Bijušajam «Krājbankas» īpašniekam Antonovam un prezidentam Priedītim – cietumsods un 27 miljonu eiro piedziņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa ceturtdien, 19. augustā, "Latvijas Krājbankas" lietā atzina par vainīgiem Vladimiru Antonovu un Ivaru Priedīti visās viņiem izvirzītajās apsūdzībās. Antonovam piesprieda brīvības atņemšanu uz sešiem gadiem un mantas konfiskāciju, bet Priedītim – brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un mantas konfiskāciju, informēja Tiesu administrācijā.

Antonovam valsts labā konfiscēs kriminālprocesa laikā arestētos piederošos ekskluzīvus transportlīdzekļus, banku kontos esošos naudas līdzekļus un vairāku uzņēmumu kapitāldaļas.

Savukārt Priedītim konfiscēs piederošos nekustamos īpašumus Latvijā un Spānijā, transportlīdzekli, banku kontos esošos naudas līdzekļus un uzņēmuma kapitāldaļas.

Tiesa arī nosprieda no Antonova un Priedīša piedzīt par labu cietušajai bankai pieteikto kaitējuma kompensāciju par nodarīto mantisko zaudējumu vairāk nekā 27 miljonus eiro.

Tiesa ceturtdien pasludināja saīsināto spriedumu tā dēvētajā AS "Latvijas Krājbanka" krimināllietā, kurā par 27 miljonu eiro piesavināšanos tika apsūdzēts bijušais bankas līdzīpašnieks, Krievijas pilsonis Antonovs un bijušais bankas prezidents Priedītis.

Abi tika apsūdzēti par pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kā arī Priedītis apsūdzēts par AS "Latvijas Krājbanka" likumos noteikto statistikas pārskatu un statistiskās informācijas viltošanu un slēpšanu.

Lieta tika izskatīta slēgtā tiesas sēdē, jo to lūdza cietušās bankas pārstāvis, lai aizsargātu komercnoslēpumu.

Priedīša advokāts Jānis Davidovičs Latvijas Televīzijai atklāja, ka Priedītis daļēji atzinis savu vainu, tomēr advokāts nevēlējās faktu komentēt pirms iepazīsies ar tiesas pilno spriedumu.

Tāpat Davidovičs atzina, ka spriedums tiks pārsūdzēts: “Saprotiet, ir jāsagaida spriedums. Es nevaru komentēt saīsināto spriedumu. Tas nav solīdi un pareizi. (..) Es domāju, ka jā, jo jebkurā gadījumā mums ir argumenti, kas mūs neapmierina, un noteikti mēs pārsūdzēsim.”

Saskaņā ar likumu pilnam spriedumam jābūt 14 dienu laikā, bet, ja lietas apjoma, juridiskās sarežģītības vai citu objektīvu apstākļu dēļ pilns tiesas spriedums netiks sastādīts noteiktajā laikā, tiesnesis paziņos lietas dalībniekiem, kad tas būs pieejams.

Tiesas spriedums nav stājies spēkā, un to varēs pārsūdzēt apelācijas kārtībā Rīgas apgabaltiesā.

Kriminālprocesa pirmsākumi 

Kriminālprocess tika uzsākts 2011. gadā, bet tiesai nodots 2014. gadā.

Iztiesāšanas laikā notika 55 tiesas sēdes, kuru laikā tika pārbaudīti apsūdzības un aizstāvības iesniegtie pierādījumi.

Iztiesāšanas sākumstadijā vairākas tiesas sēdes tika atliktas apsūdzētā Antonova neierašanās dēļ, tāpēc tiesa nolēma iztiesāt krimināllietu bez viņa klātbūtnes.

Iztiesāšanas laikā liecības sniedza vairāk nekā 30 apsūdzības un aizstāvības pieteiktie liecinieki, no kuriem daļa dzīvoja ārzemēs, tāpēc tika organizētas videokonferences ar ārvalstu kompetentajām iestādēm šo liecinieku nopratināšanai. Iztiesāšanas laikā vairākas tiesas sēdes tika atliktas apsūdzētā Priedīša attaisnojošu iemeslu dēļ, kā arī vairāku liecinieku attaisnotu un neattaisnotu neierašanās iemeslu dēļ. Tāpat iztiesāšanas laikā tika pasludināts pārtraukums prokurora iesniegto grozīto apsūdzību dēļ. Iztiesāšanas beigu posmu paildzināja Covid-19 vīrusa izraisītā pandēmija.

Lieta iztiesāta bez Antonova klātbūtnes

Lieta tika iztiesāta bez bijušā īpašnieka Antonova klātbūtnes. Pēdējā publiskā informāciju par viņu ir tāda, ka viņš atrodas cietumā Krievijā par bankas "Sovetskij" naudas izlaupīšanu. Un vēl viņam būs jāatbild tiesas priekšā par Lietuvas bankas "Snoras" naudas izkrāpšanu. Šajā lietā nodarītais kaitējums kreditoriem, citiem bankas akcionāriem un netieši Lietuvas valstij tiek lēsts ap 0,5 miljardiem eiro. “Snoras” bankas izlaupīšana tieši ietekmēja “Latvijas Krājbankas” maksātnespēju. 

Virsprokurors Jānis Omuls ir apmierināts ar tiesas nolēmumu, jo, neskatoties uz ilgstošo tiesvedību, ir izdevies panākt taisnīguma atjaunošanu. “Prokuratūra arī turpmāk veicinās soda neizbēgamības principa darbību, īpaši attiecībā uz “balto apkaklīšu” noziedzību,” norādīja Omuls. 

Maksātnespējas procesā līdz šim atgūti aptuveni 270 miljoni eiro, taču bankas saistības pret lielāko kreditoru – noguldījumu garantiju fondu – no kura tika izmaksātas garantētās atlīdzības bankas klientiem, ir aptuveni 180 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti