Panorāma

Panorāma

Panorāma

Domstarpības par skolas gaitu sākšanu

Vai Salas novada bāreņu nams atmaksājas?

Bijušajā «Līkumu» bērnunamā audzēkņi uzturas maz, bet infrastruktūra dārga

Bijušie “Līkumi,” tagad ģimenes atbalsta centrs “Saulstari” Salas novadā, atrodas nomaļā vietā. Bāreņu nama infrastruktūra – gan ūdensapgādes sistēma, gan apkure - saistīta ar piegulošajām daudzstāvu mājām. Daudzi šo māju iedzīvotāji ir esošie vai bijušie bāreņu nama darbinieki. Bērnunams nodrošina ne vien siltumu un ūdeni, bet arī darbu. Daudzus gadus bērnunamā tiek piekopta prakse – tiklīdz bērns sasniedz skolas vecumu, viņam jādodas mācīties uz internātskolu. Pirmdienā aizbrauc un atgriežas piektdienā, daži atgriežas tikai brīvlaikos.

To apstiprina arī bērnunama darbinieki – proti, vakaros iestādē ir vien četri bērni.

Bērnu uzturēšanos internātskolā valsts apmaksā no izglītībai paredzētā budžeta. Tikmēr Labklājības ministrijas dati liecina, ka Salas novada bāreņu namā “Līkumi” 2015. gadā tērēti 1342,6 eiro viena bērna uzturēšanai, bet 2016. gadā - 1286 eiro vienam bērnam. Pašvaldību savstarpējos norēķinos saņemtās summas ir krietni mazākas – Salas novads saņem nepilnus 400 eiro par viena citas pašvaldības bērna uzturēšanu.

Neatbildēts paliek jautājums – kāpēc bērnunamā, kurā ikdienā tikpat kā nav bērnu, tik daudz tiek tērēts no sava novada kabatas?

“Tur tika likti jumti, sakārtota infrastruktūru un iegādātas arī dažādos materiālos citas vērtības,” skaidro Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe. Jautāta, vai ir vērts ieguldīt naudu infrastruktūrā, kuru bērni izmanto vien divas dienas nedēļā, viņa atbild: “Nē, mēs labprāt tos bērnus atļautu jums paņemt jūsu ģimenē. Nu, lai, kāds paņem vai no bērnu tiesībām vai tiesībsargs”.

Sproģe uz jautājumu kāpēc iestādē ikdienā nav bērnu, uzsver, ka internātskolā bērniem palīdzot sagatavoties stundām, kā arī esot nodarbības, tāpēc bērniem tur esot labāk. Biržu internātskola, kur mācās lielākā daļa bērnunama bērnu, no septembra pārtapšot par pamatskolu. “Es jums nevaru pateikt šajā mirklī, kur tie bērni 1. septembrī būs. Es jums nevaru šajā mirklī to pateikt,” viņa saka.

Pie plašsaziņas līdzekļiem nesen vērsās vietējā iedzīvotāja Rasma Draška, kura norāda, ka savulaik policijā neesot ņemts vērā viņas iesniegums par lūgumu izvērtēt gan iespējamu vardarbību bērnunamā, gan nelietderīgu līdzekļu izlietojumu. “2014. gadā es policijā rakstīju iesniegumu par to, ka šie līdzekļi tiek nesaimnieciski izlietoti,” norāda Draška.

Kriminālprocess sākts gadu vēlāk pēc Tiesībsarga biroja iesnieguma Kopš atstādinātajam direktoram Jurim Boķim kriminālprocesā piemērots aizdomās turamā statuss, Salas novada bērnunamu vada Santa Bormane. Krietni pirms braukšanas uz Salu LTV “Panorāma” mēģina sarunāt interviju par to, kas mainījies.

Bērnunama vadītāja vietas izpildītāja Santa Bormane interviju atsaka, aizbildinoties, ka amatā atrodas pārāk īsu brīdi.

Ģimenes atbalsta centrā "Saulstari" viņa sāka darbu septembrī, bet kopš šā gada janvāra viņa pilda vadītājas pienākumus.

KONTEKSTS

Kā ziņots, "Līkumu" atstādinātais direktors Juris Boķis apcietināts februāra vidū, jo izmeklētāji secinājuši, ka Boķa rīcībā saskatāma pretdarbība, kas varētu kaitēt kriminālprocesa izmeklēšanai.

Viņš tiek turēts aizdomās par iespējamu vardarbīgu un cietsirdīgu apiešanos ar bērnunama audzēkņiem un amatpersonas dienesta pilnvaru pārsniegšanu.

Vēlāk gan tiesa Boķi atbrīvoja no apcietinājuma

Ģenerālprokuratūra saņēmusi lūgumu nomainīt uzraugošo prokuroru izmeklēšanai, kurā par iespējamu dienesta pilnvaru pārsniegšanu, izmantojot vardarbību, aizdomās tiek turēts Salas novada bāreņu nama vadītājs Juris Boķis. Pagaidām nav zināms, vai lūgums tiks izpildīts un vai tas ietekmēs kriminālprocesa virzību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti