Bijušajā Skrundas lokatora pilsētiņā nekas nenotiek

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 7 mēnešiem.

Par 170 tūkstošiem latu bijušo Padomju Savienības militāro objektu izsolē iegādājās SIA "Iniciatīva Europa". Objekts ir pārdots kā nekustamais īpašums, un valsts nevar ietekmēt investora izvēli, kā to apsaimniekot.

Ir pagājis jau vairāk nekā gads, kopš Privatizācijas aģentūra izsolē pārdeva Skrundas lokatora pilsētiņu, taču joprojām šajā objektā nekas nenotiek. Par 170 tūkstošiem latu bijušo Padomju Savienības militāro objektu izsolē iegādājās SIA "Iniciatīva Europa". Uzņēmumam līdz šī gada 15. augustam Skrundas novada domei bija jāsamaksā nekustamā īpašuma nodoklis, taču pagaidām 661 latu lielais parāds pašvaldības kontā nav nonācis. Kā pārliecinājās mūsu korespondente Inga Ozola, padomju armijas karavīru vajadzībām būvētā pilsētiņa ar daudzdzīvokļu mājām, bērnudārzu un citām ēkām joprojām stāv tukša. Objektu apsargā vairāki vietējie iedzīvotāji, kuri par īpašnieka plāniem nav informēti.
*
Agrāk cilvēki varējuši tikai minēt, kas slēpjas aiz trīskāršiem drāšu žogiem, stāsta rudbāržnieks Ints Folkmanis, kurš ilgus gadus Skrundas radiolokācijas stacijā bija sabiedriskais novērotājs. Lokatoru vietējie iesauca par balto gulbi, bet radarus par vistu kūti, no tiem bija dzirdamas dīvainas skaņas.
Ints Folkmanis atceras dienas, stundas un minūtes, kurās notika valstiski svarīgi pavērsieni. 1995. gada 4. maijā uzspridzināja lokatoru. 8 miljonus dolāru tam piešķīra ASV bruņotie spēki.
Radarus, kas izstaroja spēcīgu magnētisko lauku, izslēdza vēlāk - 1998. gada 31.augustā pulksten 12-03. Kartē var redzēt, ka radara uztveršanas zona bijusi no Novaja Zemļa salas līdz pat Kanāriju salām. Skrundā izvietoto padomju armijas pretraķešu aizsardzības objektu noslaucīja no zemes virsas - tagad radaru vietā var atrast tikai vēl pa kādai skrūvei.
Uzreiz pēc tam Skrundu pameta pēdējais Krievijas armijas karavīrs. Oktobrī no tā brīža būs pagājuši jau 12 gadi.
Teritorija ap militāro pilsētiņu pieder vairākiem zemes īpašniekiem, bet pašu pilsētiņu aptuveni pirms gada par 170 tūkstošiem latu izsolē iegādājās SIA "Iniciatīva Europa". Apsargs stāsta, ka vasaras laikā par šo vietu interesējas daudzi. Lai novērstu ziņkārīgo uzmanību, nesen pirms iebraucamā ceļa uzstādīta zīme - "Privātīpašums". Par īpašnieka plāniem nevienam nekas neesot zināms, telefonsarunā pastāstīja viens no apsargiem, kuram ir darba līgums ar "Iniciatīva Europa".
Skrundas novada domei "Iniciatīva Europa" ir samaksājusi nekustamā īpašuma nodokli par pirmajiem diviem ceturkšņiem, līdz šī gada 15. augustam bija jāsaņem kārtējā naudas summa, kas ir 661 lats, taču nauda pašvaldības kontā nav ieskaitīta. Skrundas novada domes priekšsēdētāja Nellija Kleinberga uzskata, ka tā novadam nav maza summa, turklāt joprojām nav skaidrība, kas ar šo īpašumu notiks turpmāk.
Nellija Kleinberga ir pārliecināta, ka šo objektu varēja izmantot tūrismam, rūpniecībai vai pat militārām vajadzībām. Kleiberga uzskata, ka valsts vismaz desmit gadu garumā neizmantoja savas iespējas.
Laiks iet, taču interese par militāro objektu Skrundā tikai palielinās. Izrādās, pilsētiņa iekļauta Latvijā apskatāmo padomju armijas militāro objektu kartē.
Pilsētiņa atgādina mirušu zonu. Vienīgā dzīvības pazīme ir koki, kuri aug teritorijā un uz pamestajām ēkām. Zinātnieku pētījumi liecina, ka laikā, kad darbojās radari, koki auguši sešas reizes lēnāk. Rudbāržnieks Ints Folkmanis novērojis, ka pēdējā laikā koki sākuši augt ātrāk.
*
Privatizācijas aģentūras pārstāvis Guntis Kārkliņš norāda, ka īpašniekam jānorēķinās par visu 10 gadu laikā, taču parāda uzkrāšana ir nevēlama - tagad investoram saistības jānokārto līdz 20. oktobrim. 34% nokopējās summas jau samaksāti. Objekts ir pārdots kā nekustamais īpašums, un valsts nevar ietekmēt investora izvēli, kā to apsaimniekot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti