Bijušais Valkas – Valgas robežpunkts kļūs par centru tūristiem

Savulaik ieguldīta pat ļoti liela nauda, lai uz Latvijas - Igaunijas un arī Lietuvas robežas taptu robežkontroles punkti. Šodien var tikai pabrīnīties, kāpēc toreiz starp draudzīgām kaimiņvalstīm vajadzēja būvēt tik vērienīgas celtnes, jo bija taču zināms, ka pēc dažiem gadiem pievienosimies Šengenas zonai. 

Šobrīd šie robežkontroles punkti nebūt nav arī tā labākā Latvijas vizītkarte, iebraucot valstī, jo ne vienā vien no tiem tagad valda pamestība. Toties ēka uz Valkas – Valgas robežas, iespējams, drīz  kalpos tieši tūristu piesaistei.  

Valkas robežkontroles punktam gan ir bijis labāks liktenis nekā, piemēram, savam līdziniekam Ainažos - gan tāpēc, ka tas ir starp divām pilsētām, gan tāpēc, ka to savulaik pārņēma pašvaldība. Bija arī nomnieks, taču tā darbība pašvaldību neapmierināja un, kā stāsta novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, tāpēc arī notika izsole. Tajā uzvarēja igauņu investori, Veru apriņķa firma „Plangi Trans”.

“Igauņu investori ir uzņēmušies ļoti konkrētas saistības, sešu mēnešu laikā izveidot hosteli vismaz 40 vietām un desmit mēnešu laikā – smago mašīnu atpūtas vietas, servisu, bistro, jo pa šo ceļu A3 tūrisma sezonas laikā ir milzīga plūsma ar ārvalstu tūristiem,” stāsta Krauklis.

To, ka nakšņošanas vietas Valkā šobrīd ir problēma un šim nolūkam varētu veiksmīgi kalpot bijušais robežkontroles punkts, uzskata arī tūrisma informācijas biroja vadītājs Madars Lāns.

“Valkā diezgan aktīva ir kultūras dzīve, ir daudz un dažādi pasākumi, nereti arī divu dienu pasākumi, kopā šādi hosteļi, kur var uzņemt lielākas grupas, ir diezgan akūta problēma,” saka Lāns.

Iecerētajā multifunkcionālajā centrā paredzēts padomāt arī par tiem tūristiem, kas ceļo ar kemperiem.

“Tā ir tāda diezgan akūta problēma pilsētā, ka kemperistiem nav kur īsti noparkot savus auto, tad tas būs tāds liels bonuss gan Valkai, gan Valgai, ka kemperi varēs noparkoties, nakšņot ar visu pieslēgumu, ar elektrību, labierīcībām, dušām,” piebilst Lāns.

Taču Valkā kopīgi ar igauņu investoriem saredz vēl kādu iespēju, kā jaunajam centram piesaistīt nakšņotājus, piemēram, tūristus no Igaunijas un  arī Somijas. Igaunijā drīzumā būtiski palielināsies gan alkohola, gan degvielas cenas, tas nozīmē, ka igauņi iepirksies Latvijā un Latvijā būs lielāki nodokļu ieņēmumi. Bet šie investori piedevām jau ir ievadījuši sarunas ar kompānijām, kas strādā ar somu tūristiem, jo nav noslēpums, ka ļoti daudzi somi dodas uz Igauniju tikai tāpēc, ka tur alkohols, tabaka, pārtika ir lētāka. Tātad šos somus ar autobusiem vedīs uz Valku, viņi te paēdīs, iepirksies, mēs ceram, ka paliks pa nakti un tātad atstās savu naudu, spriež pašvaldībā.

Plāni lieli, bet nenoliedzami, igauņu investoriem, lai tos īstenotu, nāksies arī vēl atvērt makus. Savulaik būvnieki ir uzbūvējuši ne pārāk kvalitatīvā veidā šos robežpunktus, kā jau diemžēl daudzus Eiropas projektus, ko steidzami būvēja, tādēļ šiem investoriem būs diezgan daudz līdzekļu jāiegulda.

Bet Valkas pašvaldībā gan šobrīd lielas problēmas nesaskata, kas varētu būtiski ietekmēt iecerēto. Un vēl ne mazsvarīgi ir tas, ka igauņi parakstījušies uz visai striktiem noteikumiem un  ikmēneša nomas maksa, kas ienāks pašvaldības makā,  nebūt nav maza.

Valkā vērtē, ka iegūtie ienākumi noderēs, lai atbalstītu citas uzņēmējdarbību veicinošas aktivitātes novadā. Un, ja arī šiem investoriem neies, kā cerēts, tad tas, ka izsolē par robežkontroles punktu nopietna interese bija pat vairākiem pretendentiem, dod cerību, ka ēkas tukšas nepaliks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt