Panorāma

“Dzintara” ražotnē gandrīz 100% vakcinējušies

Panorāma

Panorāma

Notiesā bijušos “Pasažieru vilciena” valdes locekļus

Bijušajiem «Pasažieru vilciena» valdes locekļiem jāmaksā valstij 1,48 miljonu eiro kompensācija

Četriem bijušajiem uzņēmuma "Pasažieru vilciens" valdes locekļiem valstij jāatlīdzina zaudējumi aptuveni pusotra miljona eiro apmērā neveiksmīgā vilcienu iepirkuma dēļ. Viņi atzīti par vainīgiem ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā. Bijušais valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds vainu joprojām noliedz, taču spriedums vairs nav pārsūdzams.

2012. gadā "Pasažieru vilciena" valde noslēdza līgumu par jaunu vilcienu iegādi ar spāņu uzņēmumu "Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A." (CAF), kas tiesības piegādāt vilcienus ieguva konkursā. Taču līgums atšķīries no tā, kāds bija paredzēts konkursa dokumentos. 

"Tajā skaitā bija grozīti nosacījumi par līgumsodiem, un arī atbildības apjoms bija noteikts par labu izpildītājam," skaidroja prokurors Mairis Mackēvičs. Jautāts, vai grozījumu virziens bija, lai līgums būtu izdevīgāks CAF, prokurors atzina: "Faktiski jā."

Pēc gandrīz sešus gadus ilgas tiesāšanās galavārdu teikusi Augstākā tiesa. Visi četri tā laika uzņēmuma valdes locekļi atzīti par vainīgiem ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā.

Bijušais valdes priekšsēdētājs Freivalds sodīts ar naudas sodu 45 minimālo mēnešalgu jeb 19 350 eiro apmērā. Bijušajiem valdes locekļiem Mārtiņam Jirgenam, Edmundam Kancēvičam un Jānim Pētersonam piespriesti sodi 40 minimālo mēnešalgu jeb 17 200 eiro apmērā katram. 

Savukārt visiem solidāri jāatmaksā zaudējumi gandrīz pusotra miljona eiro apmērā. Tās ir izmaksas par neveiksmīgā vilcienu iepirkuma rīkošanu.

Visiem apsūdzētajiem liegtas tiesības trīs gadus ieņemt vēlētus amatus valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās.

Bijušais valdes priekšsēdētājs Freivalds vainu joprojām neatzīst. Viņaprāt, tiesa noslēgtajā līgumā nav iedziļinājusies. Freivalds arī iebilda tam, ka uzdots kompensēt iepirkuma izdevumus, kas radušies, pirms viņš un pārējie notiesātie kļuva par "Pasažieru vilciena" valdes locekļiem.

"Nauda tērēta, pirms mums, faktiski lielākā masa, un uz mums vienkārši uzkarināja šos izdevumus. Patiesība, izskatās, ka nevienu neinteresē, un tas laikam ir izdevies," teica Freivalds.

Savukārt prokurors Mackēvičs atbildēja, ka zaudējumus radīja tieši valdes rīcība. Viņš arī uzsvēra – Satiksmes ministrija, "Pasažieru vilciens" un Autotransporta direkcija varēja lietā pieteikties kā cietušie, taču to nedarīja.

Līdz ar to kompensāciju izdevies piedzīt tikai tāpēc, ka to prasīja prokuratūra. Mackēvičs cer, ka nākotnē iestādes rīkosies citādi.

"Nevar būt tāda situācija valstī, kad ir iztērēti valsts finanšu līdzekļi, ir nodarīti zaudējumi valstij, bet faktiski valsts institūcijas atsakās būt par cietušajiem krimināllietās un tajā skaitā arī iesaistīties protestā, lai šos līdzekļus atgūtu," norādīja prokurors.

Freivalds, atbildot uz jautājumu, vai  būs iespējams atlīdzināt viņa daļu no pusotra miljona eiro, atzina: "Skaidrs, ka tas ir vienkārši ekstrēmi. Pusotrs... Paši saprotiet, tas nav iespējams."

Freivalds šogad sēdies uz apsūdzēto sola arī citā lietā. Par iespējamu krāpšanu lielā apmērā viņš ir starp apsūdzētajiem tā sauktajā otrajā digitālās televīzijas lietā, kurā apsūdzēts ir arī Ainārs Šlesers. Laikā, kad Šlesers bija satiksmes ministrs, Freivalds ieņēma ministrijas valsts sekretāra amatu.

KONTEKSTS:

Par izjukušo vilcienu iepirkumu 2013. gada pavasarī prokuratūra sāka kriminālprocesu. Lietā tika apsūdzēti četri bijušie "Pasažieru vilciena" valdes locekļi – Freivalds, kā arī Jirgens, Kancēvičs un Pētersons.

Tiesā lieta nonāca pirms sešiem gadiem. Pirmā instance atzina visus apsūdzētos par vainīgiem dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā, taču nepiesprieda atmaksāt zaudējumus. Prokurors Mackēvičs spriedumu šai sadaļā pārsūdzēja. Pagājušā gada maijā Rīgas apgabaltiesa nolēma valsts apsūdzības prasīto kompensāciju solidāri piedzīt no apsūdzētajiem. Visi apsūdzētie pēc tam iesniedza kasācijas sūdzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt