne ministrijas rīcībā nav nekādu tiešas ietekmes vai piespiedu līdzekļu, lai panāktu iesniegto lūgumu izpildi no AAE puses,” skaidroja Tieslietu ministrija.

Līdz šim tiesiskās palīdzības lūgumi Emirātiem bijuši tikai par dokumentu izsniegšanu, un šajos gadījumos tas prasījis 10 – 12 mēnešus, norādīja ministrija. Savukārt nodrošināt kādam dalību tiesas sēdē videokonferences režīmā lūgts pirmo reizi. Jau janvārī bažas par to izteica prokurors Māris Urbāns, kurš saskatīja mēģinājumus kavēt tiesas procesu.

Savukārt Brokas aizstāvis Rinalds Bušs apzinātu kavēšanu noliedza un vainoja senatoru kopsapulces lēmumu, kas bez tiesiskās palīdzības lūguma aizliedz tiesas sēdēm pieslēgties no ārvalstīm.

“Līdz tam jau videokonferences notika arī no citām valstīm, personām vienkārši pieslēdzoties attiecīgi “Teams” vai “Cisco” programmām. [..] Nevar jau viņai arī pārmest tādēļ, ka viņa kaut ko kavētu, jo vienkārši tā iegrozījās likuma interpretācija jau pēc tam, kad viņa bija projām,” pauda Brokas aizstāvis.

Bušs norādīja, ka Broka Emirātos dzīvo kopā ar nepilngadīgu bērnu, ko vienu atstāt nevarot. Tagad tiesas sēde nozīmēta 7. septembrī, taču nav zināms, vai līdz tam Apvienotie Arābu Emirāti būs devuši atbildi. Līdz ar Broku lietā apsūdzēti ir arī “Skonto būves” bijušie vadītāji Guntis Rāvis un Ivars Millers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt